Płyty główne

ASRock X99 OC Formula: płyta do podkręcania procesorów Haswell-E

przeczytasz w 1 min.

Model X99 OC Formula powstał przy współpracy z overclockerem Nick Shih.

ASRock X99 OC Formula płyta główna

ASRock przygotowuje płytę główną X99 OC Formula, która sprawdzi się podczas ekstremalnego podkręcania procesorów Intel Haswell-E. Model ten został zaprojektowany przy współpracy z overclockerem NickShih. Zobaczmy zatem co jest w stanie zaoferować...

Płyta ma format E-ATX i wzorem innych modeli z serii OC Formula została utrzymana w czarno-żółtej kolorystyce. Procesor montuje się w podstawce LGA 2011-3, a jego zasilaniem zajmuje się 12-fazowa sekcja – producent chwali się, że jest ona w stanie dostarczyć 1300 W mocy. Dla pamięci przeznaczono osiem slotów, które obsługują 4-kanałowe zestawy DDR4.

Jak przystało na płytę do podkręcania, na pokładzie znalazło się sporo funkcjonalności ułatwiających tę czynność. Producent udostępnił przyciski do włączania/restartowania komputera i zwiększania/zmniejszania taktowania procesora, przełączniki do wyłączania poszczególnych złączy PCI-Express, aktywowania trybu LN2 (podkręcanie z ciekłym azotem), aktywowania trybu slowmode, a także punkty pomiarowe napięć zasilających i wyświetlacz diagnostyczny.

ASRock X99 OC Formula płyta główna

X99 OC Formula oferuje cztery złącza PCI-Express 3.0 x16 (x16/x8/x16/x8) i jedno PCI-Express 2.0 x16(x4), a zatem pozwala na połączenie czterech kart graficznych w trybie 4-way AMD CrossFireX lub 4-way Nvidia SLI. Dodatkowe zasilanie doprowadza tutaj wtyczka MOLEX.

ASRock X99 OC Formula płyta główna

Mostek Intel X99 odpowiada za dziesięć gniazd SATA 6 Gb/s i jedno złącze M.2. Drugie złącze M.2 (Ultra M.2) zostało podłączone bezpośrednio do procesora i oferuje wyższą przepustowość. Jest też wolne złącze mini-PCIe, a więc możemy się spodziewać edycji z bezprzewodową kartą sieciową Wi-Fi 802.11ac.

ASRock X99 OC Formula płyta główna

Na uwagę zasługuje też zastosowanie dwóch kości BIOS oraz wysokiej jakości karty dźwiękowej Purity Sound 2. Na tylnym panelu wyprowadzono m.in. osiem portów USB (w tym sześć USB 3.0), dwie gigabitowe karty sieciowe oraz złącza audio z optycznym S/PDIF.

ASRock X99 OC Formula płyta główna

Źródło: AnandTech

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    greghor
    9
    błagam Andrzej
    zamknij się w końcu :)
    • avatar
      DarioX7
      3
      "X99 OC Formula oferuje cztery złącza PCI-Express 3.0 x16 i jedno PCI-Express 2.0 x16(x4)"
      czyli jest multiplekser linii pci-e ?
      • avatar
        Dragonik
        3
        @Rozpeszczona rozumiem żę to wszystko na twoim super hiper mega duper Sraplu?
        • avatar
          Konto usunięte
          1
          Po co umieszczają tyle usb 3,0 na tylnym panelu? Tam przecież podłączamy pierdoły typu drukarka, skaner... Do myszy i klawy nie trza usb 3,0.

          Jakiś mały bałagan z tymi slotami m.2. M.2 Ultra jest położone dalej od proca i jest do niego bezposrednio podłączone; a zwykłe m.2 jest znacznie bliżej i podłączone do chipset-a. Z tego powodu na siłę są krzyżowane, co z elektroniczego punktu widzenia nie jest fachowe i może powodować problemy, zakłócenia.
          Bardzo modny jest marketing z podświetlaną scieżką oddzielającą moduł dzwiękowy od reszty płyty; ciekawe ile w tym prawdy jest. Czytałem opinie, że niekoniecznie to działa (i tak sa zakłócenia).
          Pewnie się czepiam, ale kupując mobo >1300zł moim zdaniem należałoby się czepiać.
          • avatar
            Konto usunięte
            -24
            Mojego overclockingu nie wytrzymalaby. Podlaczylabym ja od razu do gniazdka 230v i osiagnelabym taktowanie jednego miliarda gigahercow przez 0.2 milisekundy walac na leb wszystkie te wasze lamerskie rekordy!
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Pasowallaby ladnie do mojego sapphire, no coz wyglad to akurat sprawa drugo rzedna ;)
              • avatar
                4estR
                0
                Bloki wyglądają fajnie, ale mają bardzo małą powierzchnię oddawania ciepła. Nie wierzę w to że nie da się zrobić przyjemnych dla oka i przy tym funkcjonalnych radiatorów (2-3 generacje wstecz było to możliwe)
                • avatar
                  Robertson2604
                  0
                  ale skoro haswell - e z tego co czytałem też tu na benchmark.pl ma obsługiwać tylko 4 DIMMy pamięci (4 kontrolery po 1 każdy) to czemu wszyscy producenci montuja na tych płytach 8 banków pamięci ? przecież było wyraźnie napisane
                  • avatar
                    prime27pl
                    0
                    Nie moje kolory.