Ciekawostki

Starlink ważnym wsparciem Ukrainy. Ujawniono jak dużo osób korzysta z systemu

przeczytasz w 1 min.

System Starlink okazał się niezastąpionym wsparciem dla Ukrainy. Rząd ujawnił pierwsze szczegóły na temat wykorzystania infrastruktury.

Starlink to system opracowany przez firmę SpaceX, którego celem jest zapewnienie dostępu do internetu praktycznie z dowolnego miejsca na Ziemi. Kluczową rolę odgrywają tutaj satelity krążące po orbicie Ziemi oraz terminale dające dostęp do systemu na ziemi.

Jakiś czas temu system został dostarczony do Ukrainy, gdzie wyjątkowo dobrze sprawdza się podczas wojny - łączność jest wykorzystywana nie tylko do komunikacji ze światem, ale też do prowadzenia efektywnej walki z agresorem i komunikacji dronów na polu walki.

Starlink ważnym wsparciem Ukrainy

Mychajło Fiodorow, wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy ujawnił pierwsze szczegóły dotyczące wykorzystania systemu Starlink na terenie Ukrainy.

Z systemu codziennie ma korzystać około 150 000 użytkowników. Fiodorow pochwalił się, że jest on kluczowym wsparciem dla infrastruktury Ukrainy i odbudowy zniszczonych terytoriów.

Według ustaleń The Washington Post, do Ukrainy dostarczono 5000 terminali systemu Starlink – prawie 3/4 urządzeń zapewniła sama firma SpaceX, natomiast pozostałe sztuki opłacił rząd Stanów Zjednoczonych.

Źródło: Mychajło Fiodorow

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  matikiller
  2
  "Według ustaleń The Washington Post, do Ukrainy dostarczono 5000 terminali systemu Starlink – prawie 3/4 urządzeń zapewniła sama firma SpaceX, natomiast pozostałe sztuki opłacił rząd Stanów Zjednoczonych."
  A czemu nie wspominacie, że Starlink nie dał ich za darmo, tylko Orlen sponsorował zakup znacznej części z tych terminali? :)
  • avatar
   OpusDei
   0
   Polska pomaga Ukraińcom i na Ukrainie jak tylko może, wręcz ryzykownie. Polacy otwarli przed Ukraińcami swoje serca i przyjmują ich do swoich domów.
   Business Insider opublikował ostatnio ranking pomocy dla Ukrainy w 3 kategoriach.
   Wiecie ile tam Polska udziela Ukrainie pomocy humanitarnej ...0% literalnie ZERO!
   https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/2MTk9kpTURBXy9iMGI0YThiYWI1YWEzZDRjZTUzNzQ3ZGE5ZjE5MTYwMS5wbmeRkwLNA5gAgqEwBaExAQ
   Taka to narracja jest nawijana teraz w UE i Niemczech, jeszcze nasze świnie w PE na własną ojczyznę ujadają nawet w takim czasie.
   Oprócz tego, że pomagamy Ukraińcom to musimy dbać o własne interesy co robimy kiepsko. Jak sobie nie zadbamy o PR w kołchozie to możemy mieć później problem z czymś na kształt paranoi "polskich obozów dla żydów".
   • avatar
    _Ciekawski_
    -4
    "Według ustaleń The Washington Post, do Ukrainy dostarczono 5000 terminali systemu Starlink – prawie 3/4 urządzeń zapewniła sama firma SpaceX, natomiast pozostałe sztuki opłacił rząd Stanów Zjednoczonych."
    To najlepiej pokazuje gdzie nas mają Amerykanie. Orlen za sponsorował terminale i nawet o tym nie wspomną w ich prasie. Polacy myślą, że świat docenia to co robimy, a tak naprawdę na zachodzie jest narracja, że to USA i UE pomaga Ukrainie, natomiast Polacy to ksenofoby przeciwne imigrantom na których trzeba nakładać kary.
    Polacy obudźcie się zanim będzie za późno. Bo na razie wychodzimy przed szereg i narażamy się na reakcję mocarstwa atomowego, a nasi "sojusznicy" przypisują sobie nasze zasługi i apelują o nakładanie na nas kar. Zacznijmy dbać o siebie bo inaczej nikomu nie pomożemy.