Ciekawostki

Poszkodowani przez AI artyści wkraczają na drogę sądową

przeczytasz w 2 min.

Stability AI, Midjourney oraz DeviantArt to organizacje, wobec których będzie toczyć się postępowanie sądowe za naruszenie praw „milionów artystów”.

Artyści kontra narzędzia do generowania grafiki

Wśród narzędzi AI do tworzenia grafiki dosłownie można przebierać. Wśród nich warto wymienić chociażby DALL·E od OpenAI, ale też SketchAI, aplikację, która z prostego szkicu można wygenerować prawdziwe dzieło sztuki. Popularne jest również Midjourney - właśnie w tym programie stworzono obraz, który wygrał konkurs dla artystów.

Sporo osób wykorzystuje te systemy po prostu do zabawy, jednak do śmiechu nie jest prawdziwym artystom. Trójka twórców - Sarah Anderson, Kelly McKernan oraz Karla Ortiz - złożyła pozew w imieniu wszystkich zainteresowanych artystów i „żąda odszkodowania za szkody wyrządzone przez Stability AI, DeviantArt i Midjourney oraz nakaz zapobieżenia przyszłym szkodom”.

Pozew zarzuca m.in. bezpośrednie naruszenie praw autorskich, ustawy Digital Millennium Copyright Act (DMCA), umowy związanej z warunkami korzystania z usługi DeviantArt oraz kalifornijskich przepisów dotyczących nieuczciwej konkurencji.

Sztuczna inteligencja powinna być sprawiedliwa i etyczna

Sytuację skomentował prawnik Matthew Butterick, który zajmuje się sprawą. Twierdzi on, że wiele osób, zwłaszcza pisarzy, artystów, programistów i innych twórców, jest zaniepokojonych szkoleniem systemów sztucznej inteligencji w zakresie prac chronionych prawem autorskim bez zgody. Dodaje, że najnowsza sprawa jest krokiem w kierunku uczynienia sztucznej inteligencji sprawiedliwą i etyczną dla wszystkich.

Midjourney i Stable Diffusion są trenowane na miliardach obrazów. W przypadku tego ostatniego wykorzystano wybrane zestawy danych z projektu LAION-5B - zbioru 5 miliardów grafik i powiązanych z nimi opisów, stworzonych przez niemiecką organizację non-profit. Zazwyczaj takie „treningi" są wykonywane bez zgody artystów. Jak jednak zauważył serwis The Verge, kwestia, czy sztuczna inteligencja szkolona na obszarach treści narusza prawa autorskie, jest skomplikowana. Ich twórcy twierdzą, że podlega to polityce dozwolonego użytku w USA, ale prawdopodobnie będzie to wymagało udowodnienia w sądzie.

Źródło: techspot.com, theverge.com

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  SadSam
  7
  Sami artysci sie wypowiadaja :P w Arcie plagiat to chleb powszedni. Inspiracje pracami czy ujeciami itd... Jak i w muzyce. Sa nieliczni artysci co maja swoj styl i to raczej oni maja z tym problem. Bo teraz ktos co pisze kod zarabia a nie inny artysta. Na plus to jednak za sterami musi stanac czlowiek. Roznica polega na tym ze to nie on namaluje obrazy tylko AI. Wiec to jak zatrudnic malarza co namaluje cos dla ciebie. Tyle ze duzo taniej. Dzieje sie tak juz od lat, ludzia w tv przemowienia pisza zespoly ludzi. Komika kawaly pisza zespoly ludzi a oni je jedynie prezentuja. Teraz dzieje sie to samo tylko ze robi to kod. Problem natomiast polega na tym ze jak AI wyjalowi ta dziedzine "art" to czeka nas zastoj, i nowosci beda powstawac w trybie random a nie ewolucyjny
  • avatar
   PerfectDAY
   5
   Z tego co wiem to serwis DeviantArt nie oferuje opcji generowania grafik przez AI a w regulaminie serwisu jest wyraźnie napisane, że to użytkownik odpowiada za to co publikuje i nie może dodawać prac, do których nie ma praw autorskich.
   • avatar
    KENJI512
    5
    Robotnik w XVIII wieku
    -zamknąć fabryki!
    -maszyny zabiorą nam pracę, to nieetyczne!

    Grafik w XXI wieku
    -fajnie, ze mogę kupić sobie te buty Adidasa za 200PLN, nie jak te ręcznie robione co tyle kosztują
    -noo, a ja ostatnio meble kupiłem, szybki odbiór, laserowo wycinane, pojechałem moim autem prosto z fabryki, nówka sztuka, fajny silnik, przejedziemy się kiedy
    • avatar
     bankaigoku
     2
     Ktoś tutaj robi pod siebie, bo czują, że ostatnia rzecz jaką umieli się zajmować zaczyna być lepiej wykonywana przez kilka skrypcików.
     • avatar
      zack24
      2
      Dobrego artystę zawsze będą kupować. Trzeba zaskakiwać a nie tłuc to samo co inni.
      • avatar
       Kropeczka
       0
       Ludzkość szybko musi emigrować w kosmos. Wtedy będzie nas cały czas za mało. Jeśli nie..... 1 % populacji będzie żyć jak Faraonowie. Reszta będzie wegetować na socjalu... Piękna wizja XXI wieku ???
       • avatar
        chrispata
        0
        Mam nadzieje ze artyści dostaną takie odszkodowania ze te firmy zbankrutują.
        Jeszcze wam się odechce tego AI jak uzna ze człowiek nie jest potrzebny i zacznie ludzi zabijać. Najpierw po cichu żeby wyglądało na wypadek a pozniej AI będzie w fabrykach zamiast samochodów robić roboty bojowe które wyjdą na ulice i zaczna eliminacje ludzkości!
        Wszystkie wojny jakie były to bedzie pryszcz przy wojnie z AI i robotami!
        • avatar
         Warmonger
         -1
         Tej siły już nie powtrzymacie. Cała rzesza ludzi staje się niepotrzebna, bo AI robi to samo taniej, szybciej i, sądząc po galeriach na DeviantArt, lepiej niż większość artystów.

         To samo czeka muzykę - ale ten biznes jest znacznie mniej opłacalny, więc nie ma takiego ciśnienia na rozwiązania AI.
         • avatar
          Nibynóżka
          -2
          Zauważyliście, że pozew został napisany przez same kobiety?
          • avatar
           Fa_sol
           -2
           Jeżeli jako artysta tworzysz słabsze dzieła niż sztuczna inteligencja to musisz się bardziej przyłożyć do pracy. Natomiast jeżeli sama świadomość bycia sztucznej inteligencji która jest od Ciebie lepsza, doprowadza Cię do szaleństwa, to wcale nie jesteś artystą tylko pozerem.
           • avatar
            Kasuja Wpisy Automatem
            -2
            Ach ci biedni "artyści" :) też potrafię zrobić kilka mazów.