Oprogramowanie

Chińska sztuczna inteligencja zobaczyła świat. Oto czwarta wersja Ernie

przeczytasz w 2 min.

Baidu zaprezentowało Ernie 4.0. Nowa wersja chińskiego modelu sztucznej inteligencji przyspieszyła w wyścigu z GPT-4 i Bardem.

Ernie Bot to model sztucznej inteligencji, którym chińskie Baidu pochwaliło się światu w marcu. Wtedy nie wzbudził wielkiej sensacji, nie dorównując możliwościom modelom Open AI oraz Google. Wydaje się jednak, że najnowsza wersja nadrobiła zaległości. 

Ernie 4.0 porównywalny z GPT-4

Podczas konferencji Baidu World w Pekinie, dyrektor generalny, Robin Li, zademonstrował Ernie 4.0. Poinformował przy tym, że najnowsza wersja chińskiego modelu AI ma imponujące możliwości. 

Nie ustępuje pod żadnym względem GPT-4

– stwierdził Li 

Jest w stanie zrozumieć złożone pytania oraz instrukcje oraz stosować je do generowania odpowiedzi. Poziom reprezentowanego przez Erniego rozumowania i pamięci jest na tyle wysoki, że jest on zdolny do tworzenia nowych treści

Podczas demonstracji Ernie 4.0 nie zawiódł. Poproszony o wygenerowanie materiałów reklamowych stworzył między innymi plakat oraz film. Sprawdził się też w roli pisarza. Sporządzona przez niego powieść o sztukach uwzględniała postacie o różnych osobowościach. 

Dostępność Ernie 4.0

Podobne możliwości ma obecnie model GPT-4, ale Ernie 4.0 nie jest jeszcze dostępny publicznie. O tym co potrafi przekonać się mogę tylko nieliczni, wskazani przez chińskiego dostawcę testerzy. Jak to jest z nim naprawdę trudno więc ustalić.

Plany na przyszłość Ernie’ego są jednak obiecujące. Baidu to chiński odpowiednik Google, a Ernie ma szanse stać się fukcją wszystkiego do czego chiński gigant technologiczny przykłada rękę. Poczas prezentacji Li wspominał jak zmieni on wyszukiwarkę Baidu.  Dzięki sztucznej inteligencji przestanie ona udostępniać listy wyników i linków tylko jednoznaczną odpowiedź na zapytanie.

Ernie’ego czwartej generacji można będzie się też spodziewać w mapach, usługach chmurowych oraz analityce biznesowej Baidu. Harmonogramu w jakim sztuczna inteligencja będzie implementowana jednak nie wskazano.  

Źródła: Associated Press, serwis X

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Qazzy
  6
  "Dzięki sztucznej inteligencji przestanie ona udostępniać listy wyników i linków tylko jednoznaczną odpowiedź na zapytanie."
  Zgodną z linią partii oczywiście.
  • avatar
   Yamaraj6
   6
   Jakby działała tak jak chat GPT 4 albo lepiej, to by była dostępna w subskrypcji jak chat GPT 4. Kto robi genialny, działający produkt i go nie udostępnia? Przecież to jest bez sensu, jak zostanie to udostępnione to zobaczymy czy taka genialna ta chińska sztuczna inteligencja.
   • avatar
    Dexterr
    2
    Czyli maja niby super AI ale nikomu jej nie pokażą...pewnie świat nie jest jeszcze gotowy na chińskie AI z chińczykiem w środku :)
    • avatar
     vacotivus
     1
     AI jest tak dobre, jak ci, co je trenują. Raczej możemy się spodziewać, kto będzie tam trenował, i jak to się skończy.
     • avatar
      SQNISGOOD
      0
      Po wielu miesiącach pracy z Chińczykami rodzi się pytanie? Komu to ukradli bo niestety ten naród nie jest w stanie cokolwiek stworzyć, dawno nie widziałem tak nieudolnego narodu.

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login