Internet

DuckDuckGo będzie targetować rosyjskie witryny, by walczyć z dezinformacją

przeczytasz w 1 min.

DuckDuckGo to wyszukiwarka, która słynie ze swojej neutralności, bezpieczeństwa oraz dbania o prywatność użytkowników. Jednak z uwagi na kryzys w Ukrainie, jej twórca przerywa milczenie i zapowiada, że podjęte zostaną kroki w walce z rosyjską dezinformacją.

Firma chce wpływać na popularność wyświetlanych w wyszukiwarce treści, a konkretniej - obniżać rankingi stron, które szerzą propagandę oraz dezinformację. W poniższym poście dyrektor generalny Gabriel Weinberg napisał, że jak wielu innych jest zniesmaczony inwazją Rosji na Ukrainę i gigantycznym kryzysem humanitarnym, który nadal powoduje. W związku z tym w DuckDuckGo wprowadzone zostały aktualizacje wyszukiwania, obniżające pozycję witryn powiązanych z rosyjską dezinformacją.

Dobry pomysł? Nie wszyscy tak myślą

DuckDuckGo jest wyszukiwarką znaną ze swojego zorientowania na prywatność. Nie śledzi swoich użytkowników, nie sprzedaje danych stronom trzecim. Firma zarabia przede wszystkim na linkach afiliacyjnych oraz reklamach nieukierunkowanych.

Wielu użytkowników uznało, że decyzja twórców w sprawie Rosji jest poniekąd „cenzurą" nawet, jeśli cenzurowane treści są najzwyczajniej w świecie kłamliwe. Co więcej, boją się oni, że będzie to otwarcie do niebezpiecznego precedensu i jak można przeczytać w jednym z komentarzy pod tweetem: Dziś usuwacie rosyjską dezinformację. Jutro usuniecie prawdziwe protesty.

Co myślicie o tym ruchu DuckDuckGo?

Źródło: twitter, engadget.com

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  .Alx.
  2
  JAKAKOLWIEK cenzura jest zła, nawet ta w "słusznej" sprawie !

  Traktowanie ludzi jak upośledzonych idiotów, którym trzeba tłumaczyć co jest prawdą a co nie, zawsze prowadziło do wykorzystania pozycji MONOPOLISTY.
  Przerabialiśmy to przez ostatnie dwa lata, gdzie brutalnie cenzurowano wiadomości na temat COVID-19 i okazało się, że OFICJALNE wiadomości były kłamstwami, a rację mieli ci naukowcy i lekarze, których ośmieszano, pozbawiano stanowisk czy prawa do wykonywania zawodu.

  ...Dlatego ja "poproszę" o pełną informację, wnioski wyciągnę SAMODZIELNIE.
  • avatar
   PerfectDAY
   1
   Każdy chce pomóc jak tylko może pokonać psychopatę Putina. Nie widzę tutaj żadnego problemu. Powstrzymywanie rosyjskiej propagandy jest rzeczą absolutnie kluczową w tej wojnie i kto ma to robić jak nie kluczowe ogromne wyszukiwarki.
   • avatar
    bankaigoku
    -3
    No to tyle jeśli chodzi o tę wyszukiwarkę... A była taka fajna, bezstronna.
    Mam nadzieję, że jeszcze zmienią zdanie, bo naprawdę ma dobre algorytmy wyszukiwania.
    • avatar
     Konto usunięte
     -4
     RIP duckduckgo. Trzeba szukać czegoś nowego. Jakieś pomysły?
     • avatar
      MokryN
      -5
      Przestałem używać Duckduckgo.com. Wybieram wolność wypowiedzi.
      • avatar
       gromzjasnegonieba
       0
       Kilka dni temu labolatoria broni biologicznej na Ukrainie byly deziformacja a dzisiaj okazuje sie ze jest tam ich 26.
       Kto decydowac ma co jest dezinformacja ?