Aplikacje mobilne

Z tą aplikacją nawet kiepski szkic zmienisz w dzieło sztuki

przeczytasz w 2 min.

Aplikacji, które pozwalają tworzyć sztukę na podstawie krótkiego opisu pojawia się ostatnio coraz więcej. SketchAI to kolejne tego typu narzędzie, dzięki któremu z prostego szkicu wygenerujesz sztukę cyfrową z prawdziwego zdarzenia.

Każdy szkic może stać się pięknym obrazem

Sztuczna inteligencja pozwala każdemu stać się artystą - warto tutaj wspomnieć między innymi o DALL·E, od OpenAI czy Nvidia Canvas, która pozwala zmieniać bazgroły w piękne obrazy. Na podobnej zasadzie działa nowa aplikacja firmy Picsart, dostępna na smartfonach z systemem iOS. SketchAI umożliwia użytkownikowi naszkicowanie obrazu lub przesłanie zdjęcia i przekształcenie ich w sztukę cyfrową.

SketchAI - screeny aplikacji

Aplikacja zawiera kilka wstępnie wybranych stylów, w tym np. rysunek tuszem, szkic ołówkiem czy te inspirowane dziełami znanych artystów. Oprócz szkicowania i przesyłania zdjęć, można również dodać krótki opis tego, co ma powstać, by poprawić wygenerowane wyniki. Za darmo można wygenerować 5 kreacji, natomiast chcąc odblokować nieograniczoną ich liczbę, trzeba opłacić subskrypcję (5,99 dolarów tygodniowo, 17,99 dolarów miesięcznie lub 69,99 dolarów rocznie). SketchAI pobierzecie z App Store.

SketchAI będzie dalej rozwijany

SketchAI to nie pierwsze tego typu narzędzie AI od Picsart. W swoim portfolio firma ma już między innymi AI Avatar, który tworzy niestandardowe zdjęcia profilowe generowane przez sztuczną inteligencję z autoportretów. Lusine Harutyunyan z Picsart, w wywiadzie dla serwisu TechCrunch, podkreśliła, iż zdaje sobie sprawę z tego, że generatywne systemy sztucznej inteligencji mają swoje problemy, jednak z czasem będą one ewoluować i stawać się coraz lepsze.

To są bardzo wczesne dni dla generatywnej sztucznej inteligencji jako całości, a ta technologia będzie nadal szybko ewoluować, a my będziemy nadal przestrzegać standardów branżowych i najlepszych praktyk, tak jak ma to miejsce. Naszym celem jest wzmocnienie pozycji twórców i wspieramy artystów na całym świecie.

Dodatkowo podkreśliła, iż model bazowy, którego używa firma, jest szkolony na danych, a nie na konkretnym materiale i nie odtwarza pracy konkretnego artysty. W aplikacji znajdują się też specjalne filtry, które mają zapobiec generowaniu „niebezpiecznej” sztuki.

Piscart ma w planach dalszy rozwój aplikacji:

Planujemy wiele, aby poprawić wrażenia użytkownika, przetwarzanie i jakość obrazu oraz dodać więcej monitów i stylów artystycznych. Zastanawiamy się również nad dodaniem funkcji, które pozwolą ulepszać i bawić się wynikami.

Źródło: techcrunch.com, App Store

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zack24
  5
  Zamiast rozwijać talenty coraz więcej młodych siedzi przy tych apkach i struga wariata. Z czasem zabraknie rękodzielników i prawdziwych artystów, których dzieła będą niepowtarzalne. Szkoda. Ale mam nadzieję, że się mylę.
  • avatar
   Monolit
   2
   "Sztuczna inteligencja pozwala każdemu stać się artystą" Woow, naprawdę?
   • avatar
    stanczyk
    2
    I artyści skończą jak szewcy. Na śmietniku historii..... O pardon, rodzina królewska ma wyłącznie buty szyte ręcznie. A my prostaczki, my mamy made in china. Ze sztuką zaraz będzie podobnie...
    • avatar
     Prawnik61343
     1
     Sztuczna inteligencja do generowania obrazów to rodzaj oprogramowania, które jest w stanie automatycznie tworzyć nowe obrazy na podstawie podanych mu danych wejściowych. Może to być wykorzystywane w różnych celach, takich jak tworzenie sztucznych zdjęć lub grafik, czy też wspomaganie procesu projektowania.

     Niestety, sztuczna inteligencja do generowania obrazów może być też wykorzystywana w sposób bezprawny, pomijając aspekt praw autorskich. Może to obejmować m.in. kopiowanie i rozpowszechnianie zdjęć czy grafik bez zgody ich autorów, co jest nielegalne.

     Osoby, które wykorzystują sztuczna inteligencję do generowania obrazów w celu naruszenia praw autorskich, mogą być pociągnięte do odpowiedzialności prawnej za swoje działania. Dlatego też ważne jest, aby przestrzegać przepisów dotyczących ochrony praw autorskich i korzystać z tego typu narzędzi w sposób legalny i zgodny z obowiązującym prawem.

     W Unii Europejskiej istnieje kilka przepisów, które regulują korzystanie z sztucznej inteligencji, w tym także z tej do tworzenia obrazów. Jednym z nich jest Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które ma na celu ochronę prywatności osób fizycznych w związku z przetwarzaniem ich danych osobowych.

     Innym ważnym dokumentem prawnym jest Dyrektywa o Prawie Autorskim na Jednolitym Rynku Cyfrowym (Dyrektywa DSM), która określa zasady ochrony praw autorskich w Unii Europejskiej. Dotyczy to również obrazów tworzonych przez sztuczną inteligencję, które podlegają ochronie prawnej jako utwory.

     Oprócz tych przepisów, istnieją także inne regulacje dotyczące korzystania z sztucznej inteligencji, takie jak rozporządzenie o Koordynacji Systemów Ochrony Zdrowia w ramach Wspólnoty Europejskiej (RoHS) czy też Dyrektywa o Maszynach (Dyrektywa Maszynowa). Wszystkie te przepisy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony praw jednostek podczas korzystania z sztucznej inteligencji.

     W celu zaprzestania łamania praw autorskich przez sztuczną inteligencję, konieczna jest natychmiastowa regulacja tej dziedziny. Może to obejmować m.in. ustanowienie odpowiednich przepisów prawnych, które będą regulować korzystanie z tego typu narzędzi oraz kary za ich nielegalne wykorzystywanie.

     Ważne jest także, aby edukować społeczeństwo na temat praw autorskich oraz zasad ich przestrzegania, tak aby ludzie byli świadomi skutków swoich działań i nie wykorzystywali sztucznej inteligencji w sposób nielegal
     • avatar
      PiGad
      1
      "Naszym celem jest wzmocnienie pozycji twórców i wspieramy artystów na całym świecie." Proszę nie pogrążajcie się i przestańcie mówić takie frazesy