Ciekawostki

Uśmiechnij się albo spadaj

przeczytasz w 2 min.

Uśmiechnij się albo do biura nie wejdziesz. To nie żart, lecz faktyczne rozwiązanie, jakie firma Canon wprowadziła w swoich chińskich biurach Information Technology. Przed drzwiami została zainstalowana kamera i uniemożliwia ona wejście do środka nieuśmiechniętym pracownikom.

Podróż (do pracy) za jeden uśmiech i zadowolenie na życzenie

Założenie jest następujące: uśmiechnięty pracownik to zadowolony pracownik, a zadowolony pracownik to dobry pracownik. A że w Canon Information Technology nie ma miejsca dla złych pracowników, to zatrudnieni mają być zadowoleni cały czas. Choćby nie wiadomo co się działo. Kamera i sztuczna inteligencja pełnią funkcję bramkarzy, decydujących o tym, czy pracownik wystarczająco się szczerzy, by wejść do środka. 

Canon uśmiech

Kontrowersyjne – to fakt. Z drugiej strony znane są badania (choćby ubiegłoroczne, przeprowadzone na University at South Australia), według których nawet sztucznie wywołany uśmiech sprawia, że czujemy się trochę lepiej. Wiemy też – z międzyuczelnianego badania opublikowanego w 2015 roku na łamach Evolution and Human Behavior – że w różnego rodzaju relacjach mamy większe zaufanie do osób, które się uśmiechają. Pytanie tylko, czy to wszystko uzasadnia wprowadzanie tego typu rozwiązań i zmuszania pracowników do uśmiechu nawet wtedy, gdy zupełnie nie mają to ochoty. 

Tańcz, tańcz, tańcz

Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli ta technologia budzi w tobie niepokój czy też rodzi sprzeciw. Najgorsze w tym wszystkim jest jednak to, że taki algorytm wykrywający uśmiech to chyba najmniej niebezpieczna forma nadzoru pracowników, do jakich uciekają się przedsiębiorstwa w pogoni za (często sztucznym) napędzaniem efektywności pracowników. Sporo z nich opisał w swoim raporcie The Financial Times, ale… 

Wystarczy wspomnieć o centrach logistycznych, w których badana jest efektywność każdego pracownika i algorytmy oceniają, który nie daje rady. Albo o oprogramowaniu monitorującym każde jedno działanie wykonywane przez pracowników na komputerach. Albo wreszcie o kamerach CCTV wykorzystywanych do pomiaru czasu trwania przerwy na lunch. The Verge w swoim artykule przywołuje nawet informacje o śledzeniu ruchów pracowników poza biurami – za pomocą aplikacji mobilnych.

Źródło: The Verge, The Financial Times, informacja własna

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kitamo
  18
  A moze zamiast tworzyc urządzenia i technologię za grubą kase wystarczy dac podwyzki pracownikom tak o 30%. Wtedy usmiech moze byc szczery nawet.
  • avatar
   Kerebron
   5
   To jest smutne, jak ludzie dają się traktować.
   https://memegenerator.net/img/instances/75302396/must-hide-pain.jpg
   • avatar
    Hydrofon7
    2
    Komunizm postepuje tylko patrzec jak to wprowadza na zachodzie
    • avatar
     perpetoom
     2
     Cóż z tego ze sie usmiechnie, gdy równocześnie zaprezentuje stosowny gest środkowym palcem swej szlachetnej dłoni
     • avatar
      zack24
      1
      A tyle się mówi o tym, że korporacje walczą z mobbingiem.
      • avatar
       Arek9182
       0
       Yeeeey :)
       • avatar
        UserXXX
        0
        "
        Canon uśmiech
        Kontrowersyjne – to fakt. Z drugiej strony znane są badania (choćby ubiegłoroczne, przeprowadzone na University at South Australia), według których nawet sztucznie wywołany uśmiech sprawia, że czujemy się trochę lepiej. Wiemy też – z międzyuczelnianego badania opublikowanego w 2015 roku na łamach Evolution and Human Behavior – że w różnego rodzaju relacjach mamy większe zaufanie do osób, które się uśmiechają. Pytanie tylko, czy to wszystko uzasadnia wprowadzanie tego typu rozwiązań i zmuszania pracowników do uśmiechu nawet wtedy, gdy zupełnie nie mają to ochoty.
        "


        a Ty dalej jestes taki tepy???
        Ile bylo badan, znajdziesz badania na wszystko na co chcesz podpadajace pod teze jaka w glupiej glowce bedziesz mial


        badania ze papierosy zdrowe, i co? :)
        ze czekolada zdrowa, ze nie, potem znow.....

        czym, to sie rozni od Hitlera i mierzenia czaszki, i segregacja rasowa czy jakakolwiek?
        • avatar
         Marti99
         0
         Ciekawe jakie "wyszczerze" tam ludzie robia dla jaj :D
         • avatar
          kkastr
          0
          Bardzo płytkie. Może się przyczynić do rozwinięcia cynizmu, poczucia obłudy i bezsensu. No ale to pokazuje też w jak płytkich czasach żyjemy. Uśmiech, jest jedną z najmniej istotnych oznak szczęścia i zadowolenia. Poza tym jest też przecież oznaką podporządkowania, a nawet strachu, więc nawet sam pomysł wymuszania uśmiechu jest niespójny.
          • avatar
           piomiq
           0
           > Założenie jest następujące: uśmiechnięty pracownik to zadowolony pracownik,
           > a zadowolony pracownik to dobry pracownik.
           Strasznie naiwne podejście, zakładające że każdy uśmiech będzie szczery. Tutaj ten uśmiech zapewne będzie wymuszony. Zatem założenie firmy Canon nie do końca będzie z tym czego oczekują.
           • avatar
            krismuzds
            0
            W Korei północnej jest podobnie, zasadę bez technologi potrafią stosować, czyli:
            uśmiech na rozkaz i płacz na rozkaz a jak się nie zastosujesz to spadaj.