Smartfony

Masz taki telefon, a bateria szybko pada? Znaleziono winowajcę

przeczytasz w 1 min.

Aktualizacja interfejsu One UI 5.1 wydana przez firmę Samsung przyniosła nie tylko praktyczne nowości, ale też błąd. Jego skutki mocno irytowały niektórych użytkowników. Na szczęście sytuacja jest już opanowana.

One UI 5.1 źle wypływa na baterię. Winna jedna aplikacja

One UI 5.1 to najnowsza wersja nakładki stosowanej przez koreańskiego producenta w smartfonach. Pojawiła się przy okazji premiery najnowszych flagowych modeli Galaxy S23, Galaxy S23+ i Galaxy S23 Ultra, ale w formie aktualizacji trafiła też na starsze urządzenia. I właśnie wśród ich właścicieli wywołała nie tylko pozytywne reakcje.

Okazało się bowiem, że po instalacji One UI 5.1 wydajność baterii zauważalnie spada i telefon szybciej się rozładowuje. Problem dostrzeżono na wielu modelach, m.in. na tych z serii Galaxy S21, Galaxy S22, a także Galaxy Z Fold 4, Galaxy Z Fold 3 i Galaxy Z Flip 4. Bardziej dociekliwi użytkownicy zaczęli szukać przyczyny i wskazywać na aplikację Samsung Keyboard.

Trop okazał się słuszny. Potwierdził to pracownik tajlandzkiego oddziału firmy w poście skierowanym do tamtejszej społeczności Samsunga. Jak wyjaśnił, nadmierne zużycie baterii w telefonach Galaxy zaktualizowanych do One UI 5.1 było spowodowane przez klawiaturę i dodane do niej nowości związane z naklejkami i emotikonami.

Samsung One UI 5.1

Problem z baterią Samsung. Jak rozwiązać?

Osoby, które spotkały się z omawianym problemem może pocieszać fakt, że producentowi udało się go wyeliminować. Wprowadził stosowane poprawki i uwzględnił w dodatkowej aktualizacji Samsung Keyboard. Została już wydana i powinna zostać pobrana oraz zainstalowana automatycznie.

Osoby mające wątpliwości powinny sprawdzić, czy tak się stało. Najnowsza wersja aplikacji Samsung Keyboard z usuniętym błędem nosi oznaczenie 5.6.10.31. W przeciwnym wypadku warto zrobić to ręcznie (z poziomu sklepu Galaxy Store).

Źródło: SamMobile

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  2
  Większość osób pewnie nie zauważyła problemu, bo korzysta z innych klawiatur, np. SwiftKey (obecnie MS ich kupił), które są znacznie lepsze od Samsungowej aplikacji.
  • avatar
   bbkr_pl
   2
   Clickbait: "Masz taki telefon, a bateria szybko pada? Znaleziono winowajcę"

   Dziennikarstwo: "W telefonach Samsunga z OneUI aplikacja klawiatury powoduje szybsze rozladowanie baterii".
   • avatar
    Silver
    1
    Heh żeby to tylko jedna... Soft koreańczyków jest mocno przeładowany ich sklepem i spokrewnionymi aplikacjami, az dziw, że A33 chodzi płynnie. Oferta sklepu jako alternatywa dla Google Play - ok można zrozumieć natomiast brak możliwości usunięcia czy chociaż wyłączenia to jest kpina z użytkownika. Szczególnie, ze Exynos, który tam siedzi nie słynie z najoszczędniejszych jednostek właśnie z tego powodu, że ciągle coś mieli w tle.

    Kupując telefon oczekiwałbym jednak czystego urządzenia - robi tak chociażby Motorola czy Realme (mam i nie znalazłem absolutnie nic związanego z rejestracją jak w Xiaomi i uwiązaniu użytkownika od ich środowiska).
    • avatar
     develoop
     0
     Odkąd pamiętam Samsung miał zawsze problemy z bateriami... Nic się w tej kwestii nie zmieniło i nie zmieni.
     • avatar
      jozek23
      0
      od 2 marca jest zaktualizowana do wersji 5.6.10.31
      • avatar
       pablo11
       0
       To nie żaden błąd, to celowe działanie. Samsung robi tak regularnie od wielu lat. Smartphone z serii A dostają regularnie aktualizacje uceglające telefon.
       Tym powinnien się zająć Polski UOKiK jak i organy Europejskie. Smartphone serii A mają dość dobre podzespoły, co z tego, jak otrzymują na starcie szkodliwe oprogramowanie, które po 2 latach prawie całkowicie ucegla te telefony.

       Żeby kupować smartphone od Samsunga, to trzeba nie mieć szacunku do własnych pieniędzy... Bo kupujemy smartphone za 2000zł, a po kilku miesiącach on działa jak używka za 100zł... Oczywiście Samsung nie jest samotny w uceglaniu Smartphone'ow(Apple, Motorolla czy Xiaomi tez ma wiele za uszami), ale jest tu przodownikiem.