Nauka

Nie zastąpi klimy, ale pomóc może. Czym jest folia celulozowa?

przeczytasz w 1 min.

Folia celulozowa to najnowszy patent naukowców na obniżanie temperatury w mieszkaniach i samochodach. Co ważne – jest to sposób przyjazny środowisku i stosunkowo tani.

Folia celulozowa schłodzi mieszkania i samochody

Naukowcy z Cambridge University opracowali innowacyjny, relatywnie tani i istotnie przyjazny dla środowiska sposób na chłodzenie budynków oraz samochodów bez konieczności zużywania energii elektrycznej. W tym przypadku, inspirację czerpali z natury i wykorzystali też naturalne elementy. Konkretnie: folię celulozową pochodzenia roślinnego. 

Okazuje się, że taka folia jest w stanie samoczynnie stać się o 7 stopni Celsjusza chłodniejsza od swojego otoczenia – wystarczy, że pada na nią światło słoneczne. Nie jest konieczne wykorzystywanie energii elektrycznej lub jakichkolwiek innych zewnętrznych, nieodnawialnych źródeł energii. 

Działa, a przy okazji wygląda

Na bazie folii celulozowej naukowcy opracowali dwuwarstwowy materiał, który mógłby skutecznie pełnić funkcję chłodzącą w samochodach i budynkach. W swojej publikacji zwracają uwagę na fakt, że folia może ponadto zostać poddana obróbce, co pozwala na uzyskanie jasnych, opalizujących kolorów i atrakcyjnych wizualnie tekstur. Dzięki temu, mogłaby być wykorzystywana jako dekoracja na ścianach i elementach wyposażenia – tak wnętrz mieszkań, jak i pojazdów.

Folia celulozowa
foto: Qingchen Shen/ACS

Co istotne, nie chodzi tu o dodawanie kolorowego pigmentu (który obniża właściwości „samochłodzące”), ale o zastosowanie naturalnych struktur, co można porównać do efektu pryzmatycznego, dającego się zauważyć na bańce mydlanej. Nanokryształy celulozy okazują się wykazywać w tym kontekście ogromny potencjał.

Możliwość utrzymywania temperatury o 7 stopni niższej niż dookoła to za mało, by można mówić o technologii, która zastąpi klimatyzację w budynkach i samochodach. Wygląda jednak na to, że może wspomóc takie systemy, redukując zapotrzebowanie i tym samym ilość zużywanej przez nie energii elektrycznej (a przez to też przyhamować emisję gazów cieplarnianych). 

Źródło: ACS, TechSpot

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gormar
  2
  Ja bym chciał mieć coś takiego na roletach. Obecnie mam białe i przy największych upałach, gdy je wcześnie rano opuszczę to temperatura w domu jest mniejsza o kilka stopni niż bez nich.
  • avatar
   Dexterr
   1
   Takie materiały nazywaja się PDRC i nie jest to nowość
   https://en.wikipedia.org/wiki/Passive_daytime_radiative_cooling
   Gneralnie jak byśmy mieli tym pokryty dach domu to w poblizu było by chłodniej ale do naszego Polskiego klimatu to nie bardzo się nadaje bo zimą zwiększało by to zapotrzebowanie na energię cieplną.
   Myśle że jak by za to zabrał się Karol Żebruń to byśmy mieli znacznie dłuższy i ciekawszy artykuł bo temat wydaje się interesujący.
   • avatar
    pawluto
    -2
    Zwykłe rolety robią to samo...
    Ale naukowcy nie śpią...hahahahaha