Nauka

Chińczycy wzmacniają swoją sieć satelitów przez budowę stacji naziemnych na Antarktydzie

przeczytasz w 1 min.

Chińskie media poinformowały, że w planach rządu jest budowa stacji naziemnych na Antarktydzie, celem wsparcia dla sieci satelitów monitorujących oceany. Przeciwnicy Chin obawiają się, że chodzi o działania szpiegowskie.

Chiny wciąż rosną w branży kosmicznej

Chiny to niewątpliwie kraj wybijający się coraz silniej w sektorze kosmicznym. Nie dosyć, że samodzielnie wyniosły i utrzymują drugą działającą stację kosmiczną na naszej orbicie, jaką jest Tiangong, to teraz dynamicznie rozbudowuje swoją flotę satelitów. Aby wesprzeć tę sieć, chiński rząd planuje budowę naziemnych stacji na Antarktydzie, które będą ją obsługiwać.

Oficjalnie globalna sieć satelitów służyć ma do monitorowania oceanów i przysłużyć się budowaniu chińskiej gospodarki morskiej, co ostatecznie miałoby przekształcić Chiny w morską potęgę. Wiele krajów jednak obawia się, że sieć satelitarna ma docelowo służyć szpiegostwu, co Komunistyczna Partia Chin stanowczo odrzuca. Wątpliwości i spory dotyczące poszerzania przez Chińczyków swoich możliwości szpiegowania innych narodów odbijają się ostatnimi czasy szerokim echem. Od potencjalnego zakazu korzystania z aplikacji TikTok w USA, poprzez zakaz sprzedaży i importu technologii chińskich firmtrwającą wojnę chipową.

Antarktyczne stacje Chin

Do 2020 roku stacje naziemne, które obsługiwały chińskie satelity i loty kosmiczne, dostarczane były przez szwedzką państwową firmę kosmiczną. Jednak wskutek „zmian w geopolityce" Szwedzi odmówili w końcu odnowienia dotychczasowych umów. Nowe stacje zostaną zbudowane przez firmę China Aerospace Science and Technology Group Co. w antarktycznej bazie badawczej Zhongshan. Koszt wyniesie około 6,53 miliona dolarów.

Chińczycy posiadają stację naziemną w argentyńskiej Patagonii, która wedle deklaracji zajmuje się pokojową obserwacją kosmosu i monitoruje misje statków kosmicznych. W zeszłym roku Państwo Środka zwodowało też wojskowy statek badawczy, który ma podobne zastosowanie, ale monitoruje też wystrzeliwanie rakiet i pocisków rakietowych. Oba te projekty wywołały sprzeciw społeczności międzynarodowej, a w szczególności sąsiednich Indii zaniepokojonych potencjalnym szpiegostwem.

Źródło: reuters 

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Veritatis
  3
  Kiedy widzisz nagłówek typu - "Chińczycy wzmacniają swoją sieć satelitów przez budowę stacji naziemnych na.." masz pewność, że dana strona internetowa to medialny ściek.
  • avatar
   pawluto
   1
   No ...wzmacniają...zapomocą balonów...jak w 19 wieku...
   • avatar
    FranzMauser
    0
    I bardzo dobrze, że to mają i budują następne. A niech reszta świata się uspokoi, bo tzw "praworządni" hamerykanie mają to i stosują od dziesięcioleci i służy to nie całemu światu tylko im do pomnażania ich bogactwa i kontroli nad słabszymi. Wszechświat zawsze dąży do balansu i tak powinno być w świecie ludzi.

    Witaj!

    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

    Połącz konto już teraz.

    Zaloguj przez 1Login