Pojazdy

Cztery pierścienie robią wrażenie, ale dla wielu przestaną

przeczytasz w 2 min.

Audi dołącza do grona producentów planujących porzucenie samochodów spalinowych i przejście na produkcję wyłącznie elektryków. Wiemy, kiedy ma się to stać.

Audi przejdzie na samochody elektryczne - padły terminy

Kilka tygodni temu przedstawiciele Audi pochwalili się nowym logo. Zamiany, chociaż z pozoru delikatne, wywołały sporo komentarzy, ale wydaje się, że jeszcze więcej dyskusji będzie teraz. Wprawdzie trudno mówić o wielkim szoku, bo już wcześniej sugerowano przejście na elektromobilność, ale w końcu temat został nieco przybliżony, nakreślono ramy czasowe.

I wygląda na to, że Audi znajduje się wśród producentów wraz z UE wierzących w sukces przymuszania ludzi do przesiadki na nową technologię. Podano bowiem, że koncern zakończy produkcję samochodów z silnikami spalinowymi najpóźniej w 2033 roku.

Oczywiście to tylko wierzchołek góry, pewne bardzo istotne sprawy będą musiały zostać załatwione wcześniej. Już od 2026 roku niektóre modele samochodów z czterema pierścieniami będą sprzedawane wyłącznie z napędem elektrycznym.

Audi

Audi stawia na elektromobilność, fabryki zostaną do tego dostosowane

Przedstawiciele Audi zaznaczają, że do 2029 roku wszystkie fabryki mają być w pełni dostosowane do potrzeb związanych z produkcją pojazdów elektrycznych i przygotowywać przynajmniej jeden taki model.

To dość mocno akcentowana kwestia, przedstawiana jako zrównoważony rozwój w działaniu w aspekcie ekonomicznym, ekologicznym i społecznym. Nowe zakłady będą budowane tylko tam, gdzie potrzebna będzie dodatkowa zdolność produkcyjna.

„Krok po kroku wprowadzamy wszystkie nasze zakłady w przyszłość. Nie chcemy żadnych inwestycji greenfield. Zamiast tego inwestujemy w nasze istniejące zakłady, aby były tak samo wydajne i elastyczne, jak zakłady wybudowane na nowo, od podstaw.” - Gerd Walker, członek zarządu Audi ds. produkcji i logistyki

Wyznaczony został również budżet szkoleniowy w wysokości około 500 milionów euro. Zostanie on przeznaczony na przystosowanie obecnych pracowników do innych technologii. Na to Audi daje sobie czas do 2025 roku.

Który z wyznaczonych terminów i celów zostanie dotrzymany? A może wszystkie? Przekonamy się. Jak zapatrujecie się na plany Audi?

Audi

Źródło: audi, foto otwierające: unsplash

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  angelboy
  8
  no cóż, dzięki tylko elektryfikacji na pewno odczują znaczny spadek kasiorki w portfelu :) to że auta elektryczne są 2-3x droższe od spaliniaka to nie znaczy że im to wyrówna sprzedaż :) zważywszy że zima, usterki / wypadki, pokazują realne oblicze tych elektrozabawek :)
  • avatar
   Kojot321
   6
   Ciekawe co będą mogli zaproponować takim klientom jak ja, co mają pewne wymagania co do wydajności. Robię kilka razy w miesiącu trasę z północy na południe Polski. Jednodniowy wyjazd z rana ok 6:00, łącznie w dwie strony około 1300km, 4 klientów do załatwienia i powrót ok 19-20. Jakoś nie widzę by z elektrykiem się to udało.
   Jako drugie do jazdy po mieście to ok, pod warunkiem że ma się jeszcze garaż.
   • avatar
    Kenjiro
    3
    Dopóki auta elektryczne służą głównie do jazdy na krótkich dystansach lub jako trzecie/czwarte auto w rodzinie, to wiele problemów jest bagatelizowanych. W momencie gdy elektryki zostaną większością na rynku wtórnym oraz będą miały być jedynym rodzajem auta w rodzinie, to te wady staną się wykluczającymi, co spowoduje albo rozwój warsztatów i ratowanie spaliniaków, albo ludzie zostaną wykluczeni transportowo.
    No chyba, że w technologii akumulatorów nastąpi realny przełom (bo przełomów laboratoryjnych było tyle, że nie zliczę), a może technika wodorowa wejdzie pod strzechy...
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Skoro "padły terminy", to trzeba je wymienić. Jakiś ogarnięty mechanik sobie z tym poradzi.
     • avatar
      ECRYGIGS
      3
      Jaram się jak elektryk na parkingu.
      • avatar
       Alfred
       1
       Spokojnie, jak nie zrobią lepszych akumulatorów, szybko wrócą do spalinowych, a przynajmniej jako silnik pomocniczy do ładowania akum. Gdzie te logo? "Audi przejdzie samochody elektryczne - padły terminy" - i wróci :P
       • avatar
        sobik243
        0
        Idioci, najwyżej chinole nas zaleją benzyniakami a może wodorowymi hybrydami skoro Europie bije w dekiel :) UE pędzi prosto na mur jak każda gospodarka, która zamiast słuchać klienta słucha IDEOLOGI (vide komunizm i ZSRR czy PRL)