Procesory

AMD namiesza w nowych procesorach do laptopów - mamy przecieki o modelu Ryzen 7 5700U

przeczytasz w 2 min.

Premiera procesorów AMD Ryzen 5000 zbliża się coraz większymi krokami. Potwierdza to także baza benchmarka Ashes of the Singularity, gdzie pojawiły się wpisy jednego z topowych modeli dla laptopów.

AMD nie ujawnia planów na temat nadchodzących procesorów, ale sporo informacji pojawia się w nieoficjalnych przeciekach. Wiemy, że w planach są m.in. modele Ryzen 5000 „Lucienne” i "Cezanne", które zastąpią obecne jednostki Ryzen 4000 „Renoir”. Wygląda na to, że producent już testuje mobilne wersje układów.

Co nowego w procesorach Ryzen 5000?

Według najnowszych przecieków, seria Ryzen 5000 dla laptopów ma obejmować dwie generacje procesorów: Lucienne i Cezanne. Jaka jest różnica? Modele Lucienne to tak naprawdę odświeżone obecne modele Renoir (oznaczałoby to, że nadal będziemy mieli do czynienia z rdzeniami Zen 2 i grafiką Vega, ale z wyższymi taktowaniami). Dużo ciekawiej zapowiadają się modele Cezanne, które połączą nowe rdzenie Zen 3 i starą grafikę Vega.

W przypadku niskonapięciowych modeli dla laptopów, oferta będzie... wymieszana - modele Ryzen 5 5500U i Ryzen 7 5700U będą należeć do generacji Lucienne, a Ryzen 5 5600U i Ryzen 7 5800U już do Cezanne.

Nie wiadomo jednak, czy układy Lucienne i Cezanne pojawią się tylko w segmencie mobilnym (a jeżeli tak to czy będą wersje niskonapięciowe i standardowe), czy zobaczymy je także w segmencie desktopów.

AMD testuje mobilne procesory AMD Ryzen 5000

AMD Ryzen 7 5700U - Ashes of The Singularity

W bazie benchmarka Ashes of the Singularity pojawiła się konfiguracja z  procesorem Ryzen 7 5700U (co może sugerować, że producent już testuje takie jednostki). Mówimy tutaj o następcy modelu Ryzen 7 4700U, który napędza kompaktowe laptopy nowej generacji (np. testowany przez nas model Acer Swift 3).

Podobnie jak poprzednik, układ oferuje 8 rdzeni i 16 wątków. Dokładna specyfikacja jednostki jeszcze nie jest znana, ale na pewno możemy oczekiwać niewielkiej poprawy wydajności.

Więcej szczegółów o nowych procesorach zapewne poznamy na początku przyszłego roku podczas targów CES 2021.

Źródło: Twitter @ APISAK, Twitter @ MebiuW

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciekawski_
  5
  Pozazdrościli bałaganu Intelowi?
  • avatar
   Lister
   1
   A mieli wyprostować bałagan w numeracji :/
   Może więc tym razem nie sprawdzi się ta plotka...
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Kiedyś było tak, że producent ujawiał swój nowy produkt dopiero wtedy, kiedy nie było już innego wyjścia. Każdy chciał zaskoczyć konkurencję na maksa. Ujawnienie produktu następowało zazwyczaj jak trzeba było uruchomić sieć sprzedaży, zazwyczaj z akcją marketingową, albo ..... dogadać się z producentami którzy na bazie naszego produktu robią swój (czytaj procesor do płyty głównej lub gotowego kompa).

    a teraz? walka stała się tak zażarta, że o nowym produkcie mamy przecieki (serio? przecieki?) już w momencie opracowania wstępnej wersji projektu, gdzie do gotowego produktu jest bardzo daleko.

    jedno jest dobre, AMD z arch. Ryzen świetnie sobie radzi z Intelem który ciągle bazuje na starym DualCore w coraz to nowych odsłonach. Jednak w APU ciągle nam brakuje Navi. jednak konsole już wychodzą, a tam jest właśnie APU z Navi, więc możemy się tego wkrótce spodziewać w konstrukcjach do typowych komputerów.