• benchmark.pl
 • Foto
 • Do więzienia za fotografowanie ofiar wypadków lub kobiecych wdzięków. Niemcy zaostrzają przepisy
Foto

Do więzienia za fotografowanie ofiar wypadków lub kobiecych wdzięków. Niemcy zaostrzają przepisy

przeczytasz w 1 min.

W czasach ogromnej popularności smartfonów każdy może bawić się w fotografa. Niemcy podejmują kroki, aby nie dzieło się to w nieodpowiednim miejscu i czasie.

Niemcy będą surowo karać za fotografowanie ofiar wypadków

Mówiło się o tym już od pewnego czasu, teraz temat powraca. Bundesrat pozytywnie opowiedział się za przygotowanymi zmianami przepisów penalizujących fotografowanie ofiar wypadków, tym samym podzielając wyniki głosowania, jakie wcześniej odbyło się w Bundestagu. Wypadki drogowe często przyciągają tłumy gapiów ze smartfonami w dłoniach. Teraz ma się to zmienić.

Po wejściu w życie nowych regulacji (do końca tego roku) fotografowanie ofiar wypadków stanie się przestępstwem, za które grozi nie tylko grzywna, ale maksymalnie do 2 lat pozbawienia wolności. Oczywiście w przepisach ujęto też kwestię rozpowszechniania tego typu zdjęć i udostępniania ich osobom trzecim, bo w dobie smartfonów i portali społecznościowych zdjęcia mogą w błyskawicznym tempie zataczać szerokie kręgi. Tym samym Niemcy rozszerzają ochronę dóbr osobistych o zmarłych.

Surowej karany będzie też upskirting

Podobne regulacje również z karą do 2 lat pozbawienia wolności przewidziano za tzw. upskirting. Jeśli o tym nie słyszeliście to wyjaśniamy, iż pod hasłem kryje się fotografowanie lub filmowanie z ukrycia intymnych części ciała. Najczęściej jako przykłady podaje się „polowanie” na kobiety w sukienkach i spódnicach, a także na dekolty pań.

Warto dodać, że Niemcy nie są w tym przypadku pionierami. Upskirting jest zakazany także chociażby na terenie Anglii, Walii czy Francji. Sporą rolę odgrywają w tym temacie aktywistki walczące o prawa kobiet, które mocno nagłaśniały upskirting.

Co sądzicie o nowych regulacjach za naszą zachodnią granicą? Nie jest wykluczone, że za jakiś czas podobny temat pojawi się również u nas.

Źródło: Deutsche Welle, DW Politics

Warto zobaczyć również:

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sn00p
  17
  Jeśli chodzi o fotografowanie kobiecych wdzięków.... Problem tyczy się imigrantów, których tak beztrosko przyjmowała Angela Merkel. 4 września 2015 roku zezwoliła na politykę otwartych drzwi wobec imigrantów. Już w Grudniu tego samego roku sprawy wymknęły się z pod kontroli. W czasie Sylwestra i świętowania Nowego Roku doszło do wielu gwałtów i napaści. Sytuacja nadal się pogarsza. Dzikusy nie są w stanie się dostosować do europejskich standardów.
  • avatar
   KENJI512
   12
   Z jednej strony ludzie fotografujący (lub zatrzymujący się, aby zrobić zdjęcie) sami stwarzają zagrożenie w ruchu drogowym...
   Z drugiej strony jest to ograniczanie wolności obywatelskiej i wolności mediów...
   Z trzeciej strony nie wiem, czy mając wypadek (jako ofiara lub osoba, która go spowodowała) chciałbym, aby ktoś udostępniał mój wizerunek czy zdjęcia samochodu z numerami rejestracyjnymi...
   • avatar
    pablo11
    5
    Co do fotografowania ofiar wypadków to faktycznie ma to sens. Co do tego drugiego, to wydawało mi się, że tego typu praktyki od dawna są zakazane w cywilizowanym świecie.
    • avatar
     Reyqer
     4
     W przypadku wypadków ze skutkiem śmiertelnym bardzo często ciało jest rozczłonkowane lub mocno zniekształcone. Bywa, że ubranie zostaje zniszczone i widoczne są również intymne części ciała. Nie jest to materiał na prywatne filmiki lub zdjęcia, którymi później kumpel kumplowi się chwali i udostępnia w sieci. Jeśli więc przez takiego delikwenta zakrwawione ciało mojej bliskiej osoby będzie oglądać pół internetu to jak najbardziej jestem za karą więzienia, choćby w zawieszeniu.

     Bardzo często zdarza się, że kiedy my robimy wszystko, żeby utrzymać drożność drogi chociaż na jednym pasie, albo poboczem, to tępe dzidy z telefonem w ręce jadą 5-10km/h, żeby nakręcić wszystko jak najdokładniej. Tym sposobem powstaje korek na kilka kilometrów, bo każdy za nim musi też zwolnić i nie ma już szans, że ruch jednym pasem będzie przebiegać płynnie. Doszło kiedyś do kolizji, kiedy 2 kierowców robiło zdjęcia i ten z tyłu najechał przedniemu na zderzak. W kilkunastu widzieliśmy, że obaj patrzą się nie tam gdzie trzeba, a i tak tłumaczenia, że niepotrzebnie inny hamował.

     Jako kuriozum podobnych rzeczy mogę podać, że na pewnym odcinku S8 doszło do tego, że ludzie na pasach w przeciwnym kierunku, niż miał miejsce wypadek zwalniali, żeby sobie popatrzeć i powstał korek na około 1,5km.
     • avatar
      BariGT
      2
      Ciekawe czy w strefach no-go te przepisy też będą obowiązywać?
      • avatar
       gromzjasnegonieba
       1
       ale jak na Niemcow przystalo, w filmie nie ma niemieckich kierowcow a sa z tej okropnej wschodniej czesci Europy.
       • avatar
        kalkulatorek
        0
        Jeśli trzeba karać to znaczy że wychowanie zawiodło. Taki artykuł na pewno nie ukarze się na onecie, interii, czy wp. Wszak niemcy to elita Europy, a zakała to my.... Wracając do meritum przepisy jak najbardziej słuszne. Niestety....
        • avatar
         wanakamura
         0
         Czyli jadąc z kamerą lub nie daj boże nowoczesnym autem z kamerami automatycznie idziemy siedzieć :D
         • avatar
          Arnett
          -1
          "Zdecydowanie tak, Niemcy wprowadzają dobre przepisy" Z pierwszą częścią stwierdzenia się zgadzam. Z drugą niekoniecznie ;D
          • avatar
           danieloslaw1
           -1
           no cóż. Unia upada i bardzo dobrze
           • avatar
            Marek1981
            -2
            Jak zwykle temat szeroki i podejscie władzy jest głupie. O ile zakaz fotografowania ciał jest ok ale już samego wypadku (nagrywanie) już nie jest tak jednoznaczne, gdyz mozna nagrac sprawcę wypadku lub okoliczności (np dziura w drodze). Co natomiast fotek kobiet to sprawa wygląda wręcz komicznie, pod przykrywką ich praw zmniejsza się ich bezpieczeństwo (nikt nie nagra dziwnego zdarzenia z półnieprzytomnej kobiety/faceta gwałconych przez np ciapaka) i jednocześnie zezwala się na zbiorowe gwałty imigrantów.
            • avatar
             Kapitan Nocz
             -2
             Polsza jako lider ekonomiczny Europy i wzór katolickich cnot dla reszty świata, już niedługo wyprzedzi wszystkich i wprowadzi prawo o wyciszaniu komórki w kościele oraz fotografowaniu się modlących pod karą bezwzględnego więzienia.
             • avatar
              develoop
              -3
              U nas się pojawi nie pojawi... Wszystko pierw musi się pojawić i sprawdzić za granicą, byśmy mogli to z papugować u nas, bo nas jako państwo nie było by stać by wprowadzić coś takiego jako pierwsi by inni brali z nas przykład, takim nieudolnym państwem jesteśmy, wszystko musimy tylko kopiować od innych.
              • avatar
               lkozierowski
               -4
               A kto to napędza ?
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                w ankiecie brak opcji "co oni znowu nawymyślali...."