• benchmark.pl
 • Gry
 • Reddit dokonał niemożliwego! O takim sukcesie Tesla, Apple i Facebook mogą tylko pomarzyć
Gry

Reddit dokonał niemożliwego! O takim sukcesie Tesla, Apple i Facebook mogą tylko pomarzyć

przeczytasz w 2 min.

Czy firma może zyskać na wartości po publikacji kilku wpisów w Internecie? Oczywiście! Dobrym tego przykładem jest GameStop, który w ostatnich dniach odnotował gigantyczny wzrost cen akcji.

Firma GameStop dla większości naszych czytelników pewnie nie jest znana. Inaczej to wygląda za oceanem – to amerykańska sieć stacjonarnych sklepów dla graczy, gdzie można było znaleźć gamingowe akcesoria, ale przede wszystkim fizyczne kopie gier (co w dobie elektronicznej dystrybucji jest sporym wyróżnikiem). 

Ze względu na zmiany preferencji klientów (co przyspieszył też ogólnoświatowy kryzys), biznes przeniósł się z ulicy do Internetu, więc sieć zaczęła notować ogromne straty (w ostatnich 12 miesiącach było to 275 mln dolarów). W połowie miesiąca cena akcji GameStop (GameStop Corp. - GME) oscylowała w granicach 20 dolarów. Mogłoby się wydawać, że firmie grozi bankructwo.

Problemy firmy dostrzegli także sami inwestorzy, którzy zastosowali tzw. krótką sprzedaż - pożyczyli akcje, aby zarobić na spadku wartości kursu. Nikt jednak nie spodziewał się dalszego rozwoju sytuacji.

Reddit ratuje GameStop – takiego obrotu sprawy nikt się nie spodziewał

Użytkownicy serwisu Reddit pokazali, że internetowa społeczność ma ogromną siłę. Na podforum wallstreetbets pojawiły się typy sugerujące tzw. rajd firmy, co zachęciło użytkowników do wykupywania akcji. Dzięki fanom marki, akcje firmy GameStop zaczęły szybko zyskiwać na wartości, co skłoniło innych inwestorów do zmiany planów i w efekcie jeszcze bardziej napędziło wzrost cen akcji.

GameStop GME - kurs akcji

Efekt? Podczas wtorkowej sesji, akcje GME osiągnęły wartość 147 dolarów, a wczoraj było to już 347 dolarów (w chwili pisania newsa kurs wynosił prawie 359 dolarów). W ten sposób przez ostatnie trzy sesje spółka wzrosła o 243%, a jej wartość w miesiąc wzrosła 6-krotnie (!). Taki sukces przyćmił największych gigantów branży technologicznej z Teslą, Apple i Facebookiem na czele.

Elon Musk gratuluje sukcesu GameStop

Sukces spółki zauważył także Elon Musk, który na Twitterze opublikował tweeta „Gamestonk!!”.

Post oczywiście jest nawiązaniem do sławnego mema „stonks”, który można odebrać jako gratulacje składane firmie GameStop.

Mem stonks

Źródło: Bankier, Wprost, StockWatch, Twitter @ Elon Musk, The New York Times (foto)

Zobacz więcej o gamingu:

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  K9Mifune
  21
  Nie chodzi o ratowanie GameStop. Celem jest zniszczenie Melvin Capital który zarabia pieniądze na bankructwach mniejszych firm i indywidualnych inwestorów. O jak najwyższe odsetki i zadłużenie Melvin Capital, które doprowadzą ich do zaciągania pożyczek, a następnie do ogłoszenia bankructwa. Melvin Capital shortował również na akcjach CDR, na co dziś również zareagowano. Akcje CDR z 311zł wzrosły do 375zł w trakcie wyłącznie kilku godzin.

  Gdybym miał platformę do wykupu akcji, typu Revolut, Weebuy, to wszedłbym jak w masło w tą spekulację. Po to aby pomóc w działaniu mającym na celu zniszczenie tego inwestora, który stosuje wszelkie nieuczciwe zagrania, typu blokowanie kupowania przy jednoczesnej możliwości sprzedawania akcji GameStop itd. Za postawę wyższościową ich wypowiedzi. Za usunięcie kanału Discord i Reddit za ekhem "działania terrorystyczne", "mowe nienawiści", "prowadzanie dezinformacji". Można wymienić jeszcze parę innych powodów, "dlaczego".

  Należy do tego podchodzić jak do oddolnej inicjatywy płotek chcących choć raz zjeść rekina który do tej pory pożerał wszystkich bez litości. Ulica vs Wall Street.
  • avatar
   K9Mifune
   8
   01/28/2021 godzina 17:00: na każdej platformie, Revolut, Webull, XTB i inni blokerzy - zablokowane jest kupowanie od prawie dwóch godzin. Ale przy jednoczesnej możliwości sprzedawania. Taki to wolny rynek. Próba siania paniki przez Melvin i innych gigantów wśród małych inwestorów. Żeby każdy wiedział skąd spadek wyceny akcji.

   Kali dziś by mawiał: bogaci zabierać biednym - dobrze, biedni zabierać bogatym - źle.
   • avatar
    piezol
    5
    Kurs miesiąc temu: około 20$.
    Kurs na zamknięcie środy: 348$.
    Jak tutaj wychodzi 6-krotny wzrost?

    Kurs na zamknięcie piątku: około 65$.
    Kurs na zamknięcie środky: około 348$.
    Jak tutaj wychodzi wzrost o 243%?

    Mem to też nie "stronk", tylko "stonks".
    • avatar
     awesome1337
     3
     >nawiązaniem do sławnego mema „stronk”

     xDD mam nadzieje ze to typo
     • avatar
      Trim23
      2
      Czyli dopiero teraz opłaca się zrobić krótką sprzedaż...
      • avatar
       Ad_Lou
       2
       szkoda, że zapomniano dodać, że najwięksi gracze próbują zablokować rynek dla inwestorów indywidualnych poprzez blokowanie w aplikacjach możliwości zakupu akcji pod fałszywym pretekstem żeby móc spokojnie zbić cenę, tyle jest wart wolny rynek, jak i 'niewidzialna ręka rynku' się zmaterializowała...
       • avatar
        gromzjasnegonieba
        1
        Zyjemy w czasach gdzie to spekulanci dyktuja warunki na "wolnym rynku". Cena akcji nie ma wiele wspolnego z kondycja finansowa firmy a tymbardziej jej rzeczywista wartoscia.