Płyty główne

AMD dodaje wsparcie NVMe RAID do platformy X399 (i to za darmo!)

przeczytasz w 1 min.

Producent dotrzymał słowa i wzbogacił platformę o ważną funkcjonalność, zwłaszcza dla profesjonalistów wymagających szybkich macierzy.

Jesteśmy po premierze platformy AMD Ryzen Threadripper, która sprawdzi się jako podstawa wydajnego komputera do grania lub potężnej stacji roboczej. Profesjonalistom mogło jednak wsparcia dla tworzenia macierzy RAID z nośników NVMe, ale producent nadrobił te zaległości.

Wsparcie dla NVMe RAID od momentu rozruchu (bootable) jak na razie obecne jest w wersji testowej – konieczne jest tutaj zaktualizowanie BIOS-u do najnowszej wersji, a także zainstalowanie sterowników i oprogramowania RAIDXpert2 RAID (do pobrania z tej strony).

AMD X399 NVMe RAID

Platforma pozwala na tworzenie macierzy RAID 0, 1 i 10. Przy zastosowaniu jednej karty graficznej, ale bez wykorzystania adapterów maksymalnie może to być sześć nośników – w takim przypadku skalowanie jest naprawdę rewelacyjne, bo wynosi 6,00x przy odczycie i 5,38x przy zapisie danych.

AMD X399 NVMe RAID

Na tym możliwości platformy się nie kończą, bo przy zastosowaniu odpowiednich adapterów można połączyć więcej nośników. Niemiecki overclocker der8auer wypróbował potencjał ośmiu nośników Samsung SSD 960 PRO. Co z tego wyszło? Zobaczcie na filmiku poniżej (możemy jednak zdradzić, że taka macierz oferowała transfery na poziomie 28 GB/s).

Platforma Ryzen Threadripper to duża liczba obsługiwanych linii PCI-Express, 4-kanałowy kontroler pamięci RAM, a teraz też wsparcie dla NVMe RAID. Co ważne, rozwiązanie to jest dostępne bez sztucznych ograniczeń i dopłat (konkurencyjna funkcja Intel VROC działa tylko na nośnikach Intela i wymaga dokupienia specjalnego klucza). AMD pod tym względem ma dużo lepszą politykę.

Źródło: AMD, der8auer

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Gatts-25
  5
  Trafili w dziesiątkę.Czytając różne fora dużo ludzi wstrzymywało się z zakupem X399 z TR16c bo czekali na RAID NVME prosto z CPU i się w końcu doczekali.
  Tym ruchem INTEL właśnie się przekona w przyszłym roku ile AMD zyskało.
  Przyszły rok ,a może jednak SAMSUNG zmieni zdanie i wyda pod koniec roku Z-SSD i ludzie nawet nie spojrzą na 240 i 480GB OPTANE bo KOREAŃCY chcą dać od razu 800GB.
  Oj żeby ze swojej własnej polityki INTEL ze swoim budżetem nie popadł w kłopoty finansowe bo nawet fani ich produktów mogą się odwrócić.
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Magazyn danych masowych o wydajności CacheL3... :)
   • avatar
    sambaverde
    1
    Wow! Wreszcie pokonali problemy software'owe z chipsetem i ogłosili rewolucję :) No jestem pod wrażeniem :P
    • avatar
     kokosnh
     -1
     czyli teraz problemem jest to, że Threadripper obsługuje "tylko" max 7 urządzeń przez PCI-e, bo inaczej można by zrobić RAID 0 z 12 dysków mając pełnowymiarową kartę graficzną w PCI-e x16.
     Niby karty RAID byłyby rozwiązaniem, ale mają one też swoje minusy.