Technologie i Firma

Budżet IT w firmie: Działy IT tracą kompetencje nabywcze technologii

przeczytasz w 1 min.

Działy IT tracą kompetencje nabywcze. Menedżerowie biznesowi zakupów technologii dokonują z własnego budżetu.

Budżet IT w firmie: Menedżerowie pomijają działy IT i samemu kupują technologie do firmy

Działy IT nie są firmom niezbędne, kiedy w grę wchodzi zakup nowych rozwiązań IT i sprzętu do firmy. Według badania IDC ok. 30% menedżerów działów biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej w takich sytuacjach po prostu pomija IT i samodzielnie finansuje zakup. To trend, który ma rosnąć.

Według badania IDC obecnie niemal 30% wszystkich wydatków na technologie informatyczne pochodzi bezpośrednio z działów biznesowych. W takich sytuacjach działy IT są po prostu pomijane. To zjawisko zauważalne w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce dotyczy to aż 43% firm. Najmniejszy wpływ na zakupy, działy IT mają Rumunii, gdzie działy biznesowe sfinansowały 71% z nich. O czym to świadczy?

- Obserwujemy wyraźne trendy krajowe i w skali regionu. W Polsce i Rumunii większa część ogólnego finansowania IT pochodzi z działów biznesowych, niż np. w Czechach czy na Węgrzech. Na tych dwóch ostatnich rynkach zespoły IT budowały swoje doświadczenie równolegle z działami biznesowymi, co wyraźnie wpłynęło na podział budżetów IT. W większości są to jednak głównie analizy charakteryzujące każdy specyficzny rynek, więc w poszukiwaniu źródła pieniędzy zawsze warto wziąć pod uwagę zarówno kraj, jak i branżę — mówi Jarosław Smulski, starszy menedżer ds. badań w polskim biurze IDC.

Specjaliści obserwujący zmiany na rynku spodziewają się dalszych zmian w pokrywaniu kosztów IT przez działy biznesowe. Szacują, że do końca 2019 r. odpowiedzialność działów działów biznesowych za wydatki na IT wzrośnie o jedną trzecią.

Choć proporcje w regionie CEE są (i przewiduje się, że pozostaną) znacznie niższe od prognozowanej globalnej średniej, która wynosi około 48 proc., wpływ działów biznesowych w regionie CEE będzie większy, niż sugerują to dane budżetowe.

Źródło: IDC

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  4
  Bo w Polsce czy w Rumunii panuje przekonanie o swojej wielkości w działach zarządczych, co się przekłada na podejście do wiedzy i umiejętności. Skoro zarząd "wie lepiej" to co się będzie pytać jakiegoś szeregowego administratora jaki sprzęt kupić? Pójdzie i kupi, a później będzie narzekać, że się przegrzewa, że gwarancja nie obejmuje sprzętu zastępczego i trwa tylko rok - ale przecież wielkopański dyrektor nie pomyślał o tym przed zakupem.
  W krajach bardziej cywilizowanych kadra zarządcza nie gra głupa i wiedzą, że ich wiedza jest w pewnych obszarach skromna i warto się zapytać kogoś innego.
  Ot co, nie trzeba wielkich badań, a proste obserwacje...
  • avatar
   JAZ99
   1
   Łapówki w działach IT będą mniejsze z tego POwodu?
   • avatar
    Hakuren
    0
    Niestety. Co kraj to obyczaj. W Polsce dominuje ustrój totalitarny i totalny zamordyzm. Prezes i jego zausznicy są na pierwszym miejscu a jak tylko krzywo spojrzysz już Cię nie ma. Generowanie kosztów to największa anatema w polskiej firmie jaka tylko może być. Dopóki trociny/iskry nie lecą albo tynk się nie sypie jest OK. Znam to, przerabiałem. Nigdy więcej.

    Praca tylko na własny rachunek i w pojedynkę lub jako mała firma rodzinna. Mniej stresu i zdecydowanie przyjemniejsza atmosfera.