Gry

Cyberpunk 2077 i Wiedźmin w Rosji tylko spod lady

przeczytasz w 2 min.

CD Projekt i inne rodzime ekipy z branży gier nie zaprzestają działań mających stanowić odpowiedź na toczącą się wojnę za naszą wschodnią granicą.

CD Projekt wstrzymuje sprzedaż swoich gier w Rosji i Białorusi

Pisaliśmy już o kilku przykładach solidarności firm z Ukrainą. Dotyczy to także CD Projekt, które kilka dni temu ogłosiło przekazanie miliona złotych na konto Polskiej Akcji Humanitarnej. Okazuje się, że na tym nie koniec. Właśnie ogłoszono kolejną decyzję, tym razem godzącą w graczy z Rosji i Białorusi.

CD Projekt wstrzymuje sprzedaż swoich gier w obydwu krajach. Gdyby komukolwiek trzeba było przypomnieć, to pod skrzydłami grupy CD Projekt znajdują się między innymi CD Projekt RED, a tym samym chociażby Cyberpunk 2077 i seria Wiedźmin. Co więcej, zdecydowano się również na zablokowanie w wymienionych regionach dostępu do sklepu GOG. Ma być to kolejny gest solidarności z Ukraińcami.

Ile CD Projekt straci na wycofaniu się z rosyjskiego rynku?

Zastanawiacie się, czy taka decyzja będzie miała duży wpływ na kondycję finansową CD Projekt? Nie musicie, ponieważ w komunikacje dla inwestorów zarząd spółki podał szacunkowe udziały z obydwu rynków w przychodach. Mowa tutaj o ujęciu rocznym, a trudno teraz obstawiać jak długo będzie obowiązywał wprowadzony ban.

„Spółka szacuje, że łączny udział Rosji i Białorusi w przychodach ze sprzedaży produktów segmentu CD PROJEKT RED oraz w przychodach ze sprzedaży segmentu GOG.com w ostatnich 12 miesiącach wyniósł odpowiednio ok. 5,4% i ok. 3,7%.”

Bloober Team też nie sprzedaje gier w Rosji

Również dzisiaj, nawet chwilę wcześniej, podobną decyzję ogłosiło inne polskie studio - Bloober Team (odpowiedzialnego za Layers of Fear i The Medium). Jak poinformowano, zakaz sprzedaży wchodzi w życie w pierwszej kolejności na Steam, ale trwają już rozmowy z partnerami i wkrótce powinien zatoczyć szersze kręgi.

Źródło: cdprojekt, @CDPROJEKTRED, @BlooberTeam

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Endriu
  17
  Odciąć te kurwy od reszty świata!
  • avatar
   gromzjasnegonieba
   1
   Polska ma wiecej krwi na rekach niz Rosja. Co tam 2 miliony cywilow w Iraku. 1.5 miliona cywilow w Libi to tez nie prawda. Holokaust na palestynczykach to wymysly plaskoziemcow. Zniszczenie Syri i milion ofiar to jakies plotki. Ukraina jest swieta wiec mogla mordowac dzici w Donbasie. Teraz jest akcja przeciwko Rosji za interwencje na Ukrainie ktora za kilkanascie lat i tak napadlaby Polske bo taka byla linia propagandowa rzadu czczacego Bandere.
   • avatar
    Ciekawski_
    -12
    Nie no ludzi kompletnie odmóżdżyło. Przecież to tylko i wyłącznie zaszkodzi twórcom gier. Przecież Rosjanie ściągną sobie te gry z nielegalnych źródeł.
    Zero problemów, dla Rosjan, spore straty dla twórców. Debilizm level master!
    Ludzie ogarnijcie się i przestańcie się kierować emocjami. Obecna histeria i propaganda przypomina mi 1939r. Wtedy też wszyscy chcieli pokazać Hitlerowi gdzie jego miejsce. Tak mocno, że całkowicie zapomnieli o konsekwencjach dla Polski. Skończyło się >6 milionami pomordowanych Polaków, ruiną kraju i ponad pięćdziesięcioletnią okupacją (III Rzesza i ZSRR).
    Chcecie powtórki? Mam nadzieję, że nie. Kierujmy się rozumem. Działajmy tak aby zaszkodzić wrogowi, a nie nam samym.
    • avatar
     MokryN
     -13
     Nie wiedzialem, ze Putin w to gra. Dlaczego maja obywatele Rosji cierpiec z powodu sankcji? Czy oni sobie wybrali Putina czy nie?
     • avatar
      Rafs0n
      0
      Oni albo przez VPN kupią albo będą piracić nie wiem jaki to ma sens bo to dla mnie jest to bez sensu tylko firma straci na uczciwych ludziach