Procesory

Platforma AMD AM4 nie zginęła. W planach nowe procesory pod stare płyty

przeczytasz w 1 min.

Myśleliście, że AMD porzuciło platformę AM4? Nic bardziej mylnego! W planach producenta podobno są kolejne procesory Ryzen, które będą działać na starszych płytach głównych.

Firma AMD niedawno zapowiedziała platformę AM5, która ma zastąpić wysłużoną konstrukcję AM4. Nie oznacza to jednak, że producent od razu ma zamiar porzucić starą platformę.

AMD przygotowuje nowe procesory pod płyty główne AM4

Według informacji użytkownika Greymon55, w planach producenta są nowe procesory pod gniazdo AM4.

AMD ma pracować nad słabszymi modelami oraz kolejnymi jednostkami wyposażonymi w pamięć 3D V-Cache (dołączyłyby one do modelu Ryzen 7 5800X3D, który okazał się czarnym koniem platformy AM4).

To jednak nie wszystko! Greymon55 sugeruje prace nad modelami z generacji Zen 4, które miałyby pasować do płyt głównych AM4 (póki co potwierdzono modele Ryzen 7000 tylko pod płyty główne AM5). Przecieki pokrywałyby się z naszymi domysłami.

Producent ma dysponować próbkami inżynieryjnymi takich procesorów, ale nie wiadomo czy zdecyduje się je wprowadzić do masowej produkcji (zapewne będzie to zależeć od dostępnych mocy produkcyjnych oraz zainteresowania/zysku).

Rozwój platformy AM4 to dobra informacja dla posiadaczy komputerów ze starszymi procesorami. Nie będą oni musieli przesiadać się na nowe płyty AM5, tylko pozostać przy starych AM4 i mniej zapłacić za upgrade sprzętu.

Źródło: Twitter @ Greymon55

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  12
  @Paweł, zlituj się nad nami, ale do ciebie nadal nie dociera. zaczynasz tekst od "Myśleliście, że AMD porzuciło platformę AM4?"
  to jest puste krzykliwe dziennikarstwo, które ma niewiele wspólnego z rzetelnym dziennikarstwem technologicznym.

  AMD nie ma mocy produkcyjnych z gumy, z powodu limitów TSMC. AMD nie opłaca się wydawać miliona różnych chipsetów do miliona różnych procków, więc stara się aby produkt miał najlepszy zbyt. a najłatwiej to osiągnąć, wydając serie CPU na starszą platformę.

  AMD potrafi nawet po cichu zmienić na plus stare serie procków, np. tak było jak po cichu te same procki wydali nie w starym 16nm, lecz w nowszym 12nm. spokojnie to samo mogą zrobić, schodząc w danej serii procków z 10nm na 7nm. niestety zejście z 7nm na 5nm póki co nie pójdzie, bo tutaj kolejka do litografii TSMC jest bardzo duża.

  problem jest też z DDR5 które jest koszmarnie drogie, i na ten moment pomijalnie szybsze. jedyny plus DDR5, moduły mogą mieć 2x maksymalną pojemność w odniesieniu do DDR4. niestety dostępność i cena wszystko zabija. tak zgadza się, zegarki są wyższe. i co z tego skoro nadrobili to dodatkowymi taktami, że sumarycznie czasy na fazy dostępu do RAM pozostały w zasadzie bez zmian.
  • avatar
   bomber2
   4
   Bardzo dobra wiadomość
   • avatar
    youkai20
    2
    Napisałem o tym u Was już w maju...

    https://www.benchmark.pl/aktualnosci/amd-zapowiada-procesory-ryzen-mendocino-rewolucja-na-rynku-tanich.html
    • avatar
     bomber2
     2
     Bardzo dobra wiadomość