Procesory

Procesory AMD Zen 2 otrzymają sprzętowe poprawki dla luki Spectre

przeczytasz w 1 min.

Producent oficjalnie potwierdził, że układy z generacji Zen 2 będą pierwszymi procesorami, które mają być zabezpieczone przed atakami typu Meltdown i Spectre.

Luka w zabezpieczeniach procesorów i ataków Meltdown/Spectre to jeden z najgorętszych tematów ostatnich tygodni. Co prawda na ataki bardziej podatne są jednostki Intela, ale problem dotyczy również modeli AMD. Producent nie zamierza jednak zamiatać problemu pod dywan i zapowiedział, że generacja Zen 2 otrzyma sprzętowe poprawki.

Dokładnie chodzi o atak typu Spectre – o ile w pierwszym wariancie możliwe jest załatanie luki poprzez aktualizację systemu operacyjnego, tak w przypadku drugiego konieczne jest wprowadzenie aktualizacji mikrokodu dla procesorów. Szczegóły znajdziecie w tym newsie.

AMD - generacje procesorów Zen

Lisa Su zapowiedziała, że na tym działania AMD się nie kończą. Producent planuje uwzględnić zmiany w kolejnych procesorach na bazie mikroarchitektury Zen 2, które mają chronić użytkowników przed exploitami typu Spectre. Nowe układy będą produkowane w technologii 7 nm, a na ich premierę poczekamy do 2019 roku

Przy okazji warto dodać, że wcześniej sprzętowe poprawki w swoich procesorach zapowiedział też Intel - nowe, poprawione układy mają pojawić się trochę wcześniej, bo już pod koniec bieżącego roku.

Źródło: Sweclockers

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Gatts-25
  11
  Coś tu nie gra i jest błąd w tytule.Meldown na architekturze ZEN nie był do wykonania i dopiero Spectre version 1 udało się zastosować w specyficznych warunkach na LINUX i to "non-default" konfiguracji.
  Spectre version 2 ma być możliwy do wykonania na tych CPU ale na chwilę obecną nikomu nie udało się.
  A co jak AMD musi grać grzeczną owieczkę by wilk jej nie postraszył bo dla Mnie właśnie tak to wygląda.
  Za dużo chmur i to gęstych jest teraz na INTELEM dlatego ja czekam na informacje ,że chociaż SPECTRE 2 udało się zastosować na RYZEN pierwszej generacji.
  • avatar
   Aquagen
   9
   Wszyscy piszą o tych lukach w kontekście Intela i AMD, natomiast niewiele się mówi o podatności procesorów smartfonów, gdzieś wspomniane i tyle. Ten temat jest równie ciekawy, a co więcej, może być bardziej krytyczny z punktu widzenia podatności na kradzieże. Po przeczytaniu artykułu zdałem sobie sprawę, że na komputerze nie mam zainstalowanych żadnych programów z banków, natomiast na komórce na stałe mam po dwie aplikacje z każdego banku. Poza tym w dobie uwierzytelniania transakcji poprzez aplikację typu challenge-response czy też kody SMS, atak na sam komputer niewiele daje.

   Może jakieś info/artykuł o bezpieczeństwie nowych układów i krokach zabezpieczających stare modele w odniesieniu do Samsunga i Qualcomma?
   • avatar
    Himoto
    6
    Śmiesznie to brzmi gdy się wie że z trzech luk tylko jedna jest aktualnie używalna i tylko w specyficznych warunkach na Ryzenach a wy piszecie jakby luki w ryzenie były takie same jak w innych CPu.

    trochę szkoda ze Zen+[refresh] nie dostały tych poprawek, ale przeżyjemy.
    • avatar
     Konto usunięte
     5
     Meltdown na architekturze AMD?
     Z całym szacunkiem BMK, lecz od jakiegoś czasu walicie takie byki pisząc o różnych rzeczach że do prawdy można odnieść wrażenie Wam się "po prostu nie chce" prowadzić tego serwisu.

     Moglibyście choć napisać że AMD poprawili ZEN2 bo w momencie wyjścia na światło dzienne informacji o SpectreV1 na AMD, architektura ZEN2 była już "zamknięta" a prace kontynuował zespół AMD-Global zajmujący się litografią.
     Więc AMD (na co liczyłem), zrobili 1 krok wstecz i zmodyfikowali ukończoną już ZEN2 pod kątem SpectreV1- żeby łatki programowe nie były już potrzebne.
     • avatar
      gormar
      1
      Do Aquagena:
      Dobrze prawisz. Niektóre ARM'y są nawet podatne na Meltdown.
      Na szczęście w Polsce królują budżetowe smartfony i one niemal wszystkie wyposażone są w SoC z co najwyżej Cortex-A53 a on nie jest typu OoO, czyli nie jest podatny na te luki. Nowe wersje Cortexów (A75+) będą już odporne na te ataki.