Karty graficzne

Koniec kart graficznych EVGA. Producent nie wytrzymał z Nvidią

przeczytasz w 2 min.

Koniec pewnej epoki. Firma EVGA zdecydowała o wycofaniu się z rynku kart graficznych i już nie będzie oferować modeli GeForce RTX 4000. Powodem miały być kiepskie relacje z Nvidią.

Firma EVGA to legenda na rynku kart graficznych – producent oferował wyłącznie modele Nvidia GeForce i dla wielu była to jedna z czołowych marek kart graficznych do grania. Nasi czytelnicy mogą ją kojarzyć z autorskich, ulepszonych modeli FTW czy overclockerskich modeli KINGPIN (projektowanych we współpracy z overclockerem Vince „Kingpin” Lucido). W ofercie producenta dostępne były też płyty główne i zasilacze, jednak stanowiły one tylko dodatkową ofertę.

Niestety, producent podjął decyzję o wycofaniu się z rynku kart graficznych. Andrew Han, szef firmy EVGA opublikował następujące oświadczenie (za Gamers Nexus):

"EVGA zakończyła współpracę z firmą NVIDIA. EVGA nie będzie już produkować kart graficznych żadnego typu, jako przyczynę podając zerwanie stosunków z firmą NVIDIA (oprócz innych powodów, które miały minimalny wpływ na decyzję). EVGA nie będzie budować relacji z AMD czy Intelem, a w najbliższym czasie planuje zmniejszyć swoje działania w związku z wycofaniem się z rynku kart graficznych."

EVGA GeForce RTX 3090 Ti Kingpin
EVGA GeForce RTX 3090 Ti Kingpin - jedna z ostatnich kart graficznych producenta

Producent planuje wyprzedać karty graficzne GeForce RTX 3000. Nie zobaczymy jednak nowszych konstrukcji - co prawda przygotował on testową partię modelu GeForce RTX 4090 FTW, ale nie trafi one do masowej produkcji. EVGA planuje całkowicie wycofać się z rynku kart graficznych. Gwarancja na wcześniejsze modele nadal będzie obowiązywać.

"Klienci nadal będą objęci gwarancją EVGA, ale EVGA nie będzie już produkować kart graficznych RTX ani innych kart wideo. Firma przygotowała około 20 próbek kart EVGA GeForce RTX 4090 FTW3, ale nie będzie wprowadzać ich do masowej produkcji i zakończyła wszystkie aktywne produkty dotyczące kart - w tym karty Kingpin." - dodaje Andrew Han.

Nvidia opublikowała krótkie oświadczenie w tej sprawie:

"Od lat współpracujemy z EVGA i nadal będziemy wspierać ich w naszej obecnej generacji produktów. Życzymy Andrew i naszym przyjaciołom z EVGA wszystkiego najlepszego."

Źródło: Gamers’s Nexus, Twitter @ tae kim

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  awesome1337
  13
  Wow
  Z jednej strony się nie dziwię, raporty o kiepskim traktowaniu partnerów przez nvidie pojawiały się od lat
  Z drugiej evga to największy partner nvidi w stanach
  O ile w Europie są mniej znani to za oceanem sprzedają więcej karty niż taki asus czy msi
  • avatar
   dragzor
   5
   Mam używkę1080Ti i zasilacz od nich. Trochę smutno bo wydaje mi się że zrobili kawał dobrej roboty. Mają super support, dlatego na ich kartę padł wybór. 40x0 pewnie też bym od nich brał ale cóż. GL EVGA.
   • avatar
    wid3l3c
    3
    Heh a w szafie wciąż mam 8800 GTX od EVGA... GG
    • avatar
     BariGT
     2
     No szkoda. Jeden z lepszych producentów.
     • avatar
      KENJI512
      2
      Oj szkoda :/

      Pewnie kazali im produkować karty pod ladą dla górników, a oni chcieli dla overclockerów i gamerów...

      Chociaż te 20 próbek inżynierskich po takim newsie też może być niezłą inwestycją - dla kolekcjonerów.
      • avatar
       furukawa1982
       1
       EVGA GTX 780, chodzi do dziś
       Szkoda że znikają
       • avatar
        Silver
        1
        Mam wrażenie, że w przypadku RTX 3000 to cenowo przegrywali z azjatyckimi konstrukcjami dlatego sprzedaż nie szła. Polityka to jedno, ale jeśli nie ma klienta to łatwiej na to zwalić. Mogli pójść graczom na rękę i nie windować cen jak pozostali wówczas mieliby rekordy sprzedaży. Sam fakt, ze nie ma żadnych kart od nich w promocji a z uwagi na dobrą gwarancję bym wziął.
        • avatar
         Batyra
         -19
         EVGA? A komu to potrzebne? A dlaczego? A na co?
         • avatar
          Joint21
          0
          szkoda ale fakt faktem w Polsce było słabo z dostępnością kart tego producenta ,a jak już się coś znalazło to cenowo trochę wyżej było od konkurencji.