Procesory

AMD szykuje procesory Ryzen 6000 "Rembrandt" - nadchodzą poważne zmiany

przeczytasz w 1 min.

Wygląda na to, że AMD w tajemnicy pracuje nad nową platformą dla komputerów stacjonarnych. Płyty główne AM5 zaoferują obsługę pamięci DDR5, złącza PCI-Express 4.0 i porty USB4.

Ciągle czekamy na procesory AMD Ryzen 5000 „Zen 3”, które mają zastąpić obecne modele Ryzen 3000 „Zen 2”. Wiemy jednak, że producent nie zamierza na tym poprzestawać i już pracuje nad kolejnymi generacjami układów.

AMD - plany wydawnicze procesorów

Firma AMD nie ujawnia planów dotyczących kolejnych generacji procesorów, więc bazujemy na nieoficjalnych przeciekach (ciekawym źródłem informacji jest twitterowy profil użytkownika MebiuW, który co jakiś czas ujawnia fragmenty slajdu z planami wydawniczymi producenta).

Procesory AMD Rembrandt z obsługą pamięci DDR5

Szczególnie ciekawie zapowiadają się układy APU Rembrandt (Ryzen 6000?), które mają łączyć rdzenie Zen 3 i grafikę Navi 2. Co ciekawe produkcja chipów ma odbywać się w 6-nanometrowej litografii (5-nanometrowa litografia podobno jest zbyt droga).

Nowe jednostki pojawią się w wariantach dla komputerów stacjonarnych i laptopów. Przy okazji premiery desktopowych wersji, producent planuje wprowadzić nową platformę AM5, która zaoferuje wsparcie dla pamięci DDR5 RAM.

Patrick Schur sugeruje, że desktopowe modele zaoferują obsługę pamięci DDR5 RAM 5200 MHz, natomiast mobilne LPDDR5 6400 MHz. Pojawi się też obsługa PCI-Express 4.0 (20 linii) i wsparcie dla USB4 40 Gb/s (2 porty).

Kiedy premiera procesorów AMD Rembrandt?

Modele APU Rembrandt pojawią się dopiero po układach APU Cezanne (a te pojawią się po obecnej serii Ryzen 4000 "Renoir"). Można zatem podejrzewać, że premiera procesorów została zaplanowana na 2022 rok.

Źródło: Twitter @ Patrick Schur, Twitter @ MebiuW

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Warmonger
  28
  Dramat konsumenta... gdy chcesz kupić najnowszy sprzęt, ale zaraz wychodzi nowa generacja. Albo dwie :v
  • avatar
   losiaczek1
   14
   Jeżeli ktoś czeka na nowe technologie to nigdy nic nie kupi. Jak w 2022 pojawią się Ryzen 6000 i DDR5 to już będzie mowa o serii 7000 i 8000. Jak pokazuje historia po wprowadzeniu nowej platformy wzrost wydajności jest niewielki za to pojawia się wiele problemów wieku dziecięcego. Z tego powodu lepiej kupić sprzęt sprawdzony i dopracowany a posłuży on nam przez sporo czasu.
   • avatar
    szymcio30
    5
    Od iluż miesięcy wiadomo, że 2022 to na 100% będzie nowa podstawka AM5 oraz DDR5. Nie widzę powodu aby użytkownicy ryzenów 2000 oraz 3000 w panice rzucali sie na Zen 3 po co? Aby za rok później mieć cała platformę przestarzałą. Mi Ryzen 3600 z pamięciami DDR4 3600Mhz starczy do nadejścia AM5
    • avatar
     Deus_Volt
     1
     Premiera pewnie początkiem 2022. Jak dobrze pójdzie to i Alder Lake wyjdzie podobnie. Zobaczymy kto lepiej sobie poradzi z ogarnięciem DDR5 z którym planuję kolejną platformę
     • avatar
      DeviLevi
      1
      Nie ma się czego bać jeśli masz podstawkę AM4 to pociągniesz na niej jeszcze z 5 lat. A przynajmniej ja tak planuję bo mam teraz Ryśka 5 3400G i tyle starczy do pracy i czasami w bardziej procesorowe gry.
      • avatar
       sn00p
       0
       To coś dla ciebie Paweł youtube.com/watch?v=JDUnSsx62j8
       • avatar
        Jedrulez
        -2
        No i co ja mam teraz zrobić jak potrzebuje już na poważnie nowego sprzętu? Tak żeby na kolejne 5 lat wytrzymał. Kupie np 3700x i rtx 3060 i pamięć na DDR4, a zaraz to będzie przestarzały paździerz. 2022 rok to trochę odległa przyszłość.
        • avatar
         Dariosex
         -4
         Odgrzewanych kotletow od AMD ciag dalszy!
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Paweł! Litości! cytuję ciebie: "Wygląda na to, że AMD w tajemnicy pracuje nad nową platformą dla komputerów stacjonarnych. Płyty główne AM5 zaoferują obsługę pamięci DDR5, złącza PCI-Express 4.0 i porty USB4.".
          Przecież o tym wiadomo od ok. roku! no niezła ta twoja 'tajemnica'. mogę to skomentować tylko tak: https://www.youtube.com/watch?v=VTBjyhMZj9I bo podzielicie losy pclab.pl