Ciekawostki

Amazon też chce mieć satelity z internetem

przeczytasz w 2 min.

Amazon zamierza stworzyć własny internet satelitarny, stając do rywalizacji z firmą SpaceX i jej projektem Starlink. Co już wiemy na ten temat?

Amazon chce mieć swojego Starlinka, czyli Bezos kontra Musk: odsłona nie-wiadomo-która

Rywalizacji Jeffa Bezosa i Elona Muska ciąg dalszy. Satelitarna sieć Starlink tego drugiego to już zaawansowany projekt, odgrywający coraz ważniejszą rolę na rynku. Pomógł połączyć z Internetem Ukraińców, a wielu osobom na świecie zapewnia po prostu szybkie łącze. Niebawem poważnego konkurenta dla niego przedstawi Amazon. 

Wprawdzie Bezos nie jest już dyrektorem generalnym Amazona, ale wciąż pełni w nim ważną funkcję. W dodatku częścią projektu jest też inne przedsiębiorstwo Amerykanina, mianowicie Blue Origin (od lat rywalizujące ze SpaceX Elona Muska). Przejdźmy jednak do konkretów…

Project Kuiper – internet z kosmosu w wydaniu Amazona

Chodzi o Project Kuiper. Pod tą nazwą kryje się inicjatywa, której celem jest dostarczanie internetu z kosmosu, poprzez 3236 satelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej. Na razie nie zostało wyniesione ani jedno takie urządzenie, ale podpisany został już wielomiliardowy kontrakt pomiędzy Amazonem a Blue Origin, United Launch Alliance (czyli spółką łączącą firmy Boeing i Lockheed Martin) oraz Arianespace. 

Dla porównania: sieć Starlink tworzy aktualnie około 2000 satelitów, a ostatecznie ma ich być kilka razy więcej. Jednak choć Project Kuiper zaczyna ze sporym dystansem do nadrobienia, wciąż ma olbrzymie szanse, by odegrać istotną rolę na rynku komunikacji satelitarnej, wycenianym na kilkadziesiąt miliardów dolarów. 

Stawka? Duże pieniądze i dobry PR

Dla Amazona i jego partnerów to wielka rzecz, a przy okazji szansa na dobry PR – wszak chodzi o dostarczenie internetu także tam, gdzie dziś nie dociera, a konwencjonalnymi metodami trudno byłoby to zmienić. Tymczasem szacuje się, że jedna trzecia ludzi na Ziemi nigdy nie miała okazji skorzystać z globalnej sieci. 

Przeciwnicy pomysłu zwracają uwagę na to, że zaraz kompletnie zaśmiecimy sobie orbitę, z czym może wiązać się wiele negatywnych konsekwencji. Oczywiście nie chodzi tu tylko o to, by zabronić Bezosowi realizację tego projektu – podobne głosy krytyki wciąż kierowane są też w stronę Muska. 

Źródło: CNBC, informacja własna

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Wenezo
  6
  No tak, zasłońcie całe niebo. Powinny być jakieś prawa zabraniające tego. W dupce mam te internety ich.
  • avatar
   piomiq
   1
   Ale to było wiadomo już jakiś czas temu, że pan Bezos też by chciał tak zarabiać i w ma w "dużym poważaniu", że robi w ten sposób niedźwiedzią przysługę astronomom.
   Chce dodatkowo zaśmiecić niebo. Zastanawia mnie dlaczego unia astronomiczna czy jakaś inna organizacja nie sprzeciwia się temu procederowi.

   A generalnie to Amazon go home. A niech wszystkie jego rakiety wybuchają.
   • avatar
    NiemenCrystal
    1
    Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam
    https://niemencrystal.com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/
    • avatar
     JankoSzopen
     -4
     Chcesz być mega bogatym człowiekiem? Mieć wielki pałac? Chcesz posiadać najlepsze i najdroższe samochody? Chcesz ruchać, rżnąć, posuwać, walić, rypać na ostro piękne kobiety z całego świata? Na pewno tak!
     Oto ja Jan Szopen światowej sławy, powtarzam ŚWIATOWEJ sławy ekspert rynku kryptowalut ktory w 2021 zarobił 25 milionów dolarów!
     Ja już tonwszystko mam, pieniądze, pałace, prywatne odrzutowce, lodzie i dupcze piękne kobiety z całego świata! Białe, murzynki, Azjatki, latynoskie, Indianki aborygentki!!! Bo mnie na to stać!!! Zamówiłem juznlot w kosmos u Elona Muska!!!
     Ty tez to możesz mieć jako twój mentor nauczyciel sensej chce abyś zainstalował aplikacje Crypto com i skorzystał z moje kodu polecającego a dostaniesz az 25$ na start za darmo!!! Ja tez tak zaczynał a dzisiaj rzyje w luksusie o jaki marzysz a u mojego boku dupeczki z całego świata obrabiające mi laseczkę!!!! To wszytko na ciebie czeka tylko z korzystaj z tego kodu!!!!
     jjey2xxs9c