RTV

Lepsze niż DVB-T2. Niemcy już testują DVB-I

przeczytasz w 2 min.

Testy DVB-I weszły w kolejną fazę. Niemcy testują standard telewizyjny, który zapewnia dużo większą wygodę podczas oglądania TV niż DVB-T2 czy obecne usługi telewizji satelitarnej.

We wrześniu 2022 roku wystartował niemiecki pilotaż DVB-I. Rok później wchodzi on w drugą fazę, podczas której standard poddawany jest analizom, mającym wyłonić najlepszy model techniczno-organizacyjny dla dostarczania usługi. Chodzi między innymi o regionalizację, dzięki której wygoda będzie jeszcze większa. Ale o co tak naprawdę w ogóle chodzi?

Co to jest DVB-I? Nowy standard telewizji cyfrowej

DVB-I to nowy standard telewizyjny, którego zadaniem jest nie tyle poprawa jakości, co zwiększenie wygody użytkowników. To, co robi, to połączenie wszystkich pozostałych standardów: telewizji naziemnej (DVB-T/T2), satelitarnej (DVB-S/S2) i kablowej (DVB-C/C2), a do tego jeszcze serwisów internetowych.

Założenie jest takie, że na jednej liście będą mogły znajdować się kanały, których sygnał dostarczany jest różnymi drogami. Słowem: koniec z przełączaniem się pomiędzy dekoderami – wszystkie ulubione kanały znajdą się w jednym miejscu. Co więcej, na tę samą listę będą mogły trafić serwisy streamingowe.

DVB-I

Jak pisaliśmy pod koniec ubiegłego roku, „chodzi o to, byśmy jako użytkownicy mogli odnajdywać i oglądać treści telewizyjne i multimedialne, niezależnie od tego, w jaki sposób są transmitowane ani z jakiego urządzenia korzystamy w celu ich odbioru”. To kolejny ważny aspekt: DVB-I nie jest standardem ograniczonym do telewizorów – dostęp do tego samego interfejsu uzyskamy też choćby z poziomu urządzenia mobilnego. 

Niemcy testują DVB-I pełną parą

W sukces DVB-I wierzy wielu nadawców telewizyjnych, jak i producentów telewizorów. W rozwój standardu angażują się między innymi stacje RTL i ARD, firmy LG, Sony, TP-Vision (właściciel marki Philips TV) czy Vestel (produkujący urządzenia Toshiba, JVC i Hitachi), jak również Dolby – dostawca nowoczesnych technologii audio i wideo, takich jak Dolby Atmos czy Dolby Vision. 

Testy w Niemczech wykazały, że wdrożenie DVB-I jak najbardziej może się udać. Jednolita lista kanałów działa i otwiera drzwi do nowej ery telewizji. 

Czy są więc jakieś minusy?

Na dobrą sprawę DVB-I zdaje się mieć tylko jeden minus: korzystanie z tego standardu wymaga zmian sprzętowych. Słowem: konieczna będzie wymiana telewizorów, a dopiero co robiliśmy to przy okazji wprowadzenia standardu DVB-T2. Inna sprawa, że do naszego kraju rozwiązanie to nie dotrze pewnie zbyt szybko. 

Źródło: Wirtualnemedia.pl, inf. własna

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xmexme
  7
  Jestem za a nawet przeciw.
  • avatar
   baertus11
   4
   "korzystanie z tego standardu wymaga zmian sprzętowych" - to co? Wymiana telewizora co 2 lata? Gdzie tu ekologia?
   • avatar
    stanczyk
    3
    Bo chodzi o to żebyś drogi jeleniu, pardon kliencie nie miał TV 10 lat , a wymieniał po 4 latach. Oczywiście wszystko w trosce o Ciebie i o planetę (taka korporacyjna wersja ekologii)
    • avatar
     jozek23
     1
     To wszystko razem mam już teraz w tunerze Vu+ Ultimo4k .
     • avatar
      assistant
      0
      Tyle lat analogowa tv była i źle. Za kazda nowością idzie inwigilacja.
      • avatar
       Damian Szymański
       -1
       Yhym, " rozwiązanie to nie dotrze pewnie zbyt szybko"? Obstawiam, że dwa trzy lata i powiedzą wymień stary TV :) Gamonie z rządu, a zaraz potem powiedzą ej AV1 lub h266 jest genialny i potrzebny w telewizji naziemnej więc wdrożmy za 6-7 lat.
       • avatar
        Aquagen
        -1
        Czytając o przełączaniu pomiędzy dekodrrami, przyszedł mi do głowy pomysł z dziedziny monitorigu CCTV na domowe potrzeby.
        1. Większość osób używa dekodera telewizji kablowej lub satelitarnej i podłącza go przez HDMI, więc w telewizorze wolne jest wejście antenowe.
        2. Załóżmy, że mamy w domu kilka kamer monitoringu, które wysyłają do naszego serwera NVR strumienie już w formacie HEVC lub h.264.
        3. Czy znacie jakieś karty rozszerzeń, którą możnaby dołożyć do takiego serwera NVR, aby na wyjściu antenowym złożyć zebrane sygnały z kamer. Sygnały byłyby już zakodowane, więc karta składałaby obraz z każdej kamery jako osobny kanal.
        4. Tak stworzony sygnał byłby podawany na wejścia antenowe telewizorów w domu, na których mielibyśmy podgląd z monitoringu.

        Czy słyszeliście o takiej karcie rozszerzeń, która komponowałaby sygnał telewizyjny z kilku sygnałów zakodowanych już za pomocą h.264 bądź HEVC?
        • avatar
         FunkyKoval
         0
         Znowu komuś mało kasy i lobbuje za nowym wynalazkiem, "przy okazji" niejako wesprze się producentów TV no i uzależni masę innych usług od operatorów tego nowego ustrojstwa, bo niby jak to ma działać w końcu ?
         Pewnie jakiś centralny punkt będzie musiał być, przez który nastąpi integracja wszystkich usług i ktoś nad tym będzie chciał mieć "władzę".
         Podejrzewam, że ubiją przy tym nowym wynalazku kilka starszych technologii, do tego uzależnią wiele istniejacych, zwłaszcza internetowych usług czy technologii od operatorów nowego standardu. Jak jeszcze zwęszą okazję aby też "przy okazji" wprowadzić nowe opłaty to jedno mogę doradzić: wyłaczcie TV i wyjdźcie na dwór ...