Procesory

AMD wprowadza nowe procesory Athlon i Ryzen - wzrost wydajności jest ogromny

przeczytasz w 2 min.

AMD szykuje się do podbicia rynku… Chromebooków. Producent przygotował nową generację procesorów, która ma oferować potężny wzrost wydajności.

Chromebooki to proste laptopy z systemem Chrome OS. Co prawda u nas tego typu konstrukcje nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem, ale w ujęciu globalnym jest to spory segment rynku komputerów przenośnych – takie laptopy znajdują zastosowanie na rynku konsumenckim, edukacyjnym i korporacyjnym.

Potencjał ten zauważyła także firma AMD, która od 2019 roku zanotowała wzrost udziałów z 5,2% do 21%. Producent nie zamierza jednak spoczywać na laurach i wprowadził nową generację procesorów Athlon C i Ryzen C. Układy mają napędzać kolejną generację Chromebooków.

AMD wprowadza nowe procesory dla Chromebooków

Nowe jednostki bazują na architekturze Zen/Zen+ i Vega, a do ich produkcji wykorzystano 14- lub 12-nanometrową litografię. Niby nic nowego, ale do tej pory „czerwoni” oferowali tutaj układy APU z serii A z generacji Excavator w 28 nm (to czasy przestarzałej konstrukcji modułowej).

AMD Athlon C i Ryzen C

Producent wprowadził łącznie pięć nowych jednostek – Athlon Silver sprawdzi się w codziennych, mniej wymagających zastosowaniach, Athlon Gold to propozycja ze średniej półki, a układy Ryzen to już sprzęt dla najwydajniejszych Chromebooków (tego typu konstrukcje będą oferować też więcej pamięci RAM i pojemniejsze dyski SSD).

Nowe procesory Athlon i Ryzen – wzrost wydajności jest ogromny

Umówmy się, nowe procesory nie należą do demonów wydajności. Nie oznacza to jednak, że nie imponują osiągami – w porównaniu do poprzedniej generacji procesorów dla Chromebooków różnica jest ogromna.

AMD Athlon C i Ryzen C

Widać to chociażby w zastosowaniach typowo internetowych. Responsywności aplikacji webowych jest lepsza nawet o 153%, a testy silnika Java Script są lepsze odpowiednio o 163% i 178% (Kraken 1.1 i Octane 2.0).

AMD Athlon C i Ryzen C

Nowe procesory oczywiście nadają się także do innych zadań. W aplikacjach biurowych wzrost wydajności jest ponad 2-krotny. W bardziej wymagających zastosowaniach typu edycja zdjęć czy grafika 3D różnica jest jeszcze większa (sięga odpowiednio 153% i 151%).

Kiedy premiera laptopów z nowymi procesorami AMD?

Nowe Chromebooki znajdą zastosowanie na rynku konsumenckim, edukacyjnym i korporacyjnym – swoje modele przygotowuje m.in. Acer, ASUS, HP i Lenovo. Według informacji producenta, pierwsze takie konstrukcje pojawią się już w 4 kwartale 2020 roku. 

Źródło: AMD

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  11
  A my czekamy na Ryzen 5000
  • avatar
   Pawlus
   7
   Przypadkiem nie napiszecie w tytule, że to chodzi o procesory do Chromebooków prawda? Całkiem przypadkiem. ;)
   • avatar
    Mario2k
    2
    Czekam i mam nadzieję że będzie to minimum 20% do wydajności poprzedniej generacji
    • avatar
     Ciekawski_
     2
     Te APU to tak naprawdę przemianowane APU ZEN/ZEN+ z serii U. Dobre zagranie ze strony AMD. Teraz już wiadomo dlaczego rezygnują z produkcji w GF dla PC i prawdziwych laptopów. ZEN3 podobno ma już być cały w 7nm. Teraz wszystkie moce produkcyjne GF pójdą na Chromebooki. To powinno zaspokoić popyt.
     W PC i laptopach te CPU to już i tak przeżytek, a dzięki temu posunięciu mają szansę zdominować rynek Chromebooków, bez szkody dla bardziej wymagających rynków, na które pójdą wszystkie moce produkcyjne TSMC zarezerwowane dla AMD.
     • avatar
      Ciekawski_
      2
      Ja też czekam na Ryzen 5000/ZEN3. Niestety obawiam się, że popyt będzie ogromny i początkowo będą spore problemy z zakupem w rozsądnej cenie. Myślę że do świąt sytuacja powinna się już unormować. Ja planuję zakup PC początkiem nowego roku. Wtedy już powinno się wyklarować jakie CPU i GPU będzie najbardziej opłacalne. ZEN3 wydaje się być faworytem, bo Intel nie ma nic ciekawego w planach na ten okres. Rocket Lake nie zapowiada się na coś ciekawego. Pod względem ilości rdzeni to nawet będzie krok wstecz. Za to jak będzie z GPU, to naprawdę nie wiem. Liczę na wyrównaną konkurencję :)
      • avatar
       lkozierowski
       -1
       Taka mała uwaga, że 153% 151% to nadal mniej niż „dwukrotny”