Karty graficzne

Chcesz kupić kartę GeForce RTX 4090? To Nvidia zdecyduje kto może szybciej ją mieć

przeczytasz w 2 min.

Karta GeForce RTX 4090 to marzenie wielu graczy i twórców treści. Problem w tym, że dostępność sprzętu jest mocno ograniczona i trudno go kupić. Nvidia ma jednak rozwiązanie tego problemu… które budzi spore kontrowersje.

GeForce RTX 4090 to zdecydowanie jedna z najciekawszych high-endowych kart graficznych ostatnich lat. Co prawda konstrukcja kosztuje ogromne pieniądze, ale jak najbardziej jest warta swojej ceny – oferowana wydajność jest po prostu imponująca,

Nic więc dziwnego, że po kartę ustawiają się tłumy chętnych. Na rynku jest dostępna masa niereferencyjnych wersji GeForce RTX 4090, ale sporym zainteresowaniem cieszy się referencyjny model GeForce RTX 4090 Founders Edition… tyle, że trudno go kupić. Nvidia wpadła więc na „genialny” pomysł.

Nvidia GeForce RTX 4090 Founders Edition
Karta Nvidia GeForce RTX 4090 Founders Edition - marzenie wielu graczy i twórców treści

Chcesz kupić kartę GeForce RTX 4090? Możesz dostać zaproszenie od Nvidii

Jeden z przedstawicieli Nvidii zdradził na forum, że producent testuje program zweryfikowanego priorytetowego dostępu (Verified Priority Access), który daje ograniczonej liczbie graczy i twórców treści możliwość priorytetowego zakupu karty GeForce RTX 4090 Founders Edition bez konieczności czekania na dostępność sprzętu.

GeForce RTX 4090 FE - zaproszenie do zakupu
Takie zaproszenie zobaczą szczęśliwcy wybrani przez Nvidię

Producent rozpoznaje tych użytkowników aplikacji GeForce Experience z kartami GeForce GTX 1000, GTX 1600, RTX 2000 i RTX 3000, którym warto dać możliwość priorytetowego dostępu do zakupu karty GeForce RTX 4090. Szczęśliwcy otrzymają powiadomienie w aplikacji o możliwości szybszego zakupu karty w jednym ze sklepów biorących udział w akcji.

Niestety, tutaj nie mamy dobrych wieści dla naszych rodaków. Program póki co obowiązuje tylko w Stanach Zjednoczonych (Best Buy), Wielkiej Brytanii (Scan), Niemczech (NBB), Holandii (NBB), Francji (LDLC), Włoszech (LDLC) i Hiszpanii (LDLC).

Wiemy, że z różnych powodów zakup nowego produktu w okolicach daty premiery często jest wyzwaniem. Dzisiaj testujemy program, który nazywamy zweryfikowanym dostępem priorytetowym, który da ograniczonej liczbie graczy i twórców treści możliwość zakupu karty graficznej GeForce RTX 4090 Founders Edition.

Zaproszeni użytkownicy otrzymają powiadomienie w aplikacji GeForce Experience, które wygeneruje unikalny adres URL, łączący zaproszonych z partnerami sprzedażowymi (kart) Founders Edition w wybranych regionach.

Pomysł Nvidii budzi kontrowersje

Problem w tym, że Nvidia nie ujawnia, w jaki sposób wybiera użytkowników, którzy zasługują na możliwość szybszego zakupu karty graficznej, ani też ile osób będzie mogło skorzystać z takiej możliwości.

W jaki sposób ocenić, czy ktoś bardziej zasługuje niż ktoś inny? Dlaczego na przykład mój kolega Wojtek Spychała (którego serdecznie pozdrawiam) będzie mógł szybciej kupić kartę niż ja? Inna sprawa to to, że dostęp do unikalnych kodów będzie można odsprzedać, na czym będą mogli zarabiać cwaniacy (uprzedzam - wcale nie jestem cwaniakiem).

Cóż, pomysł Nvidii na pewno budzi kontrowersje. Z drugiej strony trudno znaleźć inny sposób na ułatwienie dostępu do kart (pytanie jednak, czy trzeba tutaj zaburzać mechanizmy wolnego rynku). No chyba, że jednak chodzi o dodatkowe nakręcenie sprzedaży, poprzez wprowadzenie poczucia unikalności produktu...

Źródło: Nvidia

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ad_Lou
  14
  ehhh, tak się dzieje, gdy nie ma się realnej konkurencji na rynku... ceny jakie się chce i do tego sortowanie klientów...
  • avatar
   lionoo
   9
   "Karta GeForce RTX 4090 to marzenie wielu graczy i twórców treści."
   Akurat dla mnie nie jest żadnym marzeniem ;)
   • avatar
    szymcio30
    8
    Tyle,ze w Polsce z jakiegoś powodu nie daje możliwości zamówienia wersji FE wiec co nas obchodza inne kraje skoro nas to i tak ominie
    • avatar
     piterk2006
     5
     Jak żeby kupić rtx30xx trzeba było wykupić jakiś abonament czy inną bzdurę w którymś z amerykańskich sklepów to była afera. Teraz dają niby losowo możliwość zakupu ale znowu ograniczoną do jednego sklepu. Gdzie jest uokik w usa?
     • avatar
      lucullus
      4
      Wojtkowi się należy!
      • avatar
       saser
       4
       Nie lepiej wypić Stoperan i poczekać do nowego roku z zakupem? W tym czasie nVidia ogarnie produkcję i przy okazji pojawi się więcej wersji niereferencyjnych. Trzeba też poczekać na wykrycie potencjalnych błędów i problemów 'wieku dziecięcego' nowej technologii.
       • avatar
        KoneserGier
        4
        art. 135 Kodeksu wykroczeń (k.w.) kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny. Przepis ten pochodzi z lat 70. ubiegłego wieku i w zamyśle ówczesnego ustawodawcy miał przeciwdziałać procederowi tzw. sprzedaży spod lady i powstawaniu alternatywnego obrotu towarami.
        • avatar
         Eryk333
         3
         Nvidia to takie samo dno jak Aplle.
         • avatar
          tytan76
          0
          Marzenia mam cenniejsze choć w pracy RTX 4090 przydaje się zwłaszcza w odstresowaniu się od pracy w 4K
          • avatar
           -9
           "Producent rozpoznaje tych użytkowników aplikacji GeForce Experience z kartami GeForce GTX 1000, GTX 1600, RTX 2000 i RTX 3000"
           No to się nie łapię, bo używam RTX 4090 :(
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            mam lepszy pomysł. jest nim RT 7k :) tak zgadza się, od AMD.
            • avatar
             FranzMauser
             0
             Nadchodzą złote czasy dla AMD.
             • avatar
              Amelkus
              0
              A może algorytm będzie sprawdzał w co i jak często gramy. I np ludziom którzy grają w starocie lub jakieś badziew gry nie będzie oferował 4090 bo i po co.
              Raczej też bym odrzucił ludzi z kartami bardzo starymi. Bo jak widać i tak nie stać ich na upgrade. Tak samo jak i tych co w bibliotece mają mało gier i w nie nie grają.
              Smutne ale prawdziwe.