Karty graficzne

AMD zapowiada nową generację kart graficznych... ale to nie te modele co myślicie

przeczytasz w 1 min.

AMD to nie tylko gamingowe karty graficzne Radeon, ale też profesjonalne akceleratory obliczeniowe Instinct. Producent ma tutaj naprawdę ambitne plany - jeszcze w tym roku ma pojawić się nowa generacja układów, która przyniesie innowacje w centrach danych.

Akceleratory obliczeniowe AMD Instinct są projektowane z myślą o centrach danych, wysokowydajnych systemach obliczeniowych i superkomputerach. Wygląda na to, że to dopiero początek rozwoju takich konstrukcji - pod koniec ubiegłego roku zadebiutował model Instinct MI100 na bazie architektury CDNA, ale na horyzoncie widać już konstrukcje oparte o układy z generacji CDNA 2.

AMD zapowiada nową generację kart graficznych  Instinct

Podczas konferencji JPMorgan’s 49th Annual Global Technology, Media and Communications Conference, szefowa AMD uchyliła rąbka tajemnicy na temat kolejnej generacji akceleratorów Instinct:

"Kolejną generację architektury wprowadzimy jeszcze w tym roku. Jesteśmy tym bardzo podekscytowani. Myślę, że postępy były bardzo dobre. To kolejny duży krok w kierunku innowacji dla architektur dla centrów danych."

Oznacza to, że jeszcze w tym roku doczekamy się premiery nowej generacji akceleratorów Instinct. Według informacji serwisu VideoCardz, w planach producenta jest model Instinct MI200 – konstrukcja ma bazować na układzie graficznym Aldebaran na bazie architektury CDNA 2. Warto dodać, że będziemy tutaj mieli do czynienia z układem typu MCM (Multi-chip module), więc złożonym z kilku krzemowych jąder. Być może doczekamy się także zintegrowania pamięci HBM2e.

AMD CDNA 2 - plany wydawnicze kart Radeon Instinct

Nowa architektura ma przynieść usprawnienia pod kątem usprawnień komunikacji między procesorem a układem graficznym, co powinno przełożyć się na jeszcze lepsze możliwości tworzenia hiperskalarnych systemów obliczeniowych. Na konkretne informacje dotyczące specyfikacji i wydajności musimy jeszcze poczekać.

Źródło: ComputerBase, VideoCardz

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Bo nie można napisać w tytule, że chodzi o serię instinct, żeby tacy jak ja, zainteresowani grafikami z serii WX, Quadro itd, kliknęli i dopiero wtedy zobaczyli, że to nie dla nich.
  • avatar
   Ciekawski_
   3
   No to już wiadomo dlaczego RDNA3 dopiero w przyszłym roku. MCM jest opracowywany dla CDNA2, a RDNA3 dostanie go przy okazji. W sumie rynek akceleratorów obliczeniowych na pewno pozwala na wyższe marże, więc im się nie dziwię, że to dla nich priorytet.
   Dla graczy to o tyle dobra wiadomość, że technologia MCM dla GPU będzie już gotowy w tym roku. Zatem z RDNA3 nie powinno być większych problemów, bo komunikacja między blokami powinna być niemal identyczna, tylko same bloki w CDNA2/RDNA3 będą się różnić. Zatem RX7000 będą czekać "tylko" na wolne moce produkcyjne. Niestety z tymi ostatnimi pewnie będzie problem, ze względu na, jak się okazuje, niski priorytet RDNA3 w planie biznesowym AMD.
   • avatar
    kitamo
    3
    To byly akurat te modele o ktorych myslałem.
    • avatar
     Gatts-25
     1
     Ta premiera i tak będzie 'e-papierowa' a ci co mają dostać CDNA2 już testują. Jest to projekt MCM bo AMD do tego dąży gdyż jest to najbardziej efektywny sposób na obniżenie kosztów i podwyższenie mocy obliczeniowej. Na rynku konsumenta też to będzie widać w późniejszym terminie gdyż ten rynek jest za mało opłacalny dla AMD. Zaś firma musi odkuć się tam gdzie najwięcej zarabia jednostkowo. Wielu czeka na Zen 4 do serwerów a wielu jest niezdecydowanych, na takim pograniczu ponieważ są jeszcze na końcowym etapie umów z Intelem i nie chcą tak po prostu stracić 'bonifikat' jakie Intel im dawał. Ale jak Golden Cove ma być w 10nm najlepiej dopracowanym to przykro będzie patrzeć na konfrontację z Zen 4 w Epyc Genoa.
     • avatar
      racedriver
      -1
      zapowiada się kolejny niewypał, tak samo jak wcześniejsze generacje
      • avatar
       Matrix1
       0
       A szkoda