
Organizacja normalizacyjna JEDEC oficjalnie opublikowała specyfikację standardu pamięci RAM LPDDR6. Jest on odpowiedzią na aktualne trendy w urządzeniach mobilnych.
Wiodące standardy LPDDR5 oraz LPDDR5X zostały opracowane kolejno w 2019 oraz 2021 roku, a więc przed szałem na generatywną sztuczną inteligencję czy przenośne konsole. Rosnące zapotrzebowanie na coś nowszego czuć od lat, bo przecież już w 2023 roku firma SK hynix na własną rękę wprowadziła zmodyfikowany typ pamięci o oznaczeniu LPDDR5T, mimo że nie jest to oficjalna nazwa standardu.
Organizacja JEDEC przez lata pracowała jednak nad zupełnie nową generacją pamięci, która wreszcie ujrzała światło dzienne.
LPDDR6 - co nowego?
Twórcy chwalą się, że standard LPDDR6 wprowadza szereg ulepszeń w trzech kluczowych obszarach: wydajności, zużycia energii oraz bezpieczeństwa i niezawodności. W materiałach promocyjnych dużo uwagi poświęcono zmianom w architekturze mającym zapewnić lepsze działanie algorytmów AI bezpośrednio na urządzeniu.
Jeśli chodzi o technikalia, JEDEC wylicza, że LPDDR6 to:
- Dwa subkanały na kość pamięci: Taka budowa optymalizuje wydajność, wykorzystując 12 linii sygnałowych danych (DQ) na każdy subkanał.
- Elastyczny dostęp do danych: Technologia pozwala na dynamiczne przełączanie się między 32-bajtowym a 64-bajtowym dostępem, co ma zwiększyć elastyczność działania.
- Zoptymalizowana komunikacja: Każdy subkanał używa czterech sygnałów dla komend i adresów (CA), co miało pozwolić zredukować liczbę wyprowadzeń i przyspieszyć dostęp do danych.
- Lepsza integralność sygnału: Dynamiczna technologia ODT (On-Die Termination) dostosowuje pracę pamięci do aktualnego obciążenia, co ma poprawić jakość sygnału.
- Niższe napięcie pracy: Pamięć działa przy niższym napięciu w porównaniu do LPDDR5.
- Dynamiczne skalowanie napięcia i częstotliwości (DVFSL): System może obniżyć napięcie zasilania podczas pracy na niskich częstotliwościach, co ma znacząco redukować zużycie energii.
- Tryb dynamicznej wydajności: W scenariuszach o niskim zapotrzebowaniu na przepustowość, pamięć może korzystać z interfejsu pojedynczego subkanału, aby oszczędzać energię.
- Wsparcie dla wbudowanej korekcji błędów (ECC): Mechanizm ten, wraz z obsługą parzystości dla komend i adresów, pozwala na wykrywanie i korygowanie błędów w czasie rzeczywistym.
- Ochrona przed błędami: Funkcja zliczania aktywacji na poziomie wierszy (Per Row Activation Counting - PRAC) ma pomagać w utrzymaniu integralności danych w pamięci DRAM.
- Tryb "Carve-out Meta": Umożliwia on rezerwację określonych regionów pamięci dla krytycznych zadań, co ma zwiększać ogólną niezawodność systemu.
Warto odnotować, że pamięć RAM LPDDR6 przeszła dopiero etap standaryzacji, więc minie trochę czasu, zanim nowe kości trafią do pierwszych smartfonów, mobilnych konsol czy laptopów. Żadne konkretne terminy póki co nie padły, ale zwyczajowo publikację specyfikacji od rynkowego debiutu dzieliło dotychczas nawet kilkanaście miesięcy.
Komentarze
2Ale takie pełne ECC jak w serwerach czy 1-bit byle tylko dało się upchać więcej gigabajtów?