Gadżety

Algorytm sieci GSM złamany

przeczytasz w 1 min.

Niemiecki inżynier i ekspert szyfrowania, Karsten Nohl ogłosił, że złamał algorytm szyfrowania sieci GSM. Czy oznacza to, że nasze rozmowy mogą być narażone na podsłuch? Nie zupełnie.

Nohl ogłosił sensacyjną informację podczas Chaos Communication Congress 2009. To doroczne spotkanie międzynarodowej sceny hakerskiej, które odbywa się w Berlinie (wcześniej w Hamburgu) od roku 1984. Co istotne, Niemiec opublikował złamany kod aby chronić rozmowy telefoniczne użytkowników GSM przed nieodpowiednimi osobami.

Inżynier w celu złamania szyfrowania użył sprzętu za kilka tysięcy dolarów oraz zestawu tablic hakerskich dzięki, którym Nohl i jego zespół był w stanie podsłuchiwać rozmowy. Cała sytuacja pokazuje, że istniejące zabezpieczenia sieci GSM są niewystarczające, a rozgłos wokół sprawy ma zmusić operatorów sieci komórkowych do wprowadzenia lepszych zabezpieczeń dla użytkowników sieci komórkowych.

GSM jest obecnie najpopularniejszym standardem telefonii komórkowej. Szacuje się, że ponad 3,5 z 4,3 mld osób korzysta z tej sieci. Dlatego pozostaje mieć nadzieje, że organizacja GSM Association podejmie odpowiednie kroki w celu zwiększenia prywatności rozmów. 

Źródło: areacellphone.com

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Wychodzi na to że piraci niedługo wepchną się wszędzie. Czekamy na pirackie sieci komórkowe, piracki internet, piracki Google Earth z pirackimi zdjęciami z chin itp.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   i tak kazdy operator komórkowy zapisuje kazda rozmowe telefoniczna przez rok ;]
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    No to mu teraz jakąś karę teraz przywalą, za to że "śmiał" dobrać się do zabezpieczenia :).
    • avatar
     Brandar
     0
     hah wczoraj było to na wykopie :D
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      dziwne raczej jest to ze dopiero teraz ktoś złamał algorytm gsm...
      "dopiero teraz" to conajwyżej zostało upublicznione...


      tak jak z sieciami wifi i algorytmami szyfrowania wep itp, tak teraz pewnie ktoś zacznie pisać programy umożliwiające dekodowanie sygnału oraz sterowniki umożliwiające telefonom gsm prace w trybie nasłuchu

      skoro ktos poruszyl temat na forum hackerów to znaczy ze zagrozenie jest realne
      • avatar
       miedzianek
       0
       Forum hakerow to nie zjazd zlodziei czy szpiegow,oni hakuja po to zeby pokazac ludziom ze cos trzeba zabezpieczyc,naprawic,zmienic sposoby szyfrowania.Nie mowie ze oni z tego nie krozystaja dla wlasnych korzysci-ale gdyby tak bylo to by tego nie upubliczniali wlasnie
       • avatar
        juggler
        0
        Coś ostatnio wysyp tych hack'ów...
        • avatar
         romeczek
         0
         Ok, "niezupełnie" piszemy łącznie. :D
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Że "niezupełnie" to łącznie piszemy to raz.

          Dwa, że możliwe do wykorzystania dziury w kodowaniu GSM były znane od dłuższego czasu.

          "Sprzęt za kilka tysięcy dolarów" to GPU i Cell.

          Ale: "zestaw tablic hakerskich"?! wtf :D Po prostu GSM to 64bitowy albo 128 bitowy kod i w wypadku tego gościa wygenerował wszystkie możliwe kombinacje klucza 64bitowego, co zajęło jakieś dwa terabajty - oto słynne "zestawy tablic hakerskich" :D Co za nazwa, rany.

          Btw, szczegóły tutaj: http://www.dailytech.com/After+21+Years+GSM+Encryption+is+Cracked+Putting+35B+Users+at+Risk/article17236.htm
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Ciekawe, że media zainteresowały się tematem dopiero w ostatnich dniach - ja o tym słyszałem co najmniej kilka miesięcy temu. Zainteresowanych tematyką (ogólnie, nie tylko GSM) odsyłam do podcastu "Security Now!" (http://grc.com/sn, konkretnie #213).