Ciekawostki

Afera szpiegowska w toku, a TVP przedłuża licencje na Kaspersky

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
28 komentarzy Dyskutuj z nami

W Stanach Zjednoczonych oprogramowanie antywirusowe firmy Kaspersky Lab musi zniknąć z wielu komputerów. W Polsce nie.

Firma Kaspersky Lab zapewnia, że jest niewinna, ale amerykańskie władze twierdzą, że mają dowody na to, że „Rosjanie wykorzystują programy Kaspersky do szpiegowania Amerykanów”. Telewizja Polska najwyraźniej nie jest tym przerażona, bo zdecydowała się na przedłużenie ponad 5 tysięcy licencji na rosyjskie oprogramowanie.

Nawet jeżeli firma Kaspersky Lab jest niewinna (a tak twierdzi między innymi niemiecka agencja ds. cyberbezpieczeństwa BSI), afera szpiegowska trwa. Tymczasem, jak informuje Dziennik, TVP zakończyła przetarg i zdecydowała się tym samym na przedłużenie 5120 licencji na antywirusy produkowane w Rosji, a konkretnie Kaspersky Endpoint Security for Business oraz Security Center. 

Firma Symantec chciała dostarczyć Telewizji Polskiej swoje rozwiązanie, ale miała usłyszeć odpowiedź, że „niemożliwe jest dostarczenie alternatywnego oprogramowania”. Z tych samych aplikacji korzystają zresztą między innymi Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Centrum Systemów Informatycznych Ochrony Zdrowia.

Oczywiście byle plotka nie powinna powodować odwrotu od sprawdzonego rozwiązania, tym bardziej że nie zobaczyliśmy dotąd żadnych konkretnych dowodów. TVP tymczasem przetarg zakończyć musiała – nie otrzymała bowiem żadnego ostrzeżenia ani sugestii od Ministerstwa Cyfryzacji lub Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Najwyraźniej ani w MC, ani w ABW nie widziano ku temu powodów.

Źródło: Dziennik. Ilustracja: mohamed1982eg/Pixabay (CC0)

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  loctor
  Jak mawiał De Niro w Roninie : Jeśli są jakiekolwiek wątpliwości to znaczy, że nie ma żadnych wątpliwości. To tak a propos tego czy Kasperski biega na smyczy KGB czy nie.
 • avatar
  st4lk3r
  Przecież dane TVP nie są nic warte. Taki sam propagandowy bełkot, jak w Rosji ;)
 • avatar
  Konto usunięte
  To nie dziwi. To co się dzieje w naszym kraju od dawna jest kontrolowane w wyrafinowany sposób przez służby rosyjskie, które wiedzą dokładnie w które struny uderzać (co ciekawe same wykorzystują chętnie tzw. syndrom lęku przed komuną, by rozmontowywać służby czy niewygodne lobby w Polsce). Zwłaszcza chętnie wykorzystają modną niechęć do złych Amerykanów czy Unii, którzy przecież są uosobieniem diabelstwa i to że za czasów, kiedy Polska była pod zarządem ZSRR ludzi nieraz narażali życie by się zbliżyć do Zachodu czy USA to oczywiście nic nie znaczy dla tych wszystkich 'mądrych' którzy pewnie wtedy trzaskali w pieluchy albo ich na świecie nie było.
 • avatar
  JAZ99
  Przecież TVP nie ma nic do ukrycia ;)

  To nie jest CIA, BOR sror czy inne Towarzystwo Wzajemnej Adoracji.
 • avatar
  grzech7
  No tak jak się nie ma własnych rozwiązań, przemysłu, to trzeba być państwem lennym i korzystać z innych rozwiązań. Tyle w temacie!
 • avatar
  raczek70
  @loctor
  Tak jak Apple, MS, Intel, Google, Yahoo itp. na smyczy CIA, FBI itp.
  Nic nowego.
 • avatar
  Krzysiak_PL_GDA
  A ja mam ciągle dylemat co jest lepsze ?

  Kaspersky i szpiegowanie przez Rosjan
  czy
  Windows i szpiegowanie przez USA
 • avatar
  Lister
  Ha, ha, to jest świetne. Przy tak antyrosyjskiej postawie, jaką prezentuje PiS, kupują rosyjskie programy szpiegujące. No żesz nie ma bata i ktoś tam musiał wziąć w łapę, nie przejmując się, że Putin niby zabił brata szefa PiS-u :)))

  Aha, i oczywiście, że lepiej być szpiegowanym przez amerykańskie programy szpiegujące, w końcu to oni nas bronią przed Putinowskim neoimperializmem.
  Szkoda, ze nie tak łatwo jest pozbyć się dostaw ropy i gazu od nich, żeby szybciej runęli na pysk.
 • avatar
  rutra80
  Przepraszam ale w czym miałby być lepszy amerykański szpieg od ruskiego szpiega?
  Jak już się tak boimy szpiegostwa w IT to będąc konsekwentnym powinniśmy wymagać polskiego antywirusa, systemu operacyjnego, komputera wraz z polskim BIOS/UEFI/firmware, polskich komórek, itd. itp.
 • avatar
  stalkerpl
  symatec może nie szpieguje na rzecz usa??
  po drugie gdzie dowody, podobno w iraku była broś atomowa, usa miała na to dowody i co z tego wyszło
  a wracając do sedna jest jakaś polska firma która robi takie programy?
  -1
 • avatar
  Geralt
  Przeciez TVPiS to prywatne telewizja PiSu. A PiS ma osoby ktore sa podejrzewane o kontakty ze sluzbami rosyjskimi = nie maja nic do ukrycia, bo nawet przecieki im na reke:PP
  -2
 • avatar
  TomPo75
  Wybor jest teraz taki, czego bys nie uzywal to gdzies dane trafia. Jest tylko wobor czy dane z Polski beda w Rosji, Stanach czy np Chinach. Ciezko stwierdzic co lepsze. A skoro Ruskie i tak juz wszystkie dane maja od lat... to po co dawac te dane nowym podmiotom ;p
  -3
 • avatar
  wiktorn86
  "Firma Symantec chciała dostarczyć Telewizji Polskiej swoje rozwiązanie"

  I już wiadomo dlaczego jankeskie źródła twierdzą to co twierdzą. Ot, zwykłe rynkowe przepychanki z politycznymi plecami. Tak samo było przecież z gazem. Pierdu pierdu o niezależności a chodzi tylko o to żeby sprzedać swój, dwa razy droższy.

  Amerykanie potrzebują "złej Rosji" bo na niej zarabiają. Gdyby nie ona nie zainwestowalibyśmy 30 miliardów w jankeskie systemy obony przeciwlotniczej. A tak nie tylko zapłacimy za ten złom, ale zrobimy to z pocałowaniem rączki. To i setka innych nieprzydatnych bubli sprzeda się tylko dlatego że zamiast zadawać pytania wierzymy w to co nam powie nasz wielki brat zza oceanu.
  -5
 • avatar
  Snack3rS7PL
  A to jakieś zlecenie macie jak dobreprogramy, by pisać newsy polityczne?
  -18
 • avatar
  mszark
  Bo nie ma żadnych powodów by rezygnować. Zwykła propaganda przeciwko Rosji.
  -21
 • avatar
  Marucins
  A tam wielka rzecz.
  Do TVP ma do ukrycia na tych ich firmowych komputerach?