• benchmark.pl
 • newsy
 • Smartfony nie zabezpieczają odpowiednio danych swoich użytkowników

Smartfony nie zabezpieczają odpowiednio danych swoich użytkowników

przeczytasz w 1 min.

Uważaj na swoje dane

Smartfon zabezpieczanie danych użytkowników

Z szacunków producentów sprzętu mobilnego wynika, że dziennie na świecie ginie dwanaście tysięcy laptopów oraz siedemset tysięcy telefonów. Biorąc pod uwagę, że smartfony nie zabezpieczają odpowiednio danych swoich użytkowników widzimy, że jest to bardzo poważny problem. Trzeba bowiem liczyć się nie tylko z utratą sprzętu, ale przede wszystkim ważnych danych znajdujących się dyskach i kartach pamięci.

Aby uniknąć tego typu sytuacji, smartfony wyposażone w Windows Phone 8 korzystają z funkcji szyfrowania za pomocą narzędzia BitLocker. Zabezpieczone w ten sposób informacje mogą zostać odczytane wyłącznie po wpisaniu prawidłowego kodu, dlatego w przypadku kradzieży telefonu nasze dane powinny zostać skutecznie ochronione.

Problem polega na tym, że aktywacja tej funkcji odbywa się przez konto Exchange ActiveSync. Dla użytkowników dużych sieci firmowych aktywacja ta nie jest uciążliwa, ale dla pozostałych opcja ta nie jest dostępna i stanowi duży problem związany z bezpieczeństwem ich danych.

"Problem ochrony informacji zaczyna być poważną kwestią również dla producentów telefonów. Dane na nich przechowywane mogą stać się przedmiotem ataku ze strony złośliwego oprogramowania oraz osób niepożądanych. Podstawowe oprogramowanie wbudowane w system operacyjny nie zawsze uchroni nas od takich zagrożeń. Dlatego firmy produkujące programy antywirusowe coraz częściej tworzą wersje swoich produktów dostępne również na telefony oraz urządzenia mobilne."

"Osoby korzystające z nowoczesnych smartfonów zazwyczaj przekonane są, że ich hasła oraz wszystkie przechowywane dane są dostatecznie chronione przez standardowe aplikacje. Jednak duża ilość potencjalnych zagrożeń oraz dostępnych form ataku płynących z sieci często zdecydowanie przewyższa możliwości podstawowego oprogramowania." – Tomasz Kuźniar, Dyrektor IT w firmie FileMedic

Problem bezpieczeństwa danych zaczyna w coraz większym stopniu dotyczyć rynku smartfonów. Nowoczesne urządzenia wyposażone w obszerną, wbudowaną pamięć stają się nośnikiem istotnych prywatnych danych. Informacje zawarte na dyskach często wielokrotnie przekraczają wartość telefonu oraz komputera, a ich utrata powoduje poważne konsekwencje dla właścicieli.

Źródło: lifehacker, inf. prasowa

Nominacje w Plebiscycie Produkt Roku 2012

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  11
  "Aby uniknąć tego typu sytuacji, smartfony wyposażone w Windows Phone 8 korzystają z funkcji szyfrowania za pomocą narzędzia BitLocker."

  Co to jest ? Reklama Windowsa Phone 8 ?
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Z punktu widzenia bezpieczeństwa np. wewnętrzna pamięć jest bezpieczniejsza niż karta pamięci. Po zgubieniu telefonu trzeba będzie się do niego dostać, odblokować go natomiast gdy mamy kartę pamięci - ktoś sobie ją zwyczajnie wyciągnie.
   Tak więc myślę, że brak gniazda pamięci to plus ;).
   • avatar
    Konto usunięte
    -1
    Tomek się teraz wykazuje w FileMedic?? :)
    Swoją drogą androidy pod względem bezpieczeństwa to raczej dół tabeli mobilnych os
    • avatar
     Fourth Illusion
     -1
     O ile dobrze pamietam, Avast i jego Anti Thief oferuje czyszczenie telefonu jego blokade itp zdalna
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      użytkownicy smartfonów nie zabezpieczają odpowiednio swoich danych
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Ja mojego smartphona prócz dzwonienia wykorzystuję także do przeglądania Internetu. Moim sposobem na zabezpieczenie się chociaż w minimalnym stopniu jest używanie znaku odblokowywania ekranu oraz nie zapamiętywanie haseł w przeglądarce. Wiadomo, że ciągłe wpisywanie hasła może być uciążliwe ale liczę się z tym, że mogę zgubić fona lub po prostu ktoś go ukradnie. Nie znam jednak dobrego sposobu aby zabezpieczyć moje dane w postaci zdjęć czy zapisów na telefonie przed niepowołanym dostępem.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        No proszę, Tomek w Filemedic? A to ciekawe hehe.