Technologie i Firma

Stany Zjednoczone zakazują sprzedaży technologii Huawei i ZTE

przeczytasz w 1 min.

Stany Zjednoczone zakazują sprzedaży i importu nowego sprzętu komunikacyjnego pięciu chińskich firm. Powodem blokady ma być bezpieczeństwo narodowe.

Interes narodowy USA

Jak się okazuje nie wystarczyło zablokowanie dostępu do Google nowym smartfonom od Huawei, bo Amerykańska Komisja ds. Łączności całkowicie zakazała sprzedaży sprzętu firm Huawei, ZTE, Hikvision, Dahua i Hytera. Powodem ma być pilnowanie aby sprzęt z firm niegodnych zaufania nie był używany na terenie Stanów. Rzecz jasna niegodne zaufania, to tutaj synonim do „pochodzącego z Chin". 

To pierwszy raz, kiedy amerykańskie organy regulacyjne podjęły tak radykalne posunięcie ze względów bezpieczeństwa. Komisja podjęła decyzję o blokadzie jednogłośnie, za jej wprowadzeniem głosowali Demokraci oraz Republikanie. Okazuje się, że rząd prezydenta Bidena kontynuuje trend zmian, które zaczęły się jeszcze za prezydentury Trumpa. Firmy pochodzące z krajów stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa, będą miały przykręconą śrubę. Zakaz nie działa wstecz, więc produkty wcześniej dopuszczone do sprzedaży mogą być sprzedawane i importowane, jednak Komisja rozważa cofnięcie istniejących już zezwoleń.

Reakcja Chińczyków

Huawei i pozostałe firmy zaprzeczają doniesieniom o dostarczaniu danych chińskiemu rządowi. Do tego Hikvision w odpowiedzi na pytania Bloomberga stwierdziło, że działania Komisji będą zagrożeniem dla małych firm, obywateli a nawet dla samych władz, którzy utracą dostęp do usług świadczonych przez firmę. To właśnie Hikvision i Dahua na tym zakazie ucierpią najbardziej, bo ich kamery wykorzystywane są przez rządowe agencje z USA, co teraz będzie musiało ulec zmianie. Ucierpi też wielu sprzedawców, którzy zakupili już sprzęt z chin i teraz nie będą mogli go sprzedać.

A jak sytuacja z tego powodu będzie wyglądać w kraju nad Wisłą? Wątpliwości o bezpieczeństwie danych udostępnianych chińskim firmom nie są nowością. Jako, że uważamy USA za swojego głównego sojusznika to takie kroki z jego strony z pewnością nie pozostaną dla naszej władzy obojętne.

Źródło: bbc.com, bloomberg 

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Yetii
  11
  Wszyscy szpiegują. No prawie wszyscy, my nie. Co byśmy dzisiaj wyszpiegowali, jutro politycy by w necie ogłosili.
  Ale zostawiając na boku Polskę, to warto wybierać kto nas szpieguje. Bo na samo szpiegowanie już wpływu za dużego nie mamy. A większość populacji i tak ma wyprane mózgi.
  • avatar
   BariGT
   3
   Uwaga, ważny komunikat: SZPIEGUJE KAŻDY i tak na logikę z perspektywy obywtela to powinien się on bardziej martwić co wyszpieguje jego własny rząd a nie rząd z drugiego konca świata.
   • avatar
    traper
    3
    Wydaje mi się, że nie zostało w pełni wyjaśnione na czym polega to "szpiegowanie". Zgodnie z prawem Chińskim każdy producent elektroniki zobowiązany jest do implementacji tzw. "back door" umożliwiającego przejęcie kontroli nad urządzeniem i przekazania dokumentacji służbom specjalnym. Oznacza to możliwość przejęcia kontroli nad urządzeniem. Przy czym zgodnie z ustawą jedynie przez wywiad chiński. Z perspektywy zwykłego obywatela ryzyko niewielkie o ile dokumentacja nie wycieknie (przypadkowo lub celowo) do zorganizowanych grup przestępczych.
    • avatar
     olson7
     2
     Co dwa lata rodzice dostawali z Playa rouer LTE Huawei, teraz oferują gorszy tp link mr600 czy jakos tak. Terminal, router światłowodowy Huawei. W pracy kamery są hkvision.
     • avatar
      xmexme
      1
      USa walczy z konkurencją. Czy to uczciwa walka? Czy USA jest takie święte i nas nie szpieguje? Odpowiedzi oczywiste.
      • avatar
       Veritatis
       1
       Komuniści wszystkich krajów łączcie się. Legendarny hamerykański wolny rynek w praktyce. LOL
       • avatar
        baertus11
        -1
        No proszę.... znaczy np taki Samsung jest produkowany w USA czy Australii? Miałem kilka Huawei (także służbowych) i żaden nie walił co chwilę zgodami na udostepnienie jak Samsung. Jakoś nie wierzę, że Samsung nie przekazuje żadnych danych na serwery "producenta". Wpadkę z TV nasłuchującymi już zapomniano?
        • avatar
         Freak1980
         -1
         To Huawei pchał wszystko do przodu ostatnie 10 lat. Inni producenci gonili go.. USA nigdy im nic nie udowodniły. Gdy stał się największym producentem na świecie to trumpa zapiekła dupa ze Apple się tak nie sprzedaje.
         • avatar
          obcypl
          -1
          Trochę nie rozumiem: Jeśli szpieguje, to przesyła. Jeśli przesyła to jest po tym ślad i wiemy jak przesyła. Jeśli wiemy jak, to blokada pewnego ruchu w sieci w sposób globalny jest chyba możliwa. Więcej w tym działań na rzecz "amerykańskich odpowiedników" niż faktycznej walki z "chińskim szpiegostwem". Osobiście mam sprzęty Huawei i ZTE. Jestem więcej niż zadowolony z jakości wykonania. Nie zauważyłem żadnych dzianych transmisji na routerach. Inna sprawa, że bardziej pewnie chodzi o gruby sprzęt (BTSy, routery, etc) niż o "zegarek Kowalskiego".
          • avatar
           And321
           -1
           Wszyscy szpiegują...może, ale różnica polega na tym że komuniści i araby szpiegują i wyrządzają zło, a inni żeby zapobiec złu !!!
           • avatar
            sn00p
            -5
            Miałem jeden fon Hujłeja! To była tragediaaaaa!!!