Internet

Starlink osiąga zawrotną prędkość i robi to w Europie

przeczytasz w 1 min.

Tak szybki Starlink jeszcze nie był. Pewnemu użytkownikowi w Niemczech udało się osiągnąć prędkość, która robi olbrzymie wrażenie.

Starlink się rozpędza i przekracza 500 Mb/s

Jeszcze w lutym Elon Musk obiecał, że Starlink przyspieszy do około 300 Mb/s, a opóźnienia przeważnie nie będą przekraczać 20 ms. Tymczasem trzy miesiące później w Niemczech przeprowadzono speed test, którego wyniki znacząco przewyższają zapowiedzi wizjonera stojącego na czele firmy SpaceX. 

Jeden z pierwszych użytkowników Starlink w Europie mieszka w niemieckim Kassel. Pochwalił się na Reddicie screenem, prezentującym wynik speed testu przeprowadzonego w ubiegłym tygodniu. Uzyskał on połączenie o prędkości 560 Mb/s przy pingu na poziomie 13 ms

Starlink speedtest

Pytanie brzmi: jak będzie później?

Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że taki wynik pokazuje potencjalne, a nie rzeczywiste możliwości sieci Starlink. Trzeba bowiem pamiętać, że liczba użytkowników korzystających z satalitarnego Internetu Muska jest na razie bardzo niewielka, więc równie małe jest jego obciążenie – gdy to się zmieni, to i transfery mogą pójść w dół. 

Z drugiej strony SpaceX robi wiele, by przeciwdziałać takiemu scenariuszowi. Konkretnie – w niezwykłym tempie posyła na orbitę kolejne partie satelitów. Obecnie nad naszymi głowami lata ich już ponad półtora tysiąca, a z czasem ich liczba wzrosnąć ma do kilkunastu (jeśli nie kilkudziesięciu) tysięcy. 

Potrzeba wielu satelitów, ponieważ zainteresowanie tym rozwiązaniem jest olbrzymie. Zaledwie dwa tygodnie temu Elon Musk pochwalił się, że usługę Starlink zamówiło już ponad pół miliona osób. I nie przeszkadza w tym wszystkim nawet fakt, że koszty satelitarnego Internetu wyraźnie przewyższają abonament na „kablówkę”. 

Źródło: Wccftech, informacja własna

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wolak
  11
  Wszyscy jakoś negatywnie się wypowiadają na temat tego internetu , ale dla małych wiosek na końcu świata to zbawienie , wystarczy ruter wifi podłączyć na dachu podłączyć 10 sąsiadów i każdy płaci 45 zł
  • avatar
   FunkyKoval
   6
   Wszystko fajnie tylko jak Musk tam wyśle 10 tys. lub więcej tych klocków, to wysłanie rakiety w kosmos będzie problemem aby "się wstrzelić" pomiedzy nie a tysiące innych latających śmieci.
   Za dekadę to orbity będa tak zawalone sprzętem, że może warto by już dzisiaj pomyśleć o firmie sprzątającej kosmos wokół naszej planety ?
   • avatar
    Euukaliptus
    4
    Ostatnio mieszkałem w Krakowie na Milana niedaleko Łagiewników to niemal centrum Krakowa. Pokój na domku. I brak światłowodu. Dzwoniłem do Orange, UPC itp. nikt nie chciał przyłączyć światłowodu. Pozostała radiówka która była bieda koszmarem lub LTE. Ostatecznie wybrałem LTE Jako że używam mega dużo internetu ok 600-GB do 1 TB miesięcznie to koszta były ogromne a szybkość taka se płaciłem niemal (200zł za sam internet bo przekraczałem 200 GB pakietu). Internet miał na noc do światłowodu od UPC gdzie wcześniej mieszkałem na czerwonych makach, ale o niebo szybciej i stabilniej od radiówki. Tak że taki starlink to błogosławieństwo zwłaszcza jak ktoś mieszka na kompletnym zadupiu w Polsce, jeżeli niemal w centrum Krakowa nie chciano mi przyłączyć światłowodu to co z takim Pomorzem 50 km od najbliższej wsi. Pomijam fakt że na LTE to o transferze 300 Mb/s można było pomarzyć bo centrum miasta to i sieć przeciążona. A co dopiero 560 Mb/s. Dodatkowo to jest dopiero projekt w fazie testów więc i jakość, szybkość jak i stabilność będzie rosła jak również zapewne cena będzie spadać systematycznie. Go Elon Go !!
    • avatar
     milet
     2
     > Starlink osiąga zawrotną prędkość
     Prędkość to wartość wektorowa. W przypadku transmisji danych możemy mówić o SZYBKOŚCI!
     • avatar
      Patek2
      1
      Trochę słabo z uploadem.
      • avatar
       porterneon
       1
       W mojej okolicy lte też działało szybko +/-45Mbps. Jak ludzie zaczęli pracować i uczyć się zdalnie to przepustowość lte spalanie do 4Mbps. I tyle w temacie takiej sieci.
       • avatar
        chemicalwizzard
        1
        zamiast cieszyc sie ze cos nowego wchodzi, to zaczniecie niedlugo nazekac ze za goraco w lato :)
        • avatar
         zack24
         1
         Ciekawe co poza dostępem do sieci, będą oferować urządzenia pana Elona?
         Pełna inwigilacja?
         • avatar
          gofish
          0
          Ciekawe jak to będzie wyglądało w bardzo pochmurne dni
          • avatar
           Mario2k
           0
           Tylko czekać na jakieś kolizje na orbicie .

           @UP Mieszkam w małej wsi w Beskidzie Żywieckim i mamy tu światłowód 800Mbit/s projekt równoważenia wsi i miasta .
           • avatar
            brettsinclairdannywilde
            0
            Ciekawe jak to będzie wyglądało przy realnym obciążeniu i trudnych warunkach atmosferycznych oraz innej miejscówce niż DE, bo wiadomo że DE śmiga najlepiej, zawsze w steamie ustawiam lokację DE bo są zdecydowanie najlepsze transfery.
            • avatar
             brettsinclairdannywilde
             0
             Ciekawe jak to będzie wyglądało przy realnym obciążeniu i trudnych warunkach atmosferycznych oraz innej miejscówce niż DE, bo wiadomo że DE śmiga najlepiej, zawsze w steamie ustawiam lokację DE bo są zdecydowanie najlepsze transfery.
             • avatar
              greghostor
              0
              Nice
              • avatar
               pawluto
               -1
               Zawrotna prędkość...którą uzyskuje bez problemu zwykły światłowód...
               Zawrotna dla kogo ??? Po co reklamujecie ten badziew ???
               • avatar
                piomiq
                -4
                500 Mbit / s to zawrotna prędkość?
                Hmm, A co będzie gdy osiągnie 1Gbit/s? Hiper prędkość czy czy może super zawrotna prędkość?

                Trzeba też zauważyć, że z tą 'zawrotną' prędkością, idzie w parze też zawrotna cena.