Tablety

Czy tablety odbiorą rynek netbookom?

przeczytasz w 1 min.

Obecnie panuje moda na tablety, które pozwalają cieszyć się multimediami i czytać e-książki w podróży czy na kanapie. Ale czy do tego nie miały przypadkiem służyć netbooki?

Producenci elektroniki użytkowej prezentują swoje pierwsze tablety, ponieważ zauważają u klientów zapotrzebowanie na urządzenia, które umożliwiałyby odtwarzanie multimediów , przeglądanie internetu czy czytanie e-książek w podróży lub w innych miejscach, w których zabieranie ze sobą komputera powoduje za duży kłopot.

Niektórzy są bardzo zadowoleni z faktu, że na rynku zaczyna pojawiać się coraz więcej tabletów, inni natomiast twierdzą, że do tego typu zastosowań służą przecież netbooki. Czy w tej sytuacji tablety staną się kolejnym rynkowym hitem i zdołają odebrać znaczną część rynku netboookom, czy jednak będą to bardzo niszowe produkty?

Na razie dużo wskazuje na to, że przed tabletami znajdują się pewne "blokady drogowe". Choć niektóre modele z pewnością zdołają wyrwać netbookom część rynku, istnieją obawy, że wielu klientów rozczaruje się możliwościami tych urządzeń.

Na rynku nie ma na tyle dużo treści, które mogłyby w pełni wykorzystać możliwości tabletów, a zwłaszcza ich ekranów dotykowych. Dopóki nie pojawi się sporo programów i gier przystosowanych do obsługi dotykowej, dopóty tablety będą nadawać się do tych samych zastosowań co netbooki, z tą jednak różnicą, że nie mają klawiatury, więc nie można ich używać do przygotowywania dłuższych tekstów (to niewygodne).

Jonney Shih, prezes Asustek Computer, firmy, która jako pierwsza wprowadziła i spopularyzowała netbooki, wierzy że tablety nie odniosą dużego sukcesu, przynajmniej teraz, kiedy na rynku nie ma zbyt dużo publikacji, muzyki, filmów, gier i innych materiałów dostosowanych do tych urządzeń.

- Treść ciągle nie jest wystarczająco atrakcyjna dla klienta - mówi Shih.

O ile w przypadku netbooków było jasne, że komputery te nadają się do wielu zadań i ogranicza je przede wszystkim słaba wydajność, tak w przypadku tabletów mamy do czynienia nie tylko z niską wydajnością. Dużym kłopotem jest brak treści przystosowanej do współpracy z ekranem dotykowym i oferowanych przezeń funkcji.

Źródło:X-bit labs.com

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Wydajność netbooków zrobiła się już całkiem przyzwoita - X4500/ION, SU2300/SU7400, 2-4GB RAM, 250-500GB HDD... To są parametry, których niedawno nawet mocne PCty by się nie powstydziły :)

  Ekrany dotykowe są fajne, ale wystarczy postukać godzinkę palcem w szybę, żeby zrozumieć czym jest normalna klawiatura :)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   najlepsze są netbooki z przewracanym ekranem dotykowym, jak nowe lenovo
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    "Panuje moda" Hmm to chyba zbyt daleko idąca przesada, zdaje się że w USA nawet nie panuje, co dopiero u nas. Ze Apple coś wypuściło nie znaczy, że już panuje na to moda i wszyscy rzucają się do sklepów...?
    • avatar
     SoundsGreat
     0
     Mi tam się to bardzo podoba... taki duży iPhone dla ludzi ze słabym wzrokiem, albo z wielkimi palcami.