Nauka

Tiangong „Niebiański Pałac” na ukończeniu

przeczytasz w 1 min.

Druga stacja kosmiczna na ziemskiej orbicie jest już niemal ukończona. Finalny moduł konstrukcji, czyli Mengtian dotarł na miejsce przeznaczenia.

Obiecany start w październiku

Chiny wywiązały się z obietnicy wysłania w przestrzeń finalnego modułu swojej stacji kosmicznej w październiku. Co prawda start rakiety Long March 5B miał miejsce 31, ale w końcu co październik to październik. Na pokładzie rakieta zabrała ze sobą bezzałogowy moduł Mengtian (czyli „Marzenie o Niebiosach”), a wyruszyła z Wenchang Space Launch Center na południowym skraju wyspy Hajnan.

Budowa „Niebiańskiego Pałacu” rozpoczęła się w kwietniu 2021 r. wraz z wyniesieniem w przestrzeń modułu mieszkalnego Tianhe (czyli „Niebiańska harmonia”), który jest też jednocześnie rdzeniem całej stacji. Później, w lipcu tego roku do stacji dołączył moduł laboratoryjny Wentian (czyli „Pytanie do Niebios”). 

... a bez Pałacu, nie ma Pałacu.

Mengtian na orbicie przyjęli taikonauci z misji Shenzhou-14, która od czerwca do grudnia przebywa na pokładzie Tiangong. Na orbicie doszło już do połączenia modułów i aktualnie trwają prace nad zgraniem wszystkich systemów stacji tak by wreszcie stanowiła ona spójną całość. „Pałac” zostanie ukończony do końca roku, po dwóch dodatkowych misjach dostawczych i przybyciu trójki taikonautów, którzy zastąpią obecnie przebywającą na orbicie załogę. 

Przewidywany czas pracy stacji Tiangong wynosi 10 lat (ale doświadczenia związane z eksploatacją leciwej ISS podpowiadają, że nie ma co do tego sztywnych granic). W tym czasie na jej pokładzie Chińczycy planują przeprowadzenie ponad 1000 eksperymentów naukowych. Dla porównania na ISS w ciągu 22 lat przeprowadzono ponad 3000 eksperymentów.

 „Pałac” jest wedle chińskiej narracji wyzwaniem rzuconym w stronę Stanów Zjednoczonych oraz symbolem rosnącej siły i samowystarczalności Chin w ich staraniach kosmicznych. Z politycznej strony medalu, ukończenie stacji kosmicznej wieńczy też 10 lat prezydentury Xi Jinpinga jako przywódcy rządzącej w Chinach Partii Komunistycznej.

Źródła: technology.org, reuters.com 

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Adrianwo
  1
  ZABIĆ XI JINPINGA!!!
  • avatar
   Pawlus
   1
   Doceniam żart z Asteriksa :))
   • avatar
    vacotivus
    0
    Można lubić Chiny lub nie, ale rozmachu odmówić im nie można.
    • avatar
     Kasuja Wpisy Automatem
     0
     ciekaw jestem w które duże miasto walnie ta kupa złomu. chińczycy w ogóle nie patrzą na bezpieczeństwo. ich pierwsze człony rakiet spadają w niekontrolowany sposób na ziemię. mają rozmach ********** :(