Procesory

Jak Stany Zjednoczone chcą odciąć Chiny od chipów?

przeczytasz w 2 min.

Bloomberg donosi, że administracja Bidena osiągnęła porozumienie z Niderlandami oraz Japonią w sprawie ograniczenia dostępu Chin do zaawansowanych maszyn do produkcji chipów komputerowych.

Nieoficjalna umowa

Wedle informacji podawanych przez Bloomberga USA, Niderlandy i Japonia zawarły porozumienie w sprawie uniemożliwienia największym firmom technologicznym (jak na przykład NVIDIA) sprzedaż najnowszych technologii w Chinach. Umowa ma podobno nałożyć kontrolę na eksport produktów firm wytwarzających systemy litograficzne. Kraje te nie mają w planach publicznego ogłoszenia umowy, jednak według dziennikarzy badających sprawę rozmowy trwają już od dłuższego czasu.

Wątpliwe jest, aby efekty umowy były dostrzegalne na szerszą skalę dla osób niezaangażowanych w biznes z Chinami. Takiego zdania jest też premier Niderlandów, który potwierdził, że rozmowy te w ogóle mają miejsce. Stany Zjednoczone już od dłuższego czasu wywierały naciski, by zablokować technologiczny rozwój rywala zza Pacyfiku.

Czego nie dostaną Chińczycy?

Według Bloomberga umowa obejmie przynajmniej część maszyn do litografii zanurzeniowej produkowanych przez niderlandzką firmę ASML. Od zeszłego roku jest to jedyny na świecie producent maszyn do litografii w ekstremalnym ultrafiolecie, których producenci chipów potrzebują do produkcji półprzewodników wykorzystywanych w najnowszych smartfonach i komputerach. Odcięcie Chin od ASML jest ze strony USA próbą zamrożenia przemysłu chipów w Państwie Środka.

Maszyny ASML są niezbędne do produkcji najnowocześniejszych półprzewodników 5 nm i 3 nm, jednak chińscy producenci od niedawna mają dostęp do materiału klasy 14 nm i z powodzeniem mogą pracować nad 7 nm (z wdrożeniem której ponad 2 lata temu miał problem Intel). Chiny informują, że krajowe firmy pracują nad produkcją półprzewodników 5 nm, jednak nie jest jasne, jak zrobią to bez maszyn do litografii w ekstremalnym ultrafiolecie.

Wszystko to wydaje się elementem szerszej gry ekonomicznej, jaką od dawna toczą ze sobą państwa Wschodu i Zachodu, a szczególnie USA i Chiny. Walka toczy się na platformie nowych technologii, co jest dobrze widoczne też po listopadowych doniesieniach o tym jakoby administracja Bidena miała oko na chińskie interesy Elona Muska.

Źródło: engadget 

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BariGT
  8
  Takie umowy trzeba bylo pisac 30 lat temu, zamiast przenosic fabryki WSZYSTKIEGO do Chin i ksztalcic inch inzynierow na topowych uczelniach na zachodzie. Niewielu wie, ze chinska pierwsza "atomowka" zostala zbudowana wlasnie przez takich inzynierow. Teraz stawiam duza wodke ze Chiny maja kazda mozliwa technologie i potrafia ja skopiowac. Nie robia tego otwarcie (jeszcze) tylko dlatego, ze nadal oficjalnie wszyscy graja wg kontraktow i umow ale ten czas sie konczy.
  • avatar
   rafael
   2
   Ciekawe czy to się USA uda, czy Chiny rzeczywiście zostaną pozbawione możliwości produkcji nowoczesnych układów w technologii poniżej 7nm. To nie będzie łatwe.
   • avatar
    LubieBigos
    2
    Przypuszczam ze w Chinach już trwają prace nad własnymi takimi maszynami wiec może USA spowolnią ich proces ten profes tylko na kilka lat.
    Na pewno maja te najnowsze maszyny i rozbierają je na części żeby łatwiej i szybciej można było tego dokonać.
    • avatar
     Gatts-25
     -10
     A ja skomentuję to tak. Już wiele widziałem wpisów gdzie jedni i drudzy się obrażają więc nie ma sensu tego obrażania się przenosić wszędzie. To mijający czas da nam odpowiedzi na wiele pytań. Ja sam jestem pewny, że Chiny Kontynentalne będą dysponować technologią, z którą będą się dzielić dla dobra nas wszystkich. Kiedyś w końcu zapomnimy te najgorsze lata dotyczące w miarę rozwiniętych ludzi i Szantażu jakim USA próbuje działać na Chiny. Tylko i wyłącznie opanowaniu Chin zawdzięczamy to, że nie ma jeszcze wojny między USA a Chinami. Ale Chiny doskonale wiedzą, że USA działa jak Rozwydrzone Dziecko.
     • avatar
      Adrianwo
      0
      ZABIĆ XI JINPINGA i już!
      • avatar
       FranzMauser
       0
       A Chiny odetną ich od dostaw metali ziem rzadkich, których maja największe złoża na świecie i USA wróci do technologii analogowych. Będą mieli swoje srapple na korbkę i lampę elektronową.