• benchmark.pl
 • Foto
 • Aparaty systemowe sprzedają się lepiej niż kompakty: firmy inwestują w obiektywy
Foto

Aparaty systemowe sprzedają się lepiej niż kompakty: firmy inwestują w obiektywy

przeczytasz w 2 min.

Wartość rynku sprzedaży kompaktów cyfrowych spada. Za oceanem jest już mniej warta niż sprzedaż lustrzanek i bezlusterkowców.

O problemach, a w zasadzie odwrocie producentów od rynku prostych kompaktów typu małpka pisaliśmy już na benchmarku. Wspominaliśmy także o perspektywach ratowania tego rynku i zagrożeniu, jakie stanowią smartfony, zwłaszcza takie jak Nokia Lumia 1020 czy Sony Honami, choć tego drugiego jeszcze oficjalnie nie zaprezentowano. Statystyki sprzedażowe potwierdzają słabszą kondycję rynku kompaktów, a zarazem wskazują na rosnący potencjał rynku lustrzanek cyfrowych i kompaktów systemowych. Rynek aparatów tej drugiej kategorii jest już wart więcej niż kompaktów.

Przytoczone statystyki, 1,9 miliarda dolarów ze sprzedaży kompaktów i 2,6 miliarda ze sprzedaży aparatów systemowych, dotyczą okresu czerwiec 2012 - maj 2013.Choć dotyczą jedynie terenu Stanów Zjednoczonych, to z pewnością pokazują ogólny trend w światowej fotografii konsumenckiej. Wartość sprzedaży lustrzanek rośnie powoli, w tempie 5% rocznie, ale kompakty procentowo tracą pięć razy szybciej.

Niby nic odkrywczego, ale wreszcie mamy rynkowe potwierdzenie panujących trendów i pewien dowód na to, że lustrzankowa jakość obrazu jest doceniana nawet w obliczu coraz lepszych i poręczniejszych smartfonów. Firmy fotograficzne dostrzegają popyt na aparaty z wymienną optyką i inwestują w produkcję obiektywów. Fujifilm otworzył (zmodernizował) fabrykę na Filipinach, która w 2015 roku ma wytwarzać 18 milionów obiektywów do aparatów z serii X, kamer i systemów nadzoru.

Fujifilm fabryka Filipiny aparaty

Sony myśli o rynku obiektywów pośrednio. Przynajmniej takie wrażenie można odnieść czytając doniesienia o pracach nad aparatem NEX FF, który prawdopodobnie ma mieć stabilizację wbudowaną w korpus. Wiele osób może polemizować nad zaletami takiego rozwiązania, ale nie ulega wątpliwości, że obniży to koszty obiektywów. A to może przełożyć się na większe zainteresowanie rozbudową posiadanego systemu obiektywów. Zwłaszcza, że ten podsystem NEX będzie pełnoklatkowy, a stabilizacja matrycowa przy tak dużym sensorze to nie lada wyzwanie konstrukcyjne.

Potencjał lustrzanek demonstruje się nie tylko poprzez sprzedaż. Wiele ich możliwości jest w praktyce blokowanych przez firmowe oprogramowanie. Przykładem jest kultowa już seria Canon EOS 5D. W aparacie Canon EOS 5D Mark III po podmianie oprogramowania na alternatywne Magic Lantern udało się uzyskać jakość obrazu w formacie Full HD porównywalną z o wiele droższymi kamerami RED (w szczególności modelem Scarlet-X). A to nie jedyny zysk.

Producent chwali się, że udało mu się rozszerzyć zakres dynamiczny na zdjęciach o 3 EV dzięki modyfikacji oprogramowania. Dla niezorientowanych, 3 EV to ośmiokrotna różnica w ekspozycji. Oznacza to, że na zdjęciach da się dojrzeć szczegóły elementów, które są osiem razy słabiej, względem prawidłowej ekspozycji, naświetlone niż na zdjęciach wykonanych z oryginalnym oprogramowaniem producenta.

Smartfony rządzą, ludzie doceniają jednak lustrzanki, a nadto bezlusterkowce, a także zaawansowane kompakty typu ultrazoom. Czy zatem dla kompaktów nie ma już ratunku?

Podnosimy ten temat nie pierwszy raz, tym razem na podstawie spostrzeżeń z ulicznych wojaży. Kompakty jako proste w obsłudze aparaty mają szansę sprawdzić się jeszcze w rękach osób starszych, w pewnym sensie grupie niszowej. Coraz częściej widać takie osoby fotografujące z nie mniejszym entuzjazmem niż młodsi.

Źródło: Marketwatch, Fujifilm, NPD, EOSHD, Inf. własna, foto: Canon (EOS 70D)

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  2
  A ja się właśnie zastanawiam, czy nie sprzedać lustra, a nie kupić małpki.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Używam lustrzanek od lat, nigdy na nie nie narzekałem z jednym małym wyjątkiem. Gdy przychodzi do wyjazdu w teren, na wakacje, gdziekolwiek, to mnie rozsadza. W sumie to nie mnie, tylko mój bagaż :] Wolę nawet nie wspominać o limitach bagażu podręcznego w samolotach... :D

   P.S.
   Kochana Redakcjo. Może by tak wrzucić kiedyś na Wasze poczytne, pikselowe łamy artykuł o znanej (przynajmniej z nazwy) każdemu fotografowi, a ostatnimi czasy nawet posiadaczom komórek, firmie Carl Zeiss? Ich markowe w końcu soczewki są teraz wszędzie - w aparatach, tabletach, komórkach, laptopach (chyba), a nawet kamerkach stojących na naszych monitorach :)
   • avatar
    Szymon331
    0
    Ja się nie dziwię.
    Ale myślę że sporą część nabijają ludzie filmujący lustrzankami.
    Body za 6000z plus ze trzy obiektywy za drugie 6000zł dają obecnie obraz porównywalny do kamer za 20-50tys złotych.

    Sam obecnie zrezygnowałem z filmowania kamerą na rzecz jakości i plastyki z DSLRa.