SSD

Zaprezentowano SSD przyszłości – te transfery robią wrażenie

przeczytasz w 2 min.

Przed nami premiera superszybkich dysków SSD pod PCI-Express 5.0. Jaką wydajność zaoferują nowe konstrukcje?

Dyski SSD NVMe powoli wypierają standardowe modele SSD SATA - większość dostępnych modeli korzysta z interfejsu PCI-Express 3.0, jednak coraz większą popularnością cieszą się szybkie nośniki pod PCI-Express 4.0. To jednak nie koniec! Producenci przygotowują jeszcze lepsze konstrukcje i niedługo na rynku powinny pojawić się modele pod PCI-Express 5.0.

Phison E26 - platforma testowa dysku SSD PCIe 5.0
Testowany dysk został zamontowany na specjalnej karcie rozszerzeń pod PCI-Express 5.0. Co ważne nośnik, nie został wyposażony w żadne dodatkowe chłodzenie

Zaprezentowano superszybki dysk SSD pod PCI-Express 5.0

Firma Phison zademonstrowała prototypowy dysk SSD, który wykorzystuje kontroler Phison PS5026-E26 oraz kości pamięci 3D TLC NAND. Nośnik komunikuje się z komputerem za pomocą interfejsu PCI-Express 5.0 x4 i został zaprezentowany na platformie AMD X670 z procesorem AMD Ryzen 7000 (Zen 4).

Na jaką wydajność możemy liczyć?

W teście CrystalDiskMark 7 dysk osiąga transfery sekwencyjne na poziomie 12 500 MB/s przy odczycie i 10 000 MB/s przy zapisie. Wyniki są więc wyraźnie lepsze względem nośników pod PCI-Express 4.0 (te osiągają transfery na poziomie 7000/6000 MB/s).

Warto jednak zauważyć, że transfery losowe są już wyraźnie słabsze i nie robią takiego wrażenia. Przykładowo transfery losowe Q1T1 wunoszą odpowiednio 63 MB/s i 341 MB/s, czyli są porównywalne do obecnych nośników PCIe 4.0.

Phison E26 - wydajność dysku SSD PCIe 5.0

Dyski SSD pod PCI-Express powinny zadebiutować jeszcze w tym roku. Problemem (na początku) może być kompatybilność, bo nośniki pod PCIe 5.0 będą zgodne tylko z najnowszymi platformami z procesorami Intel Core 12. generacji (tylko niektóre płyty oferują złącze M.2 PCIe 5.0) i AMD Ryzen 7000 (będą działać one też na starszych konfiguracjach, ale ich wydajność zostanie ograniczona do przepustowości interfejsu PCIe 4.0 lub PCIe 3.0). Z biegiem czasu tego typu nośniki powinny jednak być coraz popularniejsze.

Źródło: Phison

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  brettsinclairdannywilde
  13
  Transfery obecnych dysków wydają mi się w zupełnie wystarczające do większości zastosowań, już wolałbym żeby ewolucja dysków SSD szła w kierunku pojemności czy niezawodności, a już na pewno w kierunku utrzymania w miarę wysokiego transferu w dłuższym okresie czasu pod obciążeniem.
  • avatar
   Witalis
   2
   Ciekawe do ilu spadnie transfer na PCIe 4.0?

   Obecnie mój dysk systemowy ADATA 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe GAMMIX S70 Blade ma osiągi 7350/6500 MB/s
   • avatar
    kokosnh
    1
    PCIe 5.0 w SSD by było fajne, gdyby producenci ograniczyli się do 2 linii, tak aby można było 2 razy więcej SSD zamontować na płycie głównej (transfery 8 GB/s są w obecnej generacji sprzętu zupełnie wystarczające).

    NAND obecnie i tak jest wąskim gardłem.
    • avatar
     Adrianwo
     1
     Testowano na dziesiątce. A szansa że nowe Ryzeny pójdą tylko pod jedenastką jest bardzo duża.
     • avatar
      Batyra
      0
      I super! Ale się szykuje skok, nowe grafiki, nowe procki, dyski i płyty - wszystko pod koniec roku… Mikołaju. Szykuj portfel!
      • avatar
       Konto usunięte
       -1
       i wychodzi cała prawda o dyskach SSD bazujących na Flash. dysku SSD się nie defragmentuje, bo się szybko zużyje. to jest nadal ogromny problem dysków SSD, gdzie typowe konstrukcje na TLC mają tak ustawione TBW (czyli ilość zapisu który nam kończy gwarancję przed czasem), że jest to typowo 600 krotność pojemności. czasami jest to 800 krotność. dla dysków profesjonalnych więcej, ale też są one znacznie droższe.

       takie dyski miały być nieczułe na problem znany z HDD, że jak mamy fragmentację, to machanie głowicami znacznie spowalnia transfery. Tutaj jak widać protokół jest tak ustawiony, że i tak preferuje transfer linearny, bo zmiana adresu strasznie ten transfer degraduje.

       Dodatkowy problem, producenci za wszelką cenę nie chcą nam dać alternatywnych firmware do swoich SSD, aby dysk TLC czy nawet QLC mógł w całości robić jako MLC albo SLC do wyboru, oczywiście z utratą fabrycznej pojemności. Kupiłbym taki, gdyż w tych trybach znacznie się zwiększa trwałość dysku, bo komórka wytrzymuje więcej zapisów. poza tym zapisy są znacznie szybsze, bo wystarczy 1 strzał a nie 2 czy 3 aby komórkę naładować do wymaganego ładunku. tak to po prostu działa.

       jak widać rozjazd pomiędzy wydajnością losową i linearną jest ogromny. nie tak to miało być. przy tej okazji przypomnę o tym co zrobił Intel, i niestety odstawiał jakieś dziwactwa. Intel ma wspaniałą technologię Optane, i ..... zamiast to rozwijać, robić małe kostki z wysokim uzyskiem z produkcji, zaczął robić ogromne placki gdzie jest dużo odpadów, przez to te placki są drogie. w końcu Micron powiedział dość, i firmy się rozstały. A teraz Intel nawet w najnowszych CPU, składa procka z osobnych kostek, wreszcie to zrozumieli. i taki Intel nadal mógłby robić Optane, ale ..... oni nie chcą tego robić, a ta pamięć jest bardzo szybka, i bardzo trwała, wydajność w trybie losowym jest pomijalnie mniejsza do trybu losowego.

       Flash SSD na pcie v5 to taka niestety kula u nogi.
       • avatar
        .NiemenCrystal.
        -7
        Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam
        niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)