Laptopy

Chromebook to laptop na lata. Tak długiego wsparcia nikt inny nie daje

przeczytasz w 2 min.

Tym, co przedwcześnie zabija sprzęt, są nie tylko awarie i naturalne starzenie. Często jest to po prostu brak wsparcia technicznego ze strony producenta. W przypadku Chromebooków takiego problemu nie ma. A od przyszłego roku będzie jeszcze lepiej.

W 2020 r. firma Google postanowiła pokazać konkurencji jak to się robi i zapewniła użytkownikom Chromebooków aż 8 lat wsparcia technicznego. Teraz Amerykanie idą nawet dalej i zapowiadają, że od 2024 r. każdy laptop z Chrome OS będzie wspierany nie krócej niż przez 10 lat. Sprawdż nasz test Acer Chromebook 514, by dowiedzieć się więcej o tego typu sprzęcie.

Chromebooki z 10-letnim wsparcie technicznym. „Nikt nie daje więcej”

Co oznacza 10-letnie wsparcie techniczne? Przede wszystkim to, że każdy nowy Chromebook będzie otrzymywać automatyczne aktualizacje (zwiększające bezpieczeństwo i funkcjonalność) przez okres co najmniej 10 lat od premiery danego modelu. 

Firma Google zauważa, że żaden producent systemu operacyjnego nie oferuje dłuższego wsparcia. Microsoft przykładowo też daje mniej więcej 10-letnie wsparcie, lecz aktualizacja systemu nie zawsze jest bezpłatna. Apple natomiast pozwala na aktualizację systemu macOS mniej więcej przez 5-6 lat od premiery urządzenia. 

Chromebooki przeżyją dłużej

Aktualizacje oprogramowania to jedno, ale ważne też, by sam sprzęt przetrwał możliwie długo. Aby zwiększyć żywotność Chromebooków firma Google postanowiła wprowadzić dodatkowe funkcje zarządzania energią. Chodzi tutaj przede wszystkim o ładowanie adaptacyjne oraz specjalny tryb oszczędny. 

O tym, że laptopy z tej rodziny potrafią długo pozostawać w dobrej kondycji, przekonywał niedawno Przemek w swoim artykule: „Od 8 lat pracuję na Acer Chromebook…”.

Wszystko to brzmi tym lepiej, że Chromebooki słyną z niewysokich cen. Dobrze działającego laptopa z powodzeniem da się kupić już za mniej niż 2 tys. złotych, a dokładając jeszcze trochę można mieć już naprawdę wydajny komputer do pracy, nauki i codziennego surfowania w sieci. 

Źródło: XDA-developers, TechCrunch

W artykule znajdują się linki afiliacyjne, przekierowujące do zewnętrznych stron zawierających produkty i usługi, o których piszemy. Otrzymujemy wynagrodzenie za umieszczenie linków afiliacyjnych, jednakże współpraca z naszymi Partnerami nie ma wpływu na treści zamieszczane przez nas w serwisie, w tym na opinie dotyczące produktów i usług Partnerów.

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  robertmo
  2
  Windows 11 działa u mnie nawet na jednordzeniowym Athlonie z 2007 roku więc będzie wspierany co najmniej do 2031 roku. To daje razem 24 lata wsparcia nawet jeśli windows 12 już go nie będzie wspierał.
  • avatar
   EgzoPro
   1
   Akurat w przypadku Windowsa na wsparcie nie można narzekać, klucze z Win 7 nadal aktywują 10 i chyba 11 z wsparciem.
   W przypadku Win 7 właśnie to było ~10 lat, a w międzyczasie (pomijając płatną opcjonalną aktualizację do win 8) MS umożliwił aktualizację do win 10 który ma zapewnione wsparcie do 14 paź 2025, czyli wyszło pewne 16+ lat.

   Lista Data rozpoczęcia Data zakończenia wsparcia podstawowego Data zakończenia wsparcia rozszerzonego
   Windows 7 22 paź 2009 13 sty 2015 14 sty 2020

   Witaj!

   Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
   Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

   Połącz konto już teraz.

   Zaloguj przez 1Login