Podzespoły

Intel zwija interes – to już koniec nośników Optane

przeczytasz w 2 min.

Pamięci Intel Optane miały być technologią, która zrewolucjonizuje rynek komputerów i serwerów. Niestety tak się nie stało. Producent zdecydował o zamknięciu działu pamięci Intel Optane.

Miała być rewolucja...

Pamiętacie jak to było? W 2015 roku firmy Intel i Micron zaprezentowały przełomową pamięć 3D XPoint, która miała być największą rewolucją na rynku pamięci od czasu wprowadzenia układów NAND – zapowiadano, że technologia zrewolucjonizuje urządzenia i usługi korzystające z szybkiego dostępu do dużych zestawów danych.

3D XPoint

W praktyce wyglądało to obiecująco. Pamięć 3D XPoint miała stanowić nową klasę pamięci nieulotnej, mającą łączyć bardzo dobrą wydajność pamięci DRAM i niski koszt pamięci NAND. Dodatkowym atutem miały być znacznie zmniejszone opóźnienia, pozwalając na przechowywanie znacznie większej liczby danych blisko procesora, oferując dostęp do nich z prędkościami niemożliwymi do uzyskania w dotychczasowych pamięciach nieulotnych.

Niedługo później doczekaliśmy się gotowych produktów. Pamięć typu 3D XPoint znalazła zastosowanie w nośnikach Intel Optane – początkowo producent oferował je na rynku konsumenckim (jako dodatkowy nośnik Optane Memory wspomagający działanie dysku HDD), ale ostatecznie sprzęt znalazł zastosowanie w rozwiązaniach serwerowych jako pamięć trwała DCPMM czy nośniki SSD. 

Pamięci 3D Xpoint niewypałem - Intel zwija interes

Okazało się, że technologia nie jest aż taką rewolucją, jak to zapowiadano i biznes zaczął się sypać. W zeszłym roku firma Micron postanowiła wycofać się z interesu i sprzedała fabrykę pamięci 3D XPoint firmie Texas Instruments. W takiej sytuacji Intel pozostał bez fabryki nośników 3D XPoint.

Na ostatniej konferencji z wynikami finansowymi producenta dowiedzieliśmy się, że Intel całkowicie kończy z nośnikami Optane – dotyczy to pamięci Optane DCPMM, Optane SSD i Optane Memory.

Powodem decyzji jest przejście branży na otwarty standard CXL (Compute Express Link), przez co rozwój nośników Optane okazał się nieopłacalny. Rzecznik firmy Intel w oświadczeniu dla serwisu Tom’s Hardware napisał:

Kontynuujemy racjonalizację naszego portfolio w celu wsparcia naszej strategii IDM 2.0. Obejmuje to ocenę zbywalnych biznesów, która albo nie są wystarczająco rentowne, albo nie są zgodne z naszymi celami strategicznymi. Po dokładnym rozważeniu, Intel planuje zaprzestać rozwoju produktów w ramach swojej technologii Optane. Zależy nam na wspieraniu klientów korzystających z technologii Optane w okresie przejściowym.

W oświadczeniu finansowym ujawniono, że zamknięcie biznesu będzie kosztować Intela 559 milionów dolarów.

Źródło: Tom’s Hardware

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xmexme
  20
  Intel próbował stworzyć nowy monopol, nie udało się.
  • avatar
   KENJI512
   13
   Byłaby rewolucja...

   ...gdyby nie ceny z kosmosu.
   • avatar
    kadoo
    11
    Pakowali to coś do laptopów razem z dużym dyskiem HDD. System widział ten "zestaw" nawet jako SSD a wydajność była żałosna w porównaniu ze zwykłym SSD.
    A że dyski potaniały to i dobrze, że zdechło
    • avatar
     Kapitan Nocz
     9
     hehe no to może niedługo taki artykuł o kartach graficznych Intela :D?
     Co do Optane to szkoda, choć nie wiem co to ten standard CXL, bo jak zwykle artykuły benchmarku są jak ambitne filmy, zawsze pozostawiają otwarte pole do przemyśleń. Może CXL będzie nowym, lepszym Optane? Tylko już nie na własnosć Intela i z szansą na spopularyzowanie?
     • avatar
      kitamo
      3
      Optane całkiem fajnie sie sprawdzał z HDD bo ładnie go cachował i na takim domowym serwerku było widac roznice w dzialaniu.
      30zl koszt 16gb to nie dramat a mozna tym wpomoc 4TB HDD i calkiem spoko to smiga.
      • avatar
       zack24
       3
       Za tę kasę to nie miało racji bytu. Na siłę standard, który miał wspomagać w sumie jedynie cepy niebieskich... Domowi użytkownicy ponadto bali się wariacji wraz z modą na nowe podstawki i temu podobne.
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Optane to zwykły SSD tylko na początku to były drogie nośniki więc miały niską pojemność i pracowały w trybie cachowania zwykłego HDD.
        • avatar
         -SnR3-
         0
         Z intelem jest zawsze tak samo. Probuja ludzia sprzedac "rewolucje" ktora Nia nie jest I jeszcze dodatkowo chca za to bog Wie Ile.
         • avatar
          Marucins
          -1
          Buhahaha, ktoś się dziwi?
          Niebieską zaraża chciała ukraść kolejny kawałek tortu...