Karty graficzne

Karta GeForce RTX 4090 nadaje się do… łamania haseł. Jest niesamowicie skuteczna

przeczytasz w 2 min.

Karta GeForce RTX 4090 to marzenie wielu graczy. Okazuje się, że sprzęt nadaje się też… do łamania haseł – jego skuteczność jest dużo lepsza od poprzednika.

GeForce RTX 4090 to topowa karta graficzna z generacji Nvidia Ada Lovelace, co przekłada się na rewelacyjne wyniki w rankingach wydajności. Nie każdy jednak wie, że nowy model nadaje się też do… łamania haseł.

Karta GeForce RTX 4090 nadaje się do łamania haseł

Badacz bezpieczeństwa Sam Croley opublikował na Twitterze pierwsze spostrzeżenia dotyczące wydajności karty w łamaniu haseł. Okazuje się, że nowy flagowiec Nvidii wypada tutaj ponad 2-krotnie lepiej względem modelu GeForce RTX 3090 i 3-krotnie lepiej względem Radeona RX 6900 XT (i to nawet z użyciem systemu uwierzytelniania NTLM czy hashowania bcrypt).

Co to oznacza w praktyce? Według szacunków, zestaw obliczeniowy korzystający z ośmiu kart graficznych GeForce RTX 4090 jest w stanie złamać 8-znakowe hasło zaledwie w 48 minut. Sprawa jest o tyle poważna, że takie hasła nadal są bardzo popularne (według danych Statista z 2017 roku 8-znakowe hasła stanowiły około 32% wszystkich haseł które wyciekły do sieci).

Wprawdzie nadal występują problemy z dostępnością kart 4090 (zakup ośmiu takich akceleratorów wiąże się z wydatkiem blisko 100 tys. złotych!), to taka opcja na pewno będzie bardzo atrakcyjna dla osób zajmujących się łamaniem haseł. Konstrukcja nie tylko znacznie przyspieszy cały proces, ale też obniży koszt takiej operacji ze względu na dużo wyższą efektywność energetyczną.

Co robić, jak żyć? Przede wszystkim warto pamiętać jedną podstawową zasadę - dobre hasło to podstawa bezpieczeństwa w Internecie. Powinniśmy korzystać z długich, bezpiecznych haseł, których odgadnięcie będzie wymagało dużo czasu (i przy okazji dużych nakładów finansowych). Inna sprawa to to, że w Internecie często stosowane są dodatkowe mechanizmy, które utrudniają łamanie haseł.

Źródło: Twitter @ Chick3nman

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Pawlus
  9
  "GeForce RTX 4090 jest w stanie złamać 8-znakowe hasło zaledwie w 48 minut." Przy założeniu, że system ma w poważaniu elementarne zasady bezpieczeństwa takie jak blokowanie na X czasu po Y nieudanych próbach...
  • avatar
   KENJI512
   4
   I pewnie do kopania krypto, stąd za mało ich dla graczy, znów...
   • avatar
    nazir123
    3
    Niestety siła hasła to nie tylko samo hasło, ale także sposób w jaki jest przetrzymywana w bazie danego serwisu. Co z tego, że ustawisz hasło na 24 znaki (w tym znaki specjalne) jak serwis zapisze je w postaci hasha MD5?
    • avatar
     zack24
     1
     Ale się teraz porobi. Z pewnością wszyscy porzucą granie na rzecz łamania haseł dla pentagonu. LOL
     • avatar
      Kapitan Nocz
      0
      kiedyś, któryś model PSa reklamowali, że jest na tyle potężny, ze mógłby sterować rakietą typu Cruise czy czymś takim. Dziś większość gimbów nie wie nic o rakietach, ale za to jak się im powie, że połaczonych jakiś magicznym oprogramowaniem, 8 RTXów złamie ich hasła typu 1234 w 48min to już każdy jest w euforii, jaka ta karta jest mocarna i co jeszcze tym by można było nimi zrobić... np napisać nowego Windowsa w dzień :D
      • avatar
       ZbieramNaLaptopa
       -2
       Witam. Zbieram na nowego laptopa za 3500 zł. Niestety ale szalejąca inflacja, drożyzna sprawia ze muszę cała wypłatę na życie wydawac i mnie nie stać.
       Dlatego ma wielka prośbę. Moglibyście mi pomoc i przelać na mój portfel trochę Ethereum. Fajnie by było jakby tak każdy równowartość stówki przelał to wystarczyło by tylko 35 osób aby mi pomóc.
       A ja bym sobie kupił nowego lapka już w poniedziałek. Tu jest adres mojego portfela. Wybralem sieć Polygon abyście mniej za gaz zapłacili.

       0x0Fb6aa81C108e9BfA95c1f2C91d3B1f3adA081F5

       Pamiętajcie żeby wybrać sieć Polygon bo inaczej nie dojdzie!
       • avatar
        Kasuja Wpisy Automatem
        0
        przywołanie NTLM jest bardzo ciekawe. sam MS przyznał wieki temu że NTLM jest jednym wielkim dziurskiem, i się przełączyl gdzie się da na Kerberos
        • avatar
         xmexme
         0
         Nie przekonała mnie ta reklama Nvidii.
         • avatar
          Moozg
          0
          To, że karta graficzna (jej procesor) może służyć do łamania haseł nie jest żadną sensacją, a nawet idea ta jest tak stara jak same procesory graficzne i odpowiednie oprogramowanie potrafiące wykorzystać ich potencjał. Są nawet dedykowane systemy uniksowe, których podstawowym zadaniem jest
          np. badanie zabezpieczeń sieci. Podawana informacja o potencjalnym złamaniu 8-znakowego hasła przez kilka kart graficznych w ciągu 48 minut jest nieprecyzyjna. Prawdopodobnie chodzi o sprawdzenie każdej możliwej kombinacji z 255 znaków układających się na 8-znakowe hasło. 48 minut przy zestawie tak "potężnych" kart nie robi wcale wrażenia.