Internet

ICANN udzieliło odpowiedzi na prośbę Ukrainy o odcięcie Rosji od Internetu

przeczytasz w 1 min.

Ukraińscy urzędnicy skierowali w poniedziałek petycję do ICANN o odłączenie wszystkich rosyjskich witryn od globalnej sieci komputerowej. Miało to być silne przesłanie dla reżimu, który wypuszcza cyfrową propagandę. Jaka jest odpowiedź ICANN?

Rządy i korporacje na całym świecie zrzucają na rosyjską gospodarkę coraz surowsze sankcje finansowe za inwazję na Ukrainę. Para ukraińskich urzędników, aby jeszcze bardziej ukarać Rosję, na początku tygodnia złożyła petycję do ICANN (Internetowa Korporacja ds. Nadanych Nazw i Numerów), instytucji odpowiedzialnej obecnie za przyznawanie nazw domen internetowych oraz nadzór nad działaniem serwerów DNS na całym świecie.

Jaka jest odpowiedź ICANN?

ICANN odrzucił prośbę Ukrainy o unieważnienie domen „.ru”, „.рф” i „ .su.” oraz zamknięcie serwerów głównych w Moskie i Sankt Petersburgu. Powołał się na to, że nie mieści się to w zakresie misji ICANN i że tak naprawdę jest to niewykonalne. Na oficjalnej stronie instytucji pojawiła się odpowiedź Görana Marby, dyrektora generalnego ICANN, z której można wyczytać między innymi:

Jak wiecie, Internet jest systemem zdecentralizowanym. Nikt nie jest w stanie go kontrolować ani go wyłączyć (...) Nasza misja nie obejmuje podejmowania działań karnych, nakładania sankcji lub ograniczania dostępu do segmentów Internetu — niezależnie od prowokacji.

Dodaje on również, że ICANN został zbudowany po to, aby zapewnić działanie Internetu, a nie po to, aby blokować jego działania. Jednocześnie jednak podkreśla, że instytucja jest gotowa do dalszego wspierania ukraińskiego oraz globalnego bezpieczeństwa oraz stabilności Internetu.

Źródło: engadget.com, icann.org

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dekard
  11
  Ruskie powinni mieć dostęp do informacji ze świata i zobaczyć co się naprawdę dzieje. W przeciwnym razie jeszcze bardziej zostaną zamknięci w bańce putina
  • avatar
   gicmo
   7
   Lepiej aby mieli neta, na zachodzie wielu na kremlowskie banialuki się nie nabierze, a w drugą stronę... może powoli dotrze do nich obraz tego, co się dzieje w Ukrainie, może gdy zobaczą starszych ludzi na zgliszczach swoich domów, ludzi którzy przeżyli II wojnę światową, hitlerowską okupację a teraz muszą ponownie doświadczać tego koszmaru, tyle że ze strony Rosjan... może coś im zaświta.
   • avatar
    piterk2006
    -2
    Taki zdecentralizowany, że ruscy dwa lata temu opracowali system wyłączenia go jednym guzikiem.
    https://cyfrowa.rp.pl/globalne-interesy/art17930971-rosja-chce-sie-odlaczyc-od-globalnego-internetu