Karty graficzne

AMD po cichu zmienia specyfikację Radeona RX 560 [AKT.]

przeczytasz w 2 min.

Na rynku pojawią się słabsze wersje RX 560, które różnią się od początkowych modeli. Warto więc zapoznać się ze specyfikacją techniczną.

Kilka miesięcy temu na rynku zadebiutował Radeon RX 560 – karta graficzna ze średniej półki, która sprawdzi się w tańszych komputerach do grania. Producent zdecydował jednak zmienić specyfikację techniczną, przez co na rynku będą dostępne również słabsze modele akceleratora.

Do tej pory specyfikacja 560-tki była jednoznaczna. Producent zastosował tutaj układ graficzny Polaris, w którym aktywne jest 16 bloków CU – łącznie dają one 1024 procesory strumieniowe, 64 jednostki teksturujące i 16 jednostek rasteryzujących. Oprócz tego na pokładzie znalazły się 2 lub 4 GB pamięci GDDR5 128-bit.

Niedawno AMD zmodyfikowało specyfikację akceleratora. Możliwe jest tutaj wykorzystanie słabszego rdzenia z aktywnymi 14 blokami CU, które przekładają się na 896 procesorów strumieniowych, 56 jednostek teksturujących i 16 jednostek rasteryzujących. Pamięć wideo pozostała bez zmian (chociaż można spotkać wersje z niżej taktowaną pamięcią wideo). Specyfikacja karty przypomina więc starszego Radeona RX 460.

ModelRadeon RX 550Radeon RX 460Radeon RX 560
Generacja14 nm - GCN 1.314 nm - GCN 1.314 nm - GCN 1.3
Układ graficznyPolaris 12Polaris 11Polaris 21
Procesory strumieniowe512896896/1024
Jednostki teksturujące325656/64
Jednostki rasteryzujące161616
Taktowanie rdzenia1100/1183 MHz1190/1200 MHz1175/1275 MHz
Moc obliczeniowa1,21 TFLOPS2,15 TFLOPS2,61 TFLOPS
Pamięć wideo2/4 GB GDDR5 128-bit2/4 GB GDDR5 128-bit2/4 GB GDDR5 128-bit
Taktowanie pamięci7000 MHz7000 MHz6000/7000 MHz
Przepustowość pamięci112 GB/s112 GB/s112 GB/s
Pobór mocy (zasilanie)50 W (brak)75 W (brak)80 W (6-pin)

Co to oznacza dla klientów? W sprzedaży znajdziemy różne wersje Radeona RX 560, które różnią się specyfikacją, a przez to też wydajnością. Miejmy jednak nadzieję, że producenci będą oznaczać słabsze wersje akceleratora, co powinno choć trochę rozwiązać problem dezorientacji mniej doświadczonych klientów (przykładowo firma ASUS słabsze wersje 560-tki oznacza dopiskiem EVO).

ASUS Radeon RX 560 - porównanie kart graficznych
ASUS słabsze wersje karty Radeon RX 560 oznacza dopiskiem EVO

Mimo wszystko i tak przed zakupem polecamy zapoznać się ze specyfikacją techniczną danego produktu (i to nie tylko Radeona RX 560, ale wszystkich podzespołów komputerowych). Z pewnością pozwoli to uniknąć niemiłego rozczarowania.

Aktualizacja 06.12.2017 16:00

AMD wydało oświadczenie w sprawie zmiany specyfikacji Radeona RX 560:

„Zgadza się, że dostępne są wersje kart graficznych Radeon RX 560 z 14 CU (896 procesorów strumieniowych) i 16 CU (1024 procesorów strumieniowych). Wprowadziliśmy wersję 14 CU tego lata, aby zapewnić producentom i rynkowi więcej opcji konfiguracji kart z serii RX 500. Zwrócono nam uwagę, że niektórzy producenci AIB i sprzedawcy nie rozróżniają jasno między tymi dwoma wariantami, więc podjęliśmy natychmiastowe kroki w celu zażegnania tego problemu: pracujemy ze wszystkimi partnerami spośród producentów i kanału sprzedaży, aby upewnić się, że opisy produktów i nazwy wyjaśniają liczbę CU, aby gracze i inni konsumenci wiedzieli dokładnie, co kupują. Przepraszamy za zamieszanie, jakie to mogło spowodować.”

AMD podjęło więc współpracę z partnerami, aby jasno określić oznaczenie słabszych modeli. Co warto podkreślić, reakcja producenta była tutaj praktycznie natychmiastowa i jednocześnie nastawiona na rozwiązanie problemu po myśli konsumentów. Takie podejście szanujemy!

Źródło: AMD, Guru3D, ASUS

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Kenjiro
    5
    Słabo, słabo AMD. Kolejny kamyczek do ogródka, w którym i tak już rosną głównie chwasty...
    • avatar
      davidoff
      2
      Jeżeli jest jakikolwiek dopisek w nazwie to OK można to szybko wychwycić i nie ma problemu. Jeżeli cena też niższa również zgoda na taką zagrywkę. A najlepiej jakby można było odblokować 2 bloki samemu :-)
      • avatar
        belker
        2
        Który to polski sklep lubi kantowac klientów? Będzie to świetna okazja dla nich aby na słabej karcie zarobić więcej. Nieświadomy klient łyknie i nawet się nie zorientuje...
        • avatar
          Himoto
          2
          Nie dość że 560 to już i tak słabe GPU to jeszcze dają pod to oznaczenie podwersję bardziej osłabioną:|.
          Mam wrażenie że za dużo chipów od 460 im zostało w magazynach, więc postanowili wydać je w jakiejś serii 560 zamiast wciskać je w 550.

          niech się lepiej wezmą do roboty i przyśpieszą wydanie Navi, bo jak widać Vega im nie służy [tak finansowo jak i PR-owo].
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            1024/896 SP czyli odpowiednio "560" i "560LE".
            • avatar
              eninede
              0
              ...a to dlaczego by nie dodac do nazwy np LE... Radeon RX 560 LE
              • avatar
                Ciekawski_
                0
                "...Co warto podkreślić, reakcja producenta była tutaj praktycznie natychmiastowa i jednocześnie nastawiona na rozwiązanie problemu po myśli konsumentów. Takie podejście szanujemy!"
                Takie podejście to ja rozumiem. Oby inni producenci wzięli przykład z AMD.
                • avatar
                  sambaverde
                  -1
                  Już tak kiedyś robili w przeszłości. Pamiętam różne wersje Radeon R7 265 w ofercie XFX :) Trzeba w skupieniu czytać kody produktu ;)
                  • avatar
                    misiek12_sdz
                    -1
                    Nie powinni szybko reagować. Powinni nie dopuścić do takiej sytuacji. Nie wyrabiali się z produkcją sprawnych układów to chcieli po cichu upchnąć jako pełnoprawne? Mają pełne magazyny RX460 i robią to samo co NV z 8800GTS przeklejając naklejki na 9800GTX i GTS250? Tylko wtedu NV zeszła z litografią, dała nowsze, szybsze pamięci, podobiła zegary itd, tak że produkt był szybszy a przy okazji tańszy. Tutaj to jawne oszukiwanie. Ktoś powie że w nazwie, przynajmniej u asusa jest możliwość rozpoznania. Tak tylko dla kogo, co znaczy EVO? Tym bardziej że obok jest ROG, STRIX, GAMING, OC, 4G/O4G i milion innych dopisków, których znakomita większość klientów nie rozszyfruje.
                    • avatar
                      mleczan
                      0
                      Jak Nvidia wprowadza wersje 1060 3GB i 1060 6GB to psychodzieci AMD wrzeszczały, że to wprowadzanie klienta w błąd i karty różnią się jeszcze czymś poza pamięcią (przy czym widać, że to są dwa różne modele).
                      Jednak samo AMD postanowiło kompletnie oszukać ludzi i sprzedawać tego wilka przebranego za stare RX560 bez kompletnie żadnej informacji, że to bubel.

                      Ciekawe jak psychofani AMD usprawdliwią takie paskudne oszustwo?
                      • avatar
                        perpetoom
                        0
                        News powinien nawiązywać do uprzednio opublikowanego dotyczącego zaprzestania produkcji kart referencyjnych, bo jest ciut wyrwany z kontekstu.

                        Przy założeniu, że AMD ogranicza się do sprzedaży chipu producentom (a nie bezpośrednio konsumentom), to Ci mają obowiązek informować klienta co mu oferują: czy standardową wersję, czy "light". Nie można mówić więc tutaj o jakimś oszustwie ze str. AMD, choć... wg. mnie nadanie wykastrowanym układom oficjalnej nazwy byłoby bardziej fair wobec odbiorców.
                        • avatar
                          shadowman333
                          0
                          Teraz grają takich dobrych, że od razu reagują. Przecież można było od razu oznaczyć słabszy model zamiast robić ludzi w konia.
                          • avatar
                            kokosnh
                            0
                            czyli ta słabsza wersja to rx 460 sprzedawany pod nazwą rx 560, pewnie nikt im rx 460 nie kupował, to zmienili nazwę, choć z tego co pamiętam rx 460 można było odblokować do rx 560.
                            • avatar
                              Silver
                              0
                              Tutaj przydałaby się ingerencja KE - produkt nazywa się dokładnie tak samo a różni się specyfikacją. EVO to dopisek Asusa. Co prawda było tak z GTX 260, że wyszła potem odświeżona wersja z większą liczbą CUDA jednak taką zagrywką AMD po raz kolejny psuje sobie PR.