SSD

Naukowcy alarmują: dyski SSD bardziej szkodliwe dla środowiska niż HDD

przeczytasz w 2 min.

Dyski SSD mają całą masę zalet nad dyskami HDD – są szybsze, bezgłośne, a do tego bardziej wytrzymałe. Okazuje się jednak, że takie nośniki są także bardziej szkodliwe dla środowiska… a przynajmniej tak wskazują badania naukowców.

Dyski SSD bardziej szkodliwe dla środowiska niż HDD

Swamit Tannu z Uniwersytetu Wisconsin-Madison i Prashant J Nair z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej opublikowali pracę naukową „The Dirty Secret of SSDs: Embodied Carbon”, w której wykazują, że nośniki SSD mają bardziej szkodliwy wpływ na środowisko niż dyski HDD. Całą pracę znajdziecie tutaj.

Naukowcy obliczyli ilość emisji dwutlenku węgla (CO2), który jest wytwarzany podczas produkcji (CAPEX) i eksploatacji (OPEX) dysków HDD i SSD. Wyniki są naprawdę zaskakujące.

Emisja CO2 przy produkcji i eksploatacji dysków HDD i SSD
Naukowcy przyjęli, że dyski będą użytkowane 20% w trybie aktywności i 80% w trybie bezczynności

Co prawda nośniki SSD generują dużo mniej zanieczyszczeń podczas eksploatacji, ale jest tego dużo więcej podczas produkcji (wszystko przez dużo większą liczbę układów scalonych – w nośniku półprzewodnikowym znajdziemy kontroler, kości pamięci NAND i ewentualnie pamięć DRAM).

Przez 5 lat użytkowania dysk HDD o pojemności 1 TB emituje 99,6 kg CO2, podczas gdy nośnik SSD o pojemności 1 TB już 184 kg CO2. Przy 10 latach eksploatacji różnica jest bardzo zbliżona  – odpowiednio 199 kg i 369,2 kg CO2 (przy czym przyjęto, że nośniki mają 5-letnią żywotność, więc konieczne jest ponownie wyprodukowanie sprzętu - drugi raz naliczono CAPEX).

Emisja CO2 - przy produkcji pamięci NAND w poszczególnych procesach litograficznych

Okazuje się, że problemem jest także postęp technologiczny przy produkcji układów pamięci. Wszystko przez to, że nowsze technologie litograficzne zużywają więcej energii elektrycznej, co także przyczynia się do większej emisji CO2.

Kontrowersje wokół badania

Praca naukowa dotyczy wpływu produkcji i eksploatacji dysków HDD i SSD na środowisko. Pomija ona jednak korzyści płynące z użytkowania nośników SSD – chodzi o dużo lepszą wydajność (a zwłaszcza dużo szybszy czas dostępu do danych). Warto tutaj zauważyć, że wyższa wydajność i większe upakowanie danych przekłada się na mniej rozbudowane centra danych, co ma istotny wpływ na zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną.

Nie należy również zapominać o nowych, coraz bardziej zaawansowanych technologiach produkcji dysków HDD. Można podejrzewać, że w ich przypadku ilość emitowanych zanieczyszczeń też będzie wzrastać.

Źródło: ComputerBase, The Dirty Secret of SSDs: Embodied Carbon

Komentarze

61
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PawelQ
  16
  Co prawda ... ... generują dużo mniej zanieczyszczeń podczas eksploatacji, ale jest tego dużo więcej podczas produkcji"
  Oj, biedne samochody elektryczne i ich akumulatory..
  • avatar
   BombaX
   13
   Jest mi z tego powodu....wszystko jedno i mam to w d
   Info dla kumatych: Kupować bo będzie podwyżka lub/i zmniejszenie ilości ssd na rynku.
   • avatar
    Tu_Szczecin
    8
    Czyli SSD jest per saldo tak samo szkodliwe jak HDD a zalet użytkowych ma trochę więcej. Ekobełkot i tyle a Zielonych należy zdelegalizować na całym świecie.
    • avatar
     PSUja72
     7
     Czy naprawdę wyprodukowanie pamięci, kontrolera, obudowy (plastikowej bądź aluminiowej) wytwarza więcej CO2 niż HDD który jest zasadniczo wielkim i ciężkim urządzeniem składającym się w 90% z różnych metali?
     Pierwszy lepszy hdd saegate który wpadł mi w ręce składa się z glinu, stali, miedzi, niklu, neodymu i innych dodatków stopowych. Oczywiście też zawiera płytkę z kontrolerem...
     Chyba że o czymś nie wiem i to producenci półprzewodników są największymi producentami CO2 na ziemi :(
     • avatar
      bomber2
      7
      No masakra... Od jakiegoś czasu ssd tanieją na tyle że można je powoli zamiast twardzieli stosować a tu wyskakują z takim tekstem.. będzie można podnieść ceny dodając jakiś nieistniejący ficzer co zrobi je bardziej eko. Kasa musi się zgadzać.
      • avatar
       Krzysiak_PL_GDA
       5
       Coś jak z nowoczesnymi żarówkami! Może stare więcej prądu żarły, ale ich produkcja i recykling był znacznie prostszy i mniej szkodliwy dla środowiska!
       • avatar
        Chiny_X
        5
        Ciekawe, dlaczego ci wszyscy naukowcy nie piszą o tym, że wymuszanie wymiany sprzętu co rok, dwa zatruwa środowisko. Czemu nie piszą o tym, że ubrania, które teraz kupujemy, po kilku praniach nadają się do wyrzucenia, a przemysł tekstylny jest w ścisłej czołówce pod względem zatruwania środowiska.
        • avatar
         Dzentel
         5
         "Przez 5 lat użytkowania dysk HDD o pojemności 1 TB emituje 99,6 kg CO2, podczas gdy nośnik SSD o pojemności 1 TB już 184 kg CO2. Przy 10 latach eksploatacji różnica jest nieco mniejsza, ale nadal ze wskazaniem na nośnik półprzewodnikowy – odpowiednio 199 kg i 369,2 kg CO2."

         Po 1. wartości dla 10 lat są pomnożonymi *2 wartościami dla lat 5
         Po 2. total dla 5 lat to suma opex i copex, i analgocznie dla lat 10
         Konkulzja w kontekście przytoczonego wniosku: autor chyba liczyć nie potrafi i wyciąga nielogiczne wnioski, przy 10 latach różnica wynosi dokładnie *2 dla 5lat.

         I ostatnia uwaga: jeżeli capex to wyprodukowanie dysku, to przy użytkowaniu go przez 10 lat został wyprodukowany w między czasie drugi razy? bo w tabeli wartość wzrosła dwukrotnie vs 5lat. Nie został. jestem przekonany, że wyprodukowanie dysku czy pracuje on 5 czy 10 lat kosztowało dokładnie tyle samo. Co zatem zostało zaliczone do capital expenditures?

         Do autora:
         zanim zaczniesz marnować CO2 dla bzdur które wypisujesz, zapoznaj się dokładnie z dokumentami źródłowymi i nie powielaj błędnie przytoczonych założeń i jeszcze bardziej błędnych wniosków.
         • avatar
          KENJI512
          4
          "Co prawda nośniki SSD generują dużo mniej zanieczyszczeń podczas eksploatacji, ale jest tego dużo więcej podczas produkcji"

          Typowa ekologia XXI wieku we wszystkim xD
          Samochody elektryczne, torby papierowe, słomki papierowe, i inne, marketingowe rzeczy, dzięki którym klient czuje, że jest ekologiczny poprzez przerzucenie powstawiania "nieekologiczności" gdzie indziej, poza wzrok konsumenta.
          • avatar
           mrocznysedes
           3
           Nie pozostaje nam nic innego jak wrócić do życia w napotkanych jaskiniach, używania narzędzi z kamienia ciosanego itd. To będzie generować znacznie mniej zanieczyszczeń. ;-)
           • avatar
            wolak
            3
            Z skąd założenie że energia do pracy SDD lub HDD pochodzi ze źródeł kopalnych?? a może z OZE i nie emituje nic CO2.
            Szukanie Newsa w" a co by było gdyby"
            • avatar
             kropak
             2
             Najbardziej eko komputerem jest liczydło :D
             • avatar
              Sander Cohen
              2
              Jesli mialo mnie to zniechęcić do SSD to się nie udalo. Lobby ekologiczne niech idzie zarabiac gdzie indziej.
              • avatar
               kkastr
               2
               Naukowcy którzy tytułują pracę jak brukowiec zajmujący się teoriami spiskowymi - "dirty secret" - nie zasłużyli na to by ich nazywać naukowcami. Poza tym ta cała analiza CO2 jest na poziomie liczenia kalorii w batoniku. Zero refleksji, zero szerszych horyzontów. CO2 jest złe i tyle. W dziedzinie ekologii to naukowcy już chyba całkiem wyginęli.
               • avatar
                pawluto
                2
                Dziś nic głupszego już nie przeczytacie...
                • avatar
                 michael85
                 2
                 Mierzenie szkodliwości produktów na podstawie emisji CO2 brzmi jak żart dla idiotów. Są o wiele gorsze związki.
                 • avatar
                  marcin1ja1
                  2
                  A może warto wziąć pod uwagę, że wykonanie pewnych operacji zapisu i odczytu na dysku SSD może być nawet parę razy szybsze niż na zwykłym HDD. Czyli cały sprzęt łącznie z monitorem może działać krócej. Jak się podejdzie do tematu porządnie po inżyniersku to te wszystkie tabelki można sobie w rzyć włożyć. Szkoda, że na temat technologii najwięcej do powiedzenia mają marketingowcy i ekolodzy a nikt nie spyta się o zdanie inżyniera.
                  Na szczęście ostatni akapit artykuły pokazuje, że reszta treści to bajki dla płaskoziemców.
                  • avatar
                   xxx.514
                   1
                   Ale jakoś nikt nie chce zwrócić uwagi na techniki otrzymywania energii. Zamiast tego cała banda idiotów próbuje blokować takie projekty jak LHC w CERNie czy ITER we Francji, które właśnie próbują rozwiązywać takie problemy. Ten galopujący konsumpcjonizm i niecierpliwość tak naprawdę zniszczą cały ekosystem planetarny.
                   • avatar
                    wolak
                    1
                    To zwykły Klip Bajt żerujący na ludzkich emocjach z tym związanych
                    • avatar
                     Kondar
                     1
                     A ostatnie pożary lasów w Europie i USA zaniczyszczaja atmosferę bardziej niż wszystkie ssd przez następne 50 lat...
                     • avatar
                      Marti99
                      1
                      Pierdu pierdu...
                      • avatar
                       Trakotitek
                       1
                       Greta lubi to!
                       • avatar
                        PerfectDAY
                        1
                        Nie chcę się czepiać i może się mylę, ale dzienna ilość CO2 jaką generuje dysk jest tak niewielka, że wystarczy kilka roślin by to całe wygenerowane CO2 przerobiły. Inna sprawa z fabrykami i samochodami, ale niestety jest to zło konieczne i nie da się z nich zrezygnować. Jakoś nie wyobrażam sobie, żeby ktoś w XXI wieku dyliżansem do pracy zasuwał.
                        • avatar
                         sobik243
                         1
                         A może żywotnością urządzeń by się zajęli? Kiedyś sprzęt elektroniczny działał kilkanaście jak nie dziesiąt lat teraz 2-3 lata i pada. Elektrośmieci nas zalewają
                         • avatar
                          kkastr
                          1
                          Dokumenty dostępne w serwisie arxiv.org to NIE SĄ publikacje naukowe! To tylko dokumenty zamieszczenie w internecie. Bez recenzji, bez redakcji. Każdy może tam zamieścić co chce.
                          • avatar
                           grudzio
                           0
                           Gdyby jeszcze ta wielka bujda o tym jak, CO2 wpływa na ocieplenie klimatu, była prawdą to może bym się przejął.
                           • avatar
                            _Ciekawski_
                            0
                            "Przez 5 lat użytkowania dysk HDD o pojemności 1 TB emituje 99,6 kg CO2, podczas gdy nośnik SSD o pojemności 1 TB już 184 kg CO2. Przy 10 latach eksploatacji różnica jest nieco mniejsza, ale nadal ze wskazaniem na nośnik półprzewodnikowy – odpowiednio 199 kg i 369,2 kg CO2."
                            Ktoś tutaj ma chyba problemy z matematyką? XD
                            5 lat: 184 / 99,6 = ~1,8474 (tyle razy więcej CO2 wyprodukował SSD)
                            10 lat: 369,2 / 199 = ~1,8553 (tyle razy więcej CO2 wyprodukował SSD)
                            Rożnica jest pomijalna i prawdopodobnie wynika z przybliżenia/zaokrąglenia podanych liczb, ale jak już to się zwiększyła, a nie zmniejszyła w ujęciu procentowym.
                            W kg oczywiście wzrosła i to bardzo mocno, bo ponad 2 krotnie (~2,0166) z 84,4 kg do 170.2 kg.
                            • avatar
                             sobik243
                             -1
                             Zasrany ekologizm. Pewnie skończy się ograniczeniami w produkcji lub podatkiem do walki z globalnym ociepleniem :( Ciekawe czy neandertalczycy płacili podatek (kawałek mięsa na neandertala - urzędasa - nieroba) by walczyć z globalnym ochłodzeniem? A może to tylko nasz wynalazek i debilizm lewackich środowisk, które to propagują i wierzą, że człowiek ma aż taki wpływ na planetę. PLASTIK ZBIERAĆ I RECYKLINGOWAĆ a nie okradać i ograniczać ludzi pod pozorem walki z wiatrakami.
                             • avatar
                              Silver
                              -2
                              Dajcie spokój już z tym CO2. Ten gaz jest potrzebny ogółem, a że jest go dużo emitowany do środowiska nie można winić za całe zło. Jakoś o HAARP i podgrzewaniu atmosfery nikt głośno nie trąbi. Przypadek Odry to już w ogóle nie wspomnę...
                              Swoją drogą - tak trąbią na CO2, że amosfera to i tamto - jasne. Ale według wyliczeń tych samych "naukofcuf" to ocieplenie miało nastąpić do któregoś tam roku a już część Europy płonie mimo, że więcej jest konwencjonalnych źródeł energii, więcej elektryków i mniej jeżdżących "trucicieli". To jak to jest w takim razie? Chyba potwierdzenie, że źródło problemu jest gdzie indziej niż w samym gazie? Swoją drogą eruopcja wulkanu wielokrotnie więcej gazów w tym siarkowych wydala do atmosfery - nikt nie pisze o tym artykułu.

                              Szkoda, że nie uwzględnili w tych badaniach faktu ile trwa rozruch komputera na takim HDD a ile na SSD. bo jednak tych kilka minut na ON/OFF urządzenia to są kolejne waty. Nie mniej zgodzę się, że HDD nie powinien wymierać, bo jako miejsce na dane nadal będzie to ogólnie bezpieczniejsza opcja z perspektywy czasu. Natomiast dyski to tylko kropla, bo elektronika wszelaka jest wszędzie. Lepiej jakby odnieśli się to tego ile pierdół produkuje ludzkość i marnuje w ten sposób cenne zasoby a z recyklingu d..a blada. Tam niech lepiej przetrzepią, że jest źle.
                              • avatar
                               greglion
                               0
                               Wy już nie macie co pisać, to jest coś obrzydliwego
                               • avatar
                                silvver
                                0
                                Zaraz ktoś porówna, że telewizory CRT mają mniejszy ślad węglowy niż OLED :>
                                A sama praca średnia, zakłada sobie średnią emisję w USA 0.7Kg/KWh z 2019 r. zarówno do produkcji i eksploatacji dysków
                                (czyli 700g/KWh, a dla porównania węgiel (też zależy jaki) to około 820g/KWh, gaz 490g/KWh, PV 41g/KWh, atom 12g/KWh).
                                Więc koleś zakłada bardzo dużą emisję, zero porównań jakby to wyglądało np. przy eksploatacji domu/firmy z PV czy z wysokim udziałem atomu.
                                Nawet u nas w kraju przybyło w ostatnich latach masy instalacji PV.
                                Nie ma żadnego porównania jak z produkcją tych dysków w krajach azjatyckich i transportu/dystrybucji. Nie napisał też wprost, że to jest from cradle to grave tylko "Typically, the LCA models carbon emissions from the cradle to the grave"