Aplikacje mobilne

Nie po to prezydent Duda zakładał TikToka, by teraz rząd go zablokował

z dnia
Mateusz Tomczak | Redaktor serwisu benchmark.pl
26 komentarzy Dyskutuj z nami

TikTok jaki jest, każdy widzi. Rząd nie zamierza go jednak zakazywać. Wydano oficjalny komunikat przeczący artykułom sugerującym takie plany.

Ministerstwo Cyfryzacji dementuje informacje o rzekomym zakazie TikToka

TikTok bardzo szybko zyskał dużą popularność. Z aplikacji korzystają głównie najmłodsi użytkownicy smartfonów, a publikowane tam treści nie mają najlepszej opinii. To samo można zresztą powiedzieć o samej aplikacji, która wedle coraz częściej pojawiających się głosów budzi obawy związane z bezpieczeństwem.

Portal wp opublikował dziś artykuł sugerujący, iż rząd przygotowuje przepisy, których wprowadzenie pozwoliłoby zablokować TikToka w naszym kraju. Ministerstwo Cyfryzacji bardzo szybko się do tego odniosło.

Informacje o blokowaniu TikToka czy AliExpress to fake news

W oficjalnym komunikacie czytamy, że rząd nie pracuje nad przepisami, które miałyby pozwolić na zablokowanie jakichkolwiek mediów społecznościowych w naszym kraju. Artykuł wp wspomina zresztą nie tylko o TikToku, ale też np. o AliExpress, ponieważ porusza tematy cyberbezpieczeństwa i chińskich firm (głównie, bo ogólnie firm z państw spoza UE). Ministerstwo Cyfryzacji stwierdza, iż rzekome prace nad blokowaniem ich działalności (dostarczania sprzętu, oprogramowania) nad Wisłą to fake news.

Redakcja wp faktycznie miała pytać przedstawicieli resortu o projekt zmiany ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Ten dotyczy jednak bezpieczeństwa sieci 5G, a z rzekomym blokowaniem mediów społecznościowych czy platform sprzedażowych nie ma nic wspólnego.

„Redakcja Wirtualnej Polski, która opublikowała tekst, pytała o projekt zmiany ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, który dotyczy bezpieczeństwa sieci 5G. Nie ma on nic wspólnego z rzekomym blokowaniem, czy ograniczaniem mediów społecznościowych i platform sprzedażowych!  Prace nad nim – wbrew temu, co możemy przeczytać w opublikowanym tekście, toczą się jawnie. Jak każdy akt prawny, projekt został wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Obecna wersja projektu, po uzgodnieniach wewnątrz MC, zostanie przekazana do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych, które na pewno wpłyną na jej ostateczną treść.”

Takie jest zatem oficjalne stanowisko. Nie można oczywiście wykluczyć, że w przyszłości się nie zmiani. Trudno nie dostrzec, iż sytuacja wokół TikToka wydaje się dynamiczna. Aplikacja została już zakazana między innymi w Indiach, a ostatnio coraz głośniej na temat tego, iż mogłaby podzielić ten los także w USA.

Niektórzy komentują sprawę humorystycznie stwierdzając, że nie po to prezydent Duda zakładał TikToka, by teraz rząd go zablokował. A zupełnie poważnie, jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Co sądzicie o będącej tu w centrum uwagi aplikacji?

Źródło: @MC_GOV_PL

Warto zobaczyć również:

Komentarze

26
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Może lepiej niech się pokazuje na Tik Toku niż w telewizji
  21
 • avatar
  Tik Tok, podobnie jak Twitter służy głównie osobom niezrównoważonym psychicznie. Tylko Tik Tok jest skierowany do młodszych "twórców".

  To, że tych 2ch aplikacji używają politycy, jest zupełnym przypadkiem...
  14
 • avatar
  Jedno pytanie, na co komu ten TIKTOK ???
  13
 • avatar
  Szybkie nocne głosowanie i budzimy się z nową ustawą.
 • avatar
  Maliniak odetchnął z ulgą.
 • avatar
  pytanie dlaczego tak późno chcą to blokować?! Ilu ludziom wyciekły oczy po występie Dudy na Tik Toku? A można było uniknąć tych ofiar :)
 • avatar
  Nie pracują nad ustawą o tiktoku, bo muszą walczyć z tęczową zarazą i innymi wyimaginowanymi zagrożeniami, a także nad tym, jak zdefraudować więcej funduszy; a to wcale nie jest takie łatwe jakby się wdawało.
 • avatar
  A po co zakazywać?

  Wystarczy po prostu nie używać. Nikt nie zmusza przecież.
 • avatar
  covid-19, TikTok, LGBT, natura sama się obroni przed ludźmi. Niszcząc ich. ;)
 • avatar
  Nie podniecajcie się takimi pseudo newsami, tik tok będzie generował takich więcej aby robić szum wokół siebie i przyciągać nowych userów
 • avatar
  Jak zwykle rzad sie wpierdziela nie do swoich spraw, czemu oni sie nie trzymaja tego co robia najlepiej, czyli zlodziejstwem.
 • avatar
  #gòwnoTok
 • avatar
  o jakim rządzie tu sie pisze, ruda ambasadorka zadzwoniła i zarząd polandi blokuje, gdyby to była amerykańska aplikacja i któryś z ministrantów by pomyślał o blokadzie to by im w tym śmiesznym rządzie gacie pospadały po jednym telefonie od rudowłosej
 • avatar
  tytuł artykułu rodem z brukowca , gratulacje
 • avatar
  Jaki prezydent?
 • avatar
  Trzeba za*ć Xi Jinpinga!!!
  -2
 • avatar
  Ze wszystkich szpiegujacych aplikacji czemu TT powoduje taką histerię?
 • avatar
  Wlasnie doczytalem ze w skyrimie pojawil sie mod do adopcji kota, chyba sobie adoptuje dwa rude....
 • avatar
  Po przemyśleniu, to jest tragedia. No bo Chiny teraz mają dostęp do polskich bomb jądrowych, jak prezydent ma to złośliwe, szpiegujące oprogramowanie. A po h mu to?