Procesory

AMD Fusion powstanie w 32 nm

przeczytasz w 1 min.

Prezes zarządu AMD, Dirk Meyer, w trakcie rozmowy z analitykami finansowymi zdradził, że pierwsze układy Fusion łączące procesor x86 i kartę graficzną w jednym kawałku krzemu, zostaną wyprodukowane w 32 nm procesie SOI (silicon-on-insulator). Decyzja jest raczej zaskakująca, choć sam fakt, że AMD już myśli o przejściu na niższy wymiar technologiczny wydaje się być dobrym krokiem.

Obecnie procesory AMD wytwarzane są z zastosowaniem procesu typu SOI w fabrykach Globalfoundries, spółki joint venture AMD i Advanced Technology Investment Company. Karty Radeon zaś wytwarzane są w zakładach TSMC. Aby móc zintegrować kartę graficzną klasy HD5000 z rdzeniem procesora, AMD będzie musiało przeprojektować układ graficzny.

Opierając się na ostatniej mapie drogowej AMD, pierwszy układ typu APU (accelerated processing unit), bo tej nazwy AMD używa do określenia zestawu CPU+GPU w jednym kawałku krzemu, będzie nosił nazwę Llano.

Liano wydaje się być całkiem interesującym rozwiązaniem. Oferować będzie do 4 rdzeni opartych o Phenoma II/Shanghai, 4 MB pamięci cache L3, wsparcie dla DDR3-1600 przez wbudowany kontroler pamięci, który prawdopodobnie przejdzie modyfikacje, aby mógł współpracować jednocześnie z CPU i GPU. Układ graficzny wspierał będzie DirectX 11, UVD3 oraz magistralę PCI-Express 2.0 dla zewnętrznych kart graficznych.

Dawno zapowiadany układ łączący procesor x86 i rdzeń graficzny wreszcie zaczyna się materializować. Platformy Fusion możemy spodziewać się w 2011 roku, tak więc AMD ma jeszcze sporo czasu aby wszystko dopracować. Oczywiście może się okazać, że procesor oparty o architekturę Phenoma II będzie się słabo prezentował w 2011 roku. Jednak na pewno fakt, że AMD ma już zaprojektowany układ i praktycznie opanowany nowy proces technologiczny napawa optymizmem.

Źródło: Xbitlabs.com

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Damian Szymański
  0
  O tym ,że Fusion będzie w 32nm, wiadomo od dawna.
  Co do wydajności nowych phenomów II, to podobno mają zostać przepakowane na maksa tranzystorami, tak więc ich wydajność może być wysoko, pozostaje jeszcze pytanie o cenę, oraz o wydajność grafiki.
  • avatar
   adivxv5
   0
   Mam nadzieję, że te nowe układy obrócą sytuacje na rynku do góry nogami AMD > Intel jeśli chodzi o wydajność.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    nie jeśli zwrócisz uwage na cena wydajność. a niech sie ścigają i raz jeden raz drugi prowadzi dla nas to z korzyścią.
    • avatar
     szadok
     0
     Nazwa tej platformy AMD to (napiszę drukowanymi, żeby nie było wątpliwości): LLANO, a nie LIANO. Dwa razy "L" jak Lucyna na początku. W hiszpańskim bardzo powszechnie występuje taka zbitka spółgłosek, czyta się to w przybliżeniu jak polskie "j".

     To już nie pierwszy raz, jak widzę gdzieś przepisane to na polski jako LIANO.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Dżizyz, co za...
      "Oferować będzie do 4 rdzeni opartych o Phenoma II/Shanghai," - Shanghai to układ serwerowy, desktopy mają Deneba.

      O tym, że 32nm wiadomo od dawna i żaden to news.
      "Decyzja jest raczej zaskakująca, choć sam fakt, że AMD już myśli o przejściu na niższy wymiar technologiczny wydaje się być dobrym krokiem." - :D bo wcale o tym nie trąbią od roku lub dwóch.

      Za takie newsy nie lubię czasami benchmarku.