Aplikacje mobilne

Aplikacja IKEA dostała funkcję modelowania 3D z technologią AR. Co potrafi IKEA Kreative?

przeczytasz w 2 min.

Fakt, że IKEA nie dostarcza nam do domów swojego słynnego katalogu nie oznacza, że nie chce z nami mieszkać. O swoje prawa stałego lokatora zamierza zawalczyć wykorzystując AR i uczenie maszynowe. Jak działa IKEA Kreative i do czego może się przydać?

IKEA Kreative to wirtualny architekt wnętrz. Przy jego pomocy przeciętny właściciel telefonu z aparatem jest w stanie przygotować profesjonalny model 3D pomieszczeń, które chciałby uzupełnić asortymentem skandynawskiego producenta mebli tanich i wygodnych.

Jak działa IKEA Kreative?

IKEA o swoim nowym wirtualnym pomyśle na urządzanie wnętrz poinformowała w tym miesiącu. Narzędzie IKEA Kreative będzie jedną z funkcji, dostępnych z poziomu webowej i mobilnej aplikacji IKEA. Działa mniej więcej tak:

W reklamie IKEA Kreative prezentuje się genialnie i w rzeczywistości ma wszystkie te funkcje. Jeśli jednak liczymy, że firma meblarska oferuje nam za darmo narzędzie, które tak sprawnie obsługuje technologię AR, że na podstawie rzeczywistych danych w mgnieniu oka przygotuje nam profesjonalny model pomieszczenia, to możemy się przeliczyć. 

Przede wszystkim skanowanie i konwersja  na model 3D trwa kilka minut. Odległości i perspektywę IKEA Kreative Scaner odczyta poprawnie, ale pod warunkiem, że mapowanie wykonamy przy pomocy urządzenia z funkcją LIDAR. Chociaż IKEA zapewnia, że nowe narzędzie wykonuje model pomieszczenia na podstawie serii zdjęć, to do jego wykonania nie wystarczy obrazowanie na poziomie znanej już funkcji IKEA Place. Ta ostatnia pozwala umieszczać modele mebli w bieżącym widoku kamery, co nie wymaga tak skomplikowanych mechanizmów odwzorowania przestrzennego.

Jak zdobyć narzędzie IKEA Kreative?

IKEA Kreative bez urządzenia mobilnego się nie obędzie. Jego webowa odsłona pozwala tylko na edycję statycznego widoku przestrzeni. Na etapie skanowania potrzebujemy aplikacji mobilnej IKEA i zalogowania do niej, ale i tutaj są duże ograniczenia. Od 22 czerwca br. narzędzia używać mogą mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, korzystających z urządzeń marki Apple. W Europie IKEA Kreative ma zadebiutować dopiero w przyszłym roku, podobnie jak wizją przyszłości jest dostępność tego narzędzia w aplikacji pobranej ze Sklepu Play.

Oczywiście, można kombinować z VPNem i amerykańskimi danymi do konta IKEA, ale sens jest tylko dla zabawy. IKEA Kreative to ciekawe zastosowanie technologii AR, ale nadal wymaga rozwoju i służy promocji produktów konkretnej marki. Modele nie obsługują jeszcze pełnego asortymentu, ale po wykonaniu projektu już teraz użytkownikiem opiekują się narzędzia sprzyjające zakupom.

Źródło: IKEA, Ars Technica

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piomiq
  1
  "Przy jego pomocy przeciętny właściciel telefonu z aparatem jest w stanie przygotować profesjonalny model 3D pomieszczeń, "
  Sorry, no ale na 6 calowym ekraniku mam się w to bawić? Czy to jakiś żart? Na upartego można na tablecie, no ale takie rzeczy to się robi raczej na sporym monitorze, a nie na miniaturowym ekraniku.
  To chyba jakieś nie porozumienie.
  • avatar
   nevermind
   0
   Ten sklep to porażka, wspiera tęczowych czyli jest niby za wolnością, tolerancją, równością itd. a jeszcze niedawno segregował na ludzi "lepszych i gorszych" wymagając od nich pseudo paszportów!
   • avatar
    pawluto
    -14
    Tęczową Ikeę omijam z daleka...
    • avatar
     FunkyKoval
     0
     Coraz rzadziej coś tam kupuję ... ostatnio dobiły mnie "papierowe meble", do blatu biurka syn mikrofon przykręcał po czym mocowanie "wpadło" do środka blatu bo środek pusty a blat z prasowanego papieru.
     Dobry zakup, którego nie żałuję to materace z pianki typu "memory" czy akumulatorki LADDA które zadziwiajaco dobrze działają. l lampki LED choć wzornictwo ładne mi się udało kupić, poszły na wymianę bo się same popsuły po 1.5 roku używania, jeden plus że oddali kasę na kartę zakupową. Kupiliśmy takie same tylko nowe i tańsze, te zaczęły szwankować po 3 latach.
     Nie wiem czemu komentarze o promowaniu przez IKEA środowisk LGBTQI+ są minusowane, to prawda a znane są przypadki pracowników z problemami dyscyplinarnymi tylko dlatego, że odmawiali udziału w akcjach poparcia tych środowisk ze względu na przekonania.
     To jak w Disney, gdzie w zarządzie w tej chwili zasiada kilka osób, które zawzięcie chcą zmieniać obraz świata na swoje przekonania, nawet filmy animowane sprzed 70 lat chcieliby zmienić na gejowsko-lesbijskie.
     To raczej nie jest walka o równouprawnienie tylko narzucanie swojej ideologii znacznej większości ludzi, w tym małych dzieci, które dopiero się kształtują.