Mobile

Koniec aplikacji do nagrywania rozmów. Google ich nie chce

przeczytasz w 1 min.

Google wprowadza nowe zasady i wkrótce wyeliminuje aplikacje do nagrywania rozmów na Androidzie. Na szczęście nie wszystkie.

Nie jest to dobra wiadomość dla osób lubiących nagrywać swoje rozmowy. Użytkownicy systemu Android będą musieli zmierzyć się z kolejną niewygodną decyzją Google, tym razem uderzającą w popularne aplikacje do nagrywania rozmów.

Firma zmienia regulamin Google Play i zasady dla programistów. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już w przyszłym miesiącu i od 11 maja aplikacje do nagrywania rozmów dostępne w Google Play nie będą działać.

Google rozprawia się z aplikacjami do nagrywania rozmów

Zmiany w regulaminie Google Play zauważył jeden z użytkowników Reddita. Wspomniał, że firma już od jakiegoś czasu pracuje nad blokadą nagrywania połączeń. Zmiany w regulaminie sklepu mają to ułatwić i uniemożliwią aplikacjom firm trzecich używanie Accessibility API, który pozwala na nagrywanie rozmów.

W systemie Android 10 domyślnie zablokowano możliwość rejestrowania rozmowy. Użytkownicy chcąc obejść to ograniczenie instalowali aplikacje z Google Play, które wykorzystywały Accessibility API do nagrywania rozmów. Google twierdzi, że Accessibility API nie jest do tego przeznaczony i nie może być w ten sposób wykorzystywany. Szczegóły omówiono na webinarze, którego zapis jest do obejrzenia poniżej.

Dla niecierpliwych: przewińcie do 49:52

Google zdecydowało się na taki krok w celu ochrony prywatności i zwiększenia bezpieczeństwa. Jednak nie tylko. Powodem jest również to, że przepisy dotyczące nagrywania rozmów bardzo się różnią w wielu krajach.

Nagrywanie rozmów na Androidzie wciąż będzie możliwe

Na szczęście możliwość nagrania naszych telefonicznych dyskusji nie zniknie z Androida całkowicie. Przynajmniej na razie. Zmiany nie będą dotyczyły fabrycznie zainstalowanych aplikacji oferujących nagrywanie rozmów, takich jak Mi Dialer na Xiaomi.

Źródła: Google, Android Authority, Reddit @NLL-APPS

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kokosnh
  31
  Dla mnie nagrywanie rozmów na prywatnym telefonie to jedna z podstawowych funkcji i jest zgodna z Polskim prawem.
  W czasach gdy zawieramy umowy na telefon z firmami, to jednak bardzo przydatne rzecz, gdy nagle okazuje się że umowa na papierze różni się od tego na co się umówiłem telefonicznie z konsultantem.
  • avatar
   OpusDei
   25
   Może takie aplikacje jakoś gryzą się z "inwigilująco-szpiegującym" softem google?
   • avatar
    Teodor
    9
    Przepisy owszem, ale tu nie tylko o to chodzi, bo jakby tak było, byłyby ostrzeżenia, że bla bla, u ciebie w kraju nagrywanie rozmów jest nielegalne. O ile się nie mylę, w Polsce rozmówcę trzeba poinformować o nagrywaniu rozmowy i wtedy można zacząć proces nagrywania. Funkcja w naszym trochę zagmatwanym świecie wyjątkowo przydatna praktycznie dla każdego. Telefon bez możliwości nagrywania, przepraszam, to nie smartfon a zabawka dla dzieci do grania.
    Z mojego punktu widzenia, od kiedy Google zaczął blokować możliwość nagrywania, stał się bezwartościowym wciskaczem reklamy. Prawie zupełnie zrezygnowałem z usług tej firmy, nie korzystam z wyszukiwarki już od dłuższego czasu, nawet na YT praktycznie nie wchodzę. Gdyby nie Reset Obywatelski na YouTube i kilka osób, które prowadzą ten program, objaśniając nam różne zawiłości polityki naszej władzy, która trzyma z Rosją i próbuje zniszczyć nasz demokratyczny ustrój, nie wchodziłbym tam w ogóle. Oprócz tego blokuję skrypty, bo praktycznie każda strona jest czymś naszpikowana, tu na nawet jest cała plejada szpiegów od Google.
    Warto zainicjować świadomość społeczną. Ludzie są oporni na tego typu informacje, bo coś trzeba zrobić, zainstalować dodatek do przeglądarki, czy zmienić domyślną wyszukiwarkę albo przyzwyczajenia i oprzeć się dezinformacji. Nie kupić telefonu z Androidem, owszem nie mam takowego. Straciłem na tym, ale również zyskałem, to korporacja straciła.
    Ze smutkiem obserwuję, co się dzieje na świecie, jakby Orwell ożył i realizowały się scenariusze z jego książek. Korelacja zjawisk, korporacje idą w siłę, więc za nimi dyktatorzy a przekłada się taki stan również na politykę. Badam różne zjawiska i procesy zachodzące w społeczeństwie. Mam naprawdę dużo pracy i jeszcze więcej obaw. Zresztą każdy widzi na poziomie naszego państwa, jak to się układa. Inflacja rośnie, premier mówi, że to nie jego wina, tylko wojny, jakby przed wojną nie było 9%, bo teraz jest 11% inflacji.
    • avatar
     Klops
     5
     Root i można zaszaleć. Ale pamiętajcie, że wtedy, żadnych app bankowych, przelewów i ważnych rzeczy nie róbcie na urządzeniu.
     • avatar
      Rangeros
      4
      na szczęście te same aplikacje ściągnięte np. z Galaxy Store już nie mają problemu z nagrywaniem, nawet na andku 11. Sprawdzone na S9+ i M31s, apka ACR
      • avatar
       Warmonger
       2
       Nie używam telefonu, bo gdy ktoś do mnie dzwoni, i tak nie pamiętam, o czym była rozmowa.

       Nagrywanie to byłoby jakieś rozwiązanie :?
       • avatar
        Gnom_Z_Piany2
        2
        poda ktoś jakiś sensowny alternatywny sklep? bo na sklepie gógla jest coraz gorzej. gógiel zamiast wprowadzić jakieś rozsądne zasady, wszystko robi od strony dolnej części pleców :(
        • avatar
         xmexme
         2
         Jednym z najważniejszym kryteriów przy wyborze telefonu jest możliwość uruchomienia nagrywania rozmów, jeśli producent telefonu blokuje tą funkcję taki telefon nie ma sensu.
         • avatar
          Marti99
          2
          Wystarczy ze Google samo nagrywa :D
          • avatar
           Tyskie89
           1
           Po zmianie z MI 9 najbardziej odczułem brak automatycznego nagrywania rozmów. Serio przydatn do ochrony wlasnych interesów…
           • avatar
            Veritatis
            0
            Dość już się nakradło rozmów użytkowników w tle, więc można "usunąć aplikację" i oddać pole konkurencji. Konkurencji, której największy złodziej danych na tej planecie oczywiście nie ma.
            • avatar
             Demini
             0
             W Note 7 mam wbudowana opcje nagrwyania rozmow przy polaczeniu, nie potrzebuje zadnych aplikacji z google. Wystarczy kliknac podczas polaczenia ikonke xD A tak serio to nie mam zamiaru zmieniac na nowszy telefon bez koniecznosci na nowy jeszcze gorszy upchany gownem telefon, placisz za telefon 2-3k a reklam fabrycznych aplikacji i wiele innego gowna. Telefon ma sluzyc do kontaktow tyle. Póki moj note 7 zyje nie zmieniam :)