Ciekawostki

Nowy kampus Google - jedyny w swoim rodzaju

przeczytasz w 2 min.

Google ma nową siedzibę główną. Prawie 10 lat po zaprezentowaniu wstępnych planów i pięć lat po rozpoczęciu budowy, otworzony został kampus Bay View – imponujący na wielu płaszczyznach.

Google Bay View nie wygląda jak biurowce dookoła. No i jest „zielony”

Kampus Google Bay View przede wszystkim przykuwa wzrok. Dachy budynków przypominają swoją strukturą smocze łuski. Najlepsze jednak jest to, że to, co świetnie wygląda, ma też praktyczne zastosowanie. W rzeczywistości bowiem to, co widzimy, to około 90 tysięcy srebrnych paneli słonecznych. Same one wystarczają do wygenerowania 40% energii, jakiej cały kampus potrzebuje do działania. 

Google Bay View kampus 
Google Bay View panele

Reszta potrzebnej energii również pochodzi z odnawialnych źródeł – między innymi z pobliskich farm wiatrowych. Wypada także wspomnieć o zautomatyzowanych roletach okiennych, dzięki którym do środka wpada optymalna ilość naturalnego światła, ale też o systemie wentylacji, który w stu procentach opiera się na powietrzu z zewnątrz czy o stawach naziemnych gromadzących deszczówkę.

Najciekawszego elementu jednak nie widać. Otóż w kampusie Bay View znajduje się największa na całym północnoamerykańskim kontynencie instalacja geotermalna. Pozwoli na ogrzewanie i ochładzanie budynków bez użycia paliw kopalnych i z wykorzystaniem nawet o 90% mniejszych ilości wody. Całość bazuje na pompach, które pochłaniają ciepło z gruntu zimą, a latem odprowadzają je do gruntu. 

Google Bay View taras

Google wsłuchał się w potrzeby pracowników i zaprojektował kampus z myślą o nich

Amerykański gigant sam zaprojektował ten nowy kampus i – jak twierdzi – zrobił to w oparciu o wywiady ze swoimi pracownikami. – „Dowiedzieliśmy się, że są szczęśliwi, produktywni i kreatywni, gdy pracują w zespołach, ale potrzebują też odgrodzonej przestrzeni, aby wykonywać pracę wymagającą skupienia”. 

Google Bay View wnętrze 1
Google Bay View wnętrze 2

Dlatego na jednym piętrze pojawiły się wydzielone (przestrzennie i akustycznie) strefy do pracy w pojedynkę, a na drugim – sale do wspólnego omawiania i rozwijania projektów. Istnieje również możliwość ich modyfikacji – tak, by dostosować je do aktualnych potrzeb. Google zadbał również o zieleń dookoła. 

Przechadzka po Google Bay View (wideo):

Źródło: Google Blog, Engadget, informacja własna. Wszystkie foto: Iwan Baan

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mike278
  6
  A pracownicy na to: Chcemy pracy zdalnej.
  • avatar
   Dexterr
   4
   Beznadziejny open space.. co to za praca w wiecznym hałasie. Jak ktoś przyjdzie z katarem to zarazi wszystkich, jak widać pandemia nic ich nie nauczyła.
   • avatar
    Kenjiro
    1
    Nie "otworzony", a "otwarty". Częsty błąd, niestety.
    • avatar
     NiemenCrystal
     1
     Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam

     niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)
     • avatar
      JaneczekSzopen
      -1
      Na pewno maży ci się bycie bogatym, sławnym czy miec ogromne powodzenie u pięknych kobiet.
      Oto ja Jan Szopen światowej sławy ekspert rynku kryptowalut. Najznamienitrszg z najznamienitrsych! Biorę udział w najlepszych imprezach na rynku kryptowalut na całym swiecie. W rym miesiącu byłem już w Los Andzeles, San Fracisco, Tokio, i Honk Kongu a za tydzień lecę do Hawaje!
      Prowadzę tesz szkolenia online i za moje szkolenia pobieram 10000 tysięcy złotych!
      Zarobiłem na handlu kryptowalutami już 25 milionów$ i stałem się jednym z najbogatszych ludzi w Polsce!
      Teraz postanowilem ze zupełnie za darmo zrobię milioneruw z ludzi takich jak wy biednych, nie mających żadnych perspektyw przed sobą, co wiążą koniec z końcem.
      Mam dla ciebie do wykonania proste zAdanie za które niechce pieniędzy! Zainstaluj aplikacje Crypto com i skorzystaj z mojego kodu polecajacego a otrzymasz za darmo 25$ w kryptowalucie Cro na pierwsze zakupy kryptowalut.
      Zobaczysz rze już za tydzień zarobisz swój wymarzony pierwszy milion! Nie robię takich akcji. Zesto dlatego skorzystaj póki morzesz. Miliony dolarów na ciebie czekają az je zgadniesz!
      Ja tym czasem pakuje walizki i lecę do Perth w Australii na spotkanie biznesowe branży kryptowalut. Mam już zarezewony pięciogwiazdkowy hotel, spotkam tam biznesmenów, polityków, celebrytow mówiąc sama śmietanka towarzyska a po spotkaniach biznesowych jak zawsze w każdym miejscu na swiecie będą spotkania i dzikie orgie z pięknymi kobietami! Ty tez możesz żyć jak ja!!! Dlatego daj se szanse i wykorzystaj ten kod!!!
      jjey2xxs9c