Internet

Google usuwa konta. Uważaj, jeśli dawno się nie logowałeś

przeczytasz w 1 min.

Jeśli dawno się nie logowałeś na swoje konto, Google może je usunąć. To nowe podejście zostaje wdrożone „dla twojego dobra”.

Możesz stracić konto Google – nowe „zasady nieaktywności”

Masz konto Google, z którego od dłuższego czasu nie korzystasz? Jeśli od ostatniego logowania miną dwa lata, amerykański gigant wpisze taki profil na listę do usunięcia. Najpierw cię powiadomi (wiadomością na konto pomocnicze), ale jeśli nie zareagujesz, bezpowrotnie skasuje twoje konto wraz z wszystkim, co się na nim znajduje: od wiadomości e-mail i wpisów z kalendarza, po dokumenty, zdjęcia i inne pliki. 

O wdrożeniu nowej polityki Google informuje już teraz, ale faktyczne działanie podejmie dopiero w grudniu tego roku. Właśnie wtedy na ogień pójdą pierwsze konta, konkretnie te, które zostały założone i użyte tylko raz (albo nawet nie). Co warto zaznaczyć, „zasady nieaktywności” – bo tak ładnie się to nazywa – nie dotyczą kont korporacyjnych, a jedynie tych osobistych. 

Chodzi o bezpieczeństwo – „to dla twojego dobra”

Oficjalnym powodem tej decyzji jest chęć zadbania o bezpieczeństwo i prywatność użytkowników. Google podkreśla, że stare i nieaktywne konta to łakomy kąsek dla cyberprzestępców – mogą znajdować się na nich cenne informacje, a równocześnie dostępu do nich bronić mogą hasła, które zdążyły już wcześniej wyciec. 

Google logowanie

Co można zrobić, by zachować stare konto Google? Odpowiedź jest prosta: wystarczy się na nie zalogować (i powtarzać tę czynność co najmniej raz na 24 miesiące). Zawsze rozsądne jest też tworzenie kopii zapasowych (i zapisywanie ich na fizycznych nośnikach zewnętrznych) – wtedy nawet jeśli konto zostanie usunięte, zachowasz swoje pliki. Wskazówka: eksport wszystkich danych z usług Google’a jest możliwy poprzez narzędzie Takeout. 

Źródło: Google Blog

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kerebron
  5
  Gorzej, że mają także zamiar usuwać kanały z YouTube. Jeżeli jest jakiś wartościowy materiał sprzed kilku(nastu) lat a jego twórca już nic więcej nie publikuje - to do kosza, tak?
  • avatar
   Ravmaster
   3
   A co tu się dziwić. Zapewne są setki tysięcy lub nawet miliony zaginionych lub zapomnianych kont z których nikt nie korzysta.
   • avatar
    Fiona
    1
    Sama mam ze 2 takie śmieciowe konta. Nigdy z nich nie korzystałam. Używałam wyłącznie do logowania na strony i portale. Nigdy do korespondencji, czy bankowości. Dzięki trzeba się będzie pologować parę razy.
    • avatar
     Raider0001
     0
     mi rzadko ale jednak używane też usunęli, news po fakcie
     • avatar
      PerfectDAY
      0
      Po takim sprzątaniu odzyskają setki terabajtów wolnej przestrzeni na serwerach, które będą mogli później wykorzystać inni. Najważniejsze, że informują wcześniej o usunięciu i nie robią tego po cichu. Zastanawiam się też czy będzie można po tej czystce użyć nazw usuniętych kont. Fajnie jakby było to możliwe bo czasami ktoś zaklepie sobie jakiś fajny login byle tylko go mieć a nie używa konta.