Bezpieczeństwo

Battlefield 4 ofiarą DDoS - skąd biorą się takie ataki?

przeczytasz w 1 min.

Zagrożenie to dotyczyć może nie tylko dużych korporacji, ale tak naprawdę każdego z nas.

Battlefield 4 ofiarą DDoS

Od premiery gry Battlefield 4 nie upłynęło jeszcze na tyle dużo czasu, by zainteresowanie tym tytułem osłabło. Niestety właściciele komputerów mieli w ostatnich dniach problem z rozgrywkami w sieci. Dlaczego?

Szybko wyszło na jaw, że serwery gry padły ofiarą ataku DDoS. Tym samym okazało się, że zagrożenie to dotyczyć może nie tylko dużych korporacji, ale pośrednio tak naprawdę każdego z nas. Sytuacja ta stała się bardzo dobrą okazją do tego, by nieco zagłębić się w ten temat.

Ideą ataku DDoS (ang. Distributed-Denial-of-Service, czyli „rozproszona odmowa usługi”) jest zaatakowanie jednego celu przez wiele komputerów jednocześnie. Ma to doprowadzić do sytuacji, w której jego zasoby staną się niedostępne dla użytkowników, dla których są przeznaczone. Tak też stało się w przypadku serwerów Battlefield 4, ale jak zapewne się domyślacie, nie był to pierwszy raz kiedy użyto DDoS.

Mariusz Rzepka, ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa sieci z FORTINET, zauważa, że już w 1999 roku dokonano pierwszego rozproszonego ataku na dużą skalę. Wówczas był on skierowany przeciw serwerowi IRC Uniwersytetu Minnesoty, który stał się bezużyteczny na dwa dni. W lutym 2000 roku na kilka godzin sparaliżowanych zostało kilka popularnych witryn, w tym Yahoo!, eBay, CNN czy Amazon. Straty związane z awarią były naprawdę duże - Yahoo! w ciągu trzech godzin straciło podobno aż 500 000 dolarów.

Wraz z pojawieniem się robaków internetowych cały proces został zautomatyzowany, co dało hakerom zdecydowanie większe możliwości. W sierpniu 2005 roku dużo zamieszanie narobiło wykorzystanie robaka MyTob, a w 2010 roku niemal wszyscy szeroko komentowali ataki DDoS motywowane kwestiami politycznymi i ideologicznymi (incydenty związane z projektem WikiLeaks czy grupą Anonymous).

Obecnie ataki DDoS dzieli się na dwie kategorie: ataki wolumetryczne intensywnie obciążające przepustowość i infrastrukturę sieci oraz ataki w warstwie aplikacji. Niestety według analiz firmy Stratecast, liczba ataków DDoS zwiększa się o 20%-45% rocznie i nic nie wskazuje na to, by trend ten mógł się w najbliższym czasie zmienić.

Źródło: Fortinet, 6aming

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  16
  Jak zabezpieczyć się przed atakiem DDoS? To w ogóle jest możliwe?
  • avatar
   Mlody
   15
   Pytanie czemy porównouje się hackerów z crackerami ?
   • avatar
    hideo
    8
    może to CODowcy zaatakowali BF?
    • avatar
     Konto usunięte
     6
     Chyba oczywiste jest że w pierwszym rzędzie to korporacje nawzajem z sobą walczą i starają się uszczuplić zarobek konkurencji, przeciętny człowiek nie ma żadnego interesu w generowaniu takich ataków, bo i niby po co ? Innymi słowami - ataków DDoS nic nie powstrzyma, bo to najtańsza broń w walce o rynek.
     • avatar
      Lord_Nikkon
      2
      A może zastanowić się wypadałoby nad przyczynami tego ataku? Może dlatego zaatakowano serwery, bo gra jest o kant czterech liter rozbić i aż prowokuje ludzi do wyładowania frustracji w każdy dostępny sposób. DDoS'em nie atakuje się ot tak serwerów, musi coś za tym przemawiać. A to że serwery nie miały odpowiednich mechanizmów to już inna rzecz.

      "Od premiery gry Battlefield 4 nie upłynęło jeszcze na tyle dużo czasu, by zainteresowanie tym tytułem osłabło. Niestety właściciele komputerów mieli w ostatnich dniach problem z rozgrywkami w sieci. Dlaczego?"

      Dlaczego nie osłabło, bo strony takie jak benchmark.pl skutecznie podsycają zainteresowanie, publikując całkowicie niemiarodajne porównania pamięci, kart graficznych, taboretów, które będą świetnie współgrać z Bugfield4.

      niech Benchmark da sobie trochę na wstrzymanie i poczeka z testami na wersję gry która nie roi się od bugów i nie wypacza wyników, bo na razie te testy są całkowicie bezsensowne a ich cel to napędzić sprzedaż "hitu/bugu" roku.

      • avatar
       Konto usunięte
       2
       Te ataki biorą się z "Bólu Dupy" konkurencji.

       Dziękuję, dobranoc.
       • avatar
        Konto usunięte
        -1
        Dlaczego właśnie dla dużej części ludzi słowo haker kojarzy się od razu z kimś kto szkodzi, kradnie itd. itp...
        Haker to po prostu osoba jakby to powiedzieć "dobrze obeznana" w szeroko pojętej informatyce (np. szczegółowa budowa systemu operacyjnego, czy właśnie systemy zabezpieczeń), a że są tacy co wykorzystują to w takim celu to już inna sprawa.


        Co do tych ataków typu Denial of Service-
        Czy taki, ot zwyczajny użytkownik komputera podpiętego do sieci musi się w ogóle takowych obawiać?
        • avatar
         Konto usunięte
         -3
         Przywrócić karę śmierci i publicznie wieszać złapanych hakerów! Skala ataków szybko będzie z roku na rok spadać!
         • avatar
          Konto usunięte
          -11
          Jak zabezpieczyć się przed atakiem DDoS? To w ogóle jest możliwe?
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Na początku BF3 też zaatakował DDoS ciekawe po prostu pojechali im gracze po majtach i tyle.